آدم‌حسابی‌ها؛ دکتر غلامعلى پیمان، مقیم آمریکا

  • کد خبر : 385437
  • 15 بهمن 1399 - 16:00
آدم‌حسابی‌ها؛ دکتر غلامعلى پیمان، مقیم آمریکا

برترین‌ها: «غلامعلی پیمان» سال ۱۳۱۶ در شیراز زاده شد. تا پایان دوره متوسطه و اخذ دیپلم در کشور بود؛ علاقه زیادی به پزشک شدن داشت و بالاخره به کمک والدینش در ۱۹ سالگی برای تحصیل پژشکی به آلمان رفت. در ۱۹۶۲ دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه فرایبورگ به پایان رساند؛ تا ۱۹۶۴ در بیمارستان سنت‌ژوهانس دویسبورگ انترن (کارآموز) بود؛ یک سال هم (۱۹۶۵) باز به عنوان انترن در بیمارستان عمومی پاسایک در نیوجرسی آمریکا دوره دید.

«پیمان» برای تکمیل تحصیلاتش دوباره به آلمان بازگشت و در رشته چشم‌پزشکی دانشگاه اِسن آلمان درس خواند. او در ۱۹۶۹ رسما چشم‌پزشک شده بود، ولی تصمیم گرفت تا آن‌جا که ممکن است تحصیلاتش را تکمیل کند برای همین باز راهی ایالات متحده شد و مدرک پسادکترای خود را در ۱۹۷۱ از دانشکده پزشکی دانشگاه UCLA این کشور دریافت کرد.

«پیمان» بعد از فارغ‌التحصیلی در همان دانشگاه UCLA با درجه استادیاری مشغول تدریس چشم‌پزشکی شد، اما همزمان از ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۷ در دانشکده پزشکی آبراهام لینکلنِ دانشگاه ایلینوی شیکاگو درس می‌داد؛ او طی این مدت کوتاه از استادیاری به درجه‌ی استادی رسید.

در اواخر سال ۱۹۸۲ بود که «دکتر پیمان» توسط مقاله‌ای از آزمایشگاه شرکت «آى بى اِم»، از آخرین یافته‌ها درباره‌ی اثرات لیزر بر بافت‌های زنده مطلع شد. اطلاعات آن مقاله برای «دکتر پیمان» فوق العاده مهم و هیجان انگیز بود هرچند به خاطر نو و گران بودن نوع لیزری که آن‌ها استفاده کرده بودند دسترسی به آن مقدور نبود.

آدم‌حسابی‌ها؛ دکتر غلامعلى پیمان، مقیم آمریکا

این موضوع تا سال ۱۹۸۵ مسکوت ماند. در این سال تحقیقات گسترده‌ای حول استفاده از لیزر روی سطح قرنیه شروع شد، در این میان «دکتر پیمان» به واسطه تجربیات و دستاورد‌های پیشین چند گام جلوتر بود و دقیقا می‌دانست که چه باید بکند، به همین خاطر به محض دست یابی به لیزر کارش را شروع کرد و خیلی زود به نتیجه‌ی دلخواه رسید.

او در ژویٔیه ى همان سال روش جراحی ابداعی خود (لیزیک) را به سازمان مالکیت معنوی ایالات متحده عرضه کرد و در نهایت در ژویٔن ۱۹۸۹ بعد‌از دو مرتبه بازنگری و اصلاح، حق انحصاری (پتنت) عمل جراحی لیزیک به شیوه‌ی «دکتر پیمان» را به نام خود به ثبت رساند.

ذهن خلاق «پیمان» و علاقه‌ی او به علوم مهندسی و چشم‌پزشکی باعث شده در طول بیش از چهار دهه فعالیت حرفه‌ای بتواند بیش از ۱۳۵ اختراع به نام خود ثبت کند؛ «دکتر پیمان» فردی پیشگام در جراحی لیزر و درمان فوتودینامیک و مطالعات انتقال دارو به داخل کره چشم، جراحی رفرکتیو و شبکیه محسوب می‌شود.

آدم‌حسابی‌ها؛ دکتر غلامعلى پیمان، مقیم آمریکا

او همچنین روش‌هایی برای جراحی‌های دیگر چشم ارائه کرده و نخستین کسی بوده که موفق به انجام نمونه‌برداری شبکیه و پیوند سلول‌های مخاطی رنگ‌دانه شبکیه شده است.

«دکتر پیمان» در سال ۲۰۱۲ به پاس زحمت‌ها و تلاش‌های سالیان دراز مورد تقدیر قرار گرفت و «نشان ملی فناوری و نوآوری» آمریکا را از دست «باراک اوباما»، رییس‌جهور وقت این کشور دریافت کرد؛ این عالی‌ترین نشان ایالات متحده در زمینه‌ی اختراع و اکتشاف است.

آدم‌حسابی‌ها؛ دکتر غلامعلى پیمان، مقیم آمریکا

«دکتر غلامعلی پیمان» به انتخاب بیش از ۳۰ هزار چشم‌پزشک جهان به عضویت تالار مشاهیر چشم‌پزشکی در آمد؛ همچنین او عضو دائم انجمن جراحی آب مروارید و رفرکتیو هم هست. او در طول زندگی حرفه‌ای خود افتخارات، تقدیرنامه‌ها و انواع جوایزی از نهاد‌های مختلف جهانی گرفته است.

«دکتر غلامعلی پیمان» به زبان‌های اسپانیایی، انگلیسی و آلمانی صحبت می‌کند و این موضوع باعث ارتباط گسترده او با مجامع پزشکی جهانی شده است. «دکتر غلامعلی پیمان» گفته است: «هدف نهایی من در جراحی چشم آن‌جاست که بتوانم بیماری‌هایی را که به نابینایی افراد منجر می‌شود، درمان یا نهایتا از پیشرفتشان جلوگیری کنم؛ شاید این‌طور بتوانیم کمی از درد بیمارانمان کم کنیم.»

منابع: دیجی کالا، فرادید

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=385437

ثبت نظر

-