آدم‌حسابی‌ها؛ مهندس امید کردستانی، مقیم آمریکا

  • کد خبر : 386566
  • 16 بهمن 1399 - 3:48
آدم‌حسابی‌ها؛ مهندس امید کردستانی، مقیم آمریکا

برترین ها: «امید کردستانی» در سال ۱۳۴۲  در تهران متولد شد و در نوجوانی بعد از فوت پدرش به آمریکا مهاجرت کرد. وی مدرک مهندسی برق از دانشگاه «سن خوزه » آمریکا را دارد و کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت کسب و کار (MBA)  از دانشگاه استنفورد گرفته است.

«امید کردستانی» کارش را در سیلیکون‌ولی به عنوان مدیر بازاریابی شرکت «اچ پی» در سال ۱۹۸۴ آغاز کرد و بعد از آن در شرکت‌هایی مانند «Go»، شرکت بازی سازی «۳DOT» و «نت اسکیپ» مشغول به کار شد.

طی ۴ سال فعالیت در «نت اسکیپ» مسوولیت برقراری ارتباطات تجاری با شرکت‌هایی مانند اینتل، آمازون، AOL، اسکایپ و سیتی‌بانک را بر عهده داشت.  

«نت اسکیپ» پله ترقی برای پیوستن به شرکت گوگل شد. شرکت «نت اسکیپ»، یکی از شرکت‌های بسیار پیشرو در زمان خود در زمینه طراحی مرورگر‌های اینترنتی بود. «امید کردستانی» در این شرکت سمت نائب رئیس بخش توسعه کسب و کار و فروش را برعهده داشت.

آدم‌حسابی‌ها؛ مهندس امید کردستانی، مقیم آمریکا

«امید کردستانی» در سال ۱۹۹۹، بعنوان دوازدهمین عضو خانواده گوگل در سمت «مدیر ارشد بازاریابی و توسعه بین الملل گوگل» بعد از انجام مصاحبه‌ای جالب با «سرگی برین» انتخاب شد. وی توانست در طول ۱۸ ماه از صدر ۱۰۰ هزار رقیب تبلیغاتی خود پیشی بگیرد و سود کلانی را برای گوگل به ارمغان آورد. همچنین «امید کردستانی» فروش شرکت گوگل را از صفر به ۳ میلیارد دلار رساند

حضور او در گوگل هم همراه بود با ابتکارات و خلاقیت‌های سودآوری همچون «تبلیغات کلیکی» که جهشی فوق‌العاده در تجارت گوگل و افزایش درآمد آن داشت. گوگل با همراهی «کردستانی» در سال ۲۰۰۵ درآمدی معادل ۶ میلیارد دلار کسب کرد که موفقیتی خیره کننده در این تجارت محسوب می‌شد.

«امید کردستانی» در اولین نگاه به داشته‌های گوگل فهمید که ترافیک زیاد این وبگاه ارزشمندترین دارایی آن است؛ او از این ترافیک استفاده کرد و آن‌ها را به میلیون‌ها دلار رساند. شرکت گوگل بیشتر درآمد خود را مدیون ابتکارات «کردستانی» است.

آدم‌حسابی‌ها؛ مهندس امید کردستانی، مقیم آمریکا

مجله تایمز در سال  ۲۰۰۸ «امید کردستانی» را به عنوان یکی از صد نفری که دنیای ما را شکل داده‌اند معرفی کرد.  «امید کردستانی» در لیست ثروتمند‌ترین افراد جهان که هر سال توسط مجله فوربس منتشر می‌شود در رده پانصد و پنجاه و سوم و در لیست ۴۰۰ ثروتمند امریکا در مقام دویست و چهل و ششم قرار دارد.

«امید کردستانی» در سال ۲۰۰۴ و پس از ارتقا شغلی، ثروتمند شد و سپس در سال ۲۰۰۹، گوگل را ترک کرد. «کردستانی» علت ترک گوگل را نقل و انقالات مدیران شرکت‌های بزرگی همچون فیسبوک عنوان کرد و گفت که قصد دارد بیشتر وقت آزاد خود را برای خانواده و علایق ورزشی خود صرف کند.

ولی بدلیل علاقه فراوان «لری پیچ» بعنوان مشاور در کنار گوگل باقی ‌ماند تا اینکه در سال ۲۰۱۴ بعد از رفتن مدیر کسب و کار گوگل «لری پیچ» بلافاصله «امید کردستانی» را به دعوت به کار کردند. وی در مصاحبه‌ای علت بازگشتش به گوگل را با توجه به اینکه وی فردی ثروتمند و بازنشسته بود می‌گوید: «به ندای قلبم گوش دادم و می‌دانستم باید به چنین موقعیتی، دست کم یک شانس بدهم و دوباره عاشق کار کردن در گوگل شدم.»

آدم‌حسابی‌ها؛ مهندس امید کردستانی، مقیم آمریکا

«امید کردستانی» بعد از بازگشت توانست درآمد سالانه گوگل را به بیش از ۷۰ میلیارد دلار در سال برساند. ولی کمی بعد که موسسان گوگل تصمیم گرفتند شرکت هولدینگ «آلفابت» را تاسیس کنند و گوگل یکی از زیرمجموعه‌های آن شود،«امید کردستانی» دوباره از گوگل خارج شد . او در اکتبر ۲۰۱۵ به عنوان مدیر اجرایی «توییتر»، وارد این شرکت شده است.

وبگاه Recode او را محبوب‌ترین مدیر خطاب کرد و کارشناسان و البته سهامداران از این انتخاب استقبال کردند؛ ارزش توییتر با مدیریت او در بازار سرمایه افزایش یافت.

آدم‌حسابی‌ها؛ مهندس امید کردستانی، مقیم آمریکا

از خصوصیات بارز «امید کردستانی» خوش رفتاری وی با همکاران خود است. وی همکاران خود را با این ملاک انتخاب می‌کرد که اگر قرار باشد درفرودگاهی مجبور به توقف چند ساعته باشیم و بخواهیم از این چند ساعت لذت ببریم آیا این فرد بعنوان یک همنشین روشن فکر برای سپری کردن این چند ساعت مناسب است یا نه؟ شعار همیشگی «امید کردستانی»: « ایجاد رابطه، اعتمادسازی، انجام وعده و قول‌ها، و نهایتا پولدارتر کردن سهامداران و شرکا است.»

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=386566

ثبت نظر

-