داستان پوآروی ایران چیست؟

  • کد خبر : 396375
  • 11 اسفند 1399 - 18:22
داستان پوآروی ایران چیست؟

به گزارش حوادث نیوز:  پلیس از دستگیری فردی خبر داد که با عنوان “پوآرو” در حوزه میراث فرهنگی اقدام مجرمانه انجام می‌داد و گفت: این فرد با راه‌اندازی صفحه‌ای در اینستاگرام با حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر فالوور، به آموزش درباره نحوه کشف عتیقه می‌پرداخت.

داستان پوآروی ایران چیست؟

پوآروی ایران نه سبیل‌هایش قیطانی است و نه در جست‌وجوی جرم و جنایت است، اما خود را «پوآرو» می‌خواند، به زعم خودش «نخبه باستان‌شناسی» است، تنها با نگاه کردن به محلی تاریخی، می‌تواند نشانه‌ها را کنار هم بگذارد و بگوید آیا در پس آن خاک، گنج و دفینه‌ای قرار دارد یا خیر.

 پوآرو، نه تنها دفینه‌یابی می‌کرد، بلکه بسته‌ها و کلاس‌های آموزشی نیز برای خیل هواخواهانش نیز تدارک دیده بود، شرکت در کلاس‌هایدفینه‌یابی، با هزینه ۳۰۰ هزارتومان و با تضمین اینکه بعد از اتمام دوره، هر شاگرد یک دفینه‌یاب حرفه‌ای خواهد بود، شاگردان و مریدان بسیاری را دور او جمع کردند؛ شاگردانی که می‌خواستند راه هزارساله را یک‌شبه بروند و در این مسیر نیز چندان نگران نیروهای حفاظت یا مراقبت از میراث‌فرهنگی هم نبودند.

 

داستان «کوهسار بادفر» معروف به پوآروی ایران از آن جایی به اخبار رسید که خبر دستگیری‌اش منتشر شد، پیش از آن، پوآرو به راحتی نه تنها دفینه کشف می‌کرد، بلکه آموزش می‌داد و شاگرد نیز می‌پذیرفت. اما حدود چند هفته گذشته، ۵۴۰ نفر جمع‌شده بودند تا همراه با «پوآرو» در حوالی نیک‌آباد اصفهان دوره عملی «دفینه‌یابی» را بگذرانند. فیلم‌ها نشان از حدود ۱۴۰ خودرویی می‌دادند که پشت اتومبیل «نخبه باستان‌شناسی» می‌راندند تا رمز و راز گنج‌یابی را آموزش ببینند.

پوآروی ایران

پوآروی ایران تحت تعقیب

پس از انتشار این فیلم بود که با اعتراض باستان‌شناسان و انتقاد آنها به یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، این یگان خبر داد که پوآرو را تحت‌ پیگرد قانونی قرار داده است. امیر رحمت‌الهی، فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کشور بعد از اعتراض باستان‌شناسان، از صدور احکام سنگین قضایی برای برگزارکنندگان کاروان آموزش میدانی گنج‌یابی خبر داده و گفته بود که این کاروان از سوی فردی سودجو در یکی از روستاهای اصفهان راه‌اندازی شده است که به محض اطلاع از این موضوع، مراتب به صورت ویژه در دستور کار یگان حفاظت میراث‌فرهنگی اصفهان، فرماندهی انتظامی استان و دادستانی قرار گرفت، بلافاصله عملیات شناسایی و دستگیری افراد سودجو و برگزارکننده این کاروان آغاز شد.

فعالیت این کاروان از سوی یکی از مخبرین به نیروی انتظامی و یگان حفاظت اعلام می‌شود و ماموران به محل حضور این کاروان مراجعه کردند که بعد از وقوع درگیری بین ماموران و افراد سودجو، سه متهم در این رابطه دستگیر شدند. فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کشور دستگیری پوآرو را «درس عبرتی» برای افراد سودجو دانسته بود که به دنبال حفاری غیرمجاز و دستیابی به اشیای تاریخی هستند.

>>>بیشتر بخوانید:

کشف عتیقه‌های ۲۰۰ میلیاردی

کلاهبرداری باترفندفروش سکه وعتیقه جات درآزادشهر/متهمان دستگیرشدند

برخورد با حفاران غیرمجاز

سردار رحمت‌الهی در ادامه تاکید کرده بود که تمام تحرکات و فعالیت‌های حفاران غیرمجاز رصد شده و با افراد سودجو و حفاران غیرمجاز به‌شدت برخورد می‌شود. برخلاف این هشدار، جست‌وجوی هشتگ دفینه در اینستاگرام و حتی وب‌سایت‌های فارسی‌زبان به نتایج فراوانی می‌رسد، برای مثال، وب‌سایتی با نام دفینه، به ادعای خودش «به منظور ارایه فایل‌های معتبر در زمینه گنج، دفینه، گنج‌یابی زیرخاکی برای دانش‌پژوهان» فراهم شده است.

این وب‌سایت بسته‌های مختلفی برای آموزش دفینه‌یابی دارد و تمام محصولات صوتی‌ و ‌تصویری‌اش را بدون اینکه فیلتر باشد، به راحتی می‌فروشد. علاوه بر هشتگ «دفینه یابی» حالا پوآرو بیش از پیش شناخته شده است، بیش از ده هزار پست در اینستاگرام با هشتگ «پوآرو کوهسار» منتشر شده‌اند، علاوه بر آن، صفحه‌ اصلی اینستاگرام پوآرو همچنان فعال است و تا زمان تنظیم این گزارش نیز به انتشار تصاویر از «نخبه باستان‌شناسی» مشغول بوده است.

پوآرو کوچولو

جالب اینجاست که آخرین تصویر منتشر شده در این صفحه، تصویر پوآرو به همراه فرزندش است که از طرف کاربران اینستاگرام به «پوآرو کوچولو» شناخته می‌شود، همین تصویر که پس از پخش خبر دستگیری این فرد منتشر شده است، بیش از ۴۵ هزار بار دیده شده و بیش از ۷۵۰ کامنت دارد؛

کامنت‌هایی که بیشتر آنها در مدح و تمجید ذکاوت پوآروست. اما آیا دستگیری پوآرو زنگ خطری برای دیگر سارقان گنجینه‌های تاریخی و ملی شده است؟ ردیابی هشتگ دفینه راه به صفحه‌های فراوانی باز می‌کند، صفحه‌هایی که به نظر می‌رسد بدون هیچ مانعی، نه تنها پشت نام‌ها قلابی پنهان نشده‌اند، بلکه با نام و نشان و حتی شماره تلفن خود، مشاوره دفینه‌یابی می‌دهند. یکی از این دفینه‌یاب‌ها که به زعم خودش «آکادمی گنج» دارد، با داشتن بیش از ۴۴ هزار فالوئر در اینستاگرام، مشغول ارایه «مشاوره و کارشناسی آثار و علایم گنج زیر نظر مستقیم استاد» است.

برای پیگیری اینکه آیا پیام هشدار به سایر گنج‌یاب‌ها رسیده است یا خیر، «اعتماد» با «واحد فروش» این آکادمی تماس می‌گیرد، در تماس اول، واحد فروش تمایلی به مصاحبه با روزنامه نشان نمی‌دهد و گفته می‌شود که «استاد دنبال شهرت نیست و فرصت گفت‌وگو ندارد.» در تماس دوم، این‌بار به عنوان «یک مشتری»، واحد فروش که از پشت تلفن مردی جوان هم به نظر می‌رسد، ابتدا پیشنهاد فروش گنج‌یاب می‌دهد و تاکید می‌کند که به مناسبت محرم، پنجاه درصد تخفیف روی گنج‌یاب‌ها اعمال شده است.

قیمت گنج‌یاب‌ها

قیمت گنج‌یاب‌های کبرا، از ۲۰ میلیون تا سیصد میلیون متغیر است و کارشناس فروش تاکید می‌کند که برای مثال، سیستم پیشرفته و حرفه‌ای کبراتالیسمان، تا عمق دوازده متر را اسکن دو و سه بعدی می‌کند، انواع فلزات را به تفکیک در نمایشگر خود نشان می‌دهد و از همه مهم‌تر، این دستگاه ضمانتنامه و گارانتی دارد و با خریدن آن، استاد اعظم پک مشاوره رایگان نیز برای خریدار در نظر می‌گیرد.

بخش فروش «آکادمی گنج» علاوه بر این آماده است تا تصاویر را برای استاد ارسال کند و مشاوره دفینه‌یابی آنلاین ارایه کند. به گفته او، ارسال تصویر از محل و مشاوره استاد هزینه‌ای ندارد، اما چنانچه محل به زعم استاد محتمل بر وجود دفینه باشد، برای مشخص‌کردن محل دقیق دفینه، درصدی دریافت می‌کند.

آکادمی گنج، پوآرو

آکادمی گنج، پوآرو، تو استاد سلطان، اینها تنها بخش کوچکی از «سلطان‌»هایی هستند که با هواداران بی‌شمار در بسته‌های آموزشی و در فیلم‌های منتشر شده از خود، از چشمه‌های دست‌ساز می‌گویند، از کاسه‌ها و رمزگشایی کاسه‌ها، از مبحث شتر و رمزگشایی شتر، از تشخیص تله‌ها، جنگل‌ها، نعل‌ها و عقرب‌ها، از انواع جوغن، امانت‌سراهای باستان و سنگ‌هایی که ورودی دفینه هستند، با این حال به نظر می‌رسد که دستگیری پوآرو، چندان لرزی را بر دل این سلاطین راه نداده است.

پیش از این، مهدی حجت، نماینده شورای جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در گفت‌وگو با صدای میراث، فعالیت گسترده گنج‌یابان را اقدامی «وقیحانه» و «دهن‌کجی» به تمامی قوانین میراث‌فرهنگی و مسوولان این حوزه ارزیابی کرده و آن را «آبروریزی فرهنگی» خوانده بود. امسال:

کوهسار بادفر» همچنان در روز روشن به قلعه‌دخترها، کوه‌خواجه‌ها، دژ‌های ساسانی و قبرستان‌های باستانی می‌روند و در غیاب نیروهای حفاظتی وزارت میراث‌فرهنگی، نه تنها اقدام به حفاری می‌کنند، بلکه با انتشار ویدیوهای آموزشی، دیگرانی را که زیر تورم افسارگسیخته و بیکاری کمر خم کرده‌اند، به غارت اموال ملی تشویق می‌کنند. در این میان نیز دستگیری پوآرو چندان مانعی برای ادامه فعالیت آنها نیست زیرا دفینه‌یابان بی‌شمارند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=396375

برچسب ها