شورای امنیت با طرح برقراری آتش بس دائمی در لیبی موافقت کرد

  • کد خبر : 3959
  • 24 بهمن 1398 - 9:55

به گزارش نیوز به نقل از تسنیم؛  اعضای شورای امنیت سازمان ملل چهارشنبه شب درباره طرح انگلیس در خصوص برقراری آتش بس دائمی در لیبی رای گیری کردند.

بر اساس این گزارش، ۱۴ عضو شورای امنیت با این طرح موافقت کرده و خواستار توقف درگیری ها و برقراری آتش بس دائمی در لیبی شدند، هر چند روسیه رای ممتنع داده است.

«واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل درباره دلیل عدم موافقت و یا مخالفت با آتش بس دائمی در لیبی گفت: در این طرح مشخص نشده که طرف های درگیری در لیبی تا چه اندازه آماده اجرای تصمیمات کنفرانس برلین هستند.

کنفرانس برلین با حضور مقامات عالی رتبه ۱۲ کشور جهان از جمله اعضای دائمی شورای امنیت  و نمایندگان اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب در تاریخ نوزدهم ژانویه( ۲۹ دی ماه) در آلمان برگزار شد. سران کشورهای شرکت کننده در کنفرانس برلین خواستار توقف درگیری ها در لیبی شده و متعهد شدند که مانع دخالت های خارجی در این کشور شوند.

کنفرانس برلین بدون حضور طرف‌های درگیر در لیبی و با مشارکت سران کشورهای تاثیرگذار در بحران لیبی از جمله سران روسیه، ترکیه، فرانسه و مصر برگزار شد.

کشور لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی دخالت نظامی آمریکا و همپیمانان غربی آن بدون مجوز سازمان ملل، صحنه جنگ و درگیری داخلی است. این کشور که پس از سرنگونی معمر قذافی با بحران سیاسی گسترده‌ای مواجه شده است، اکنون به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است و به دنبال آن صف‌بندهای بین‎المللی در حمایت از هر یک از این دولت تشکیل شد.

کشورهایی مانند امارات، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از دولت شرق لیبی به نخست‌وزیری «عبدالله الثنی» و ارتش «خلیفه حفتر» به پایتختی طبرق و کشورهایی مانند ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز از دولت غرب لیبی به نخست‎وزیری «فائز السراج» و به پایتختی طرابلس حمایت می‎کنند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=3959

ثبت نظر

-