آدم‌حسابی‌ها؛ پروفسور کامران وفا، مقیم آمریکا

  • کد خبر : 385118
  • 15 بهمن 1399 - 12:18
آدم‌حسابی‌ها؛ پروفسور کامران وفا، مقیم آمریکا

برترین‌ها: «کامران وفا» در سال ۱۳۳۹ شمسى در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در دبیرستان البرز به پایان رساند و در سال ۱۳۵۶ به آمریکا مهاجرت کرد. وی در سال ۱۳۶۰  از «ام آى تى» با دو مدرک ریاضی و فیزیک فارغ التحصیل شد و برای اخذ مدرک دکترای فیزیک به «پرینستون» رفت که موفق شد با سرپرستی «ادوارد ویتن» این مدرک را دریافت کند. «وفا» و  «ویتن» با هم پژوهش‌های زیادی انجام دادند و حتی یک قضیه در فیزیک نظری به نام آن‌ها به نام قضیه  «وفا–ویتن» ثبت شده است.

 «وفا» با پایان تحصیلاتش مانند بسیاری دیگر از دانشمندان علوم نظری به دانشگاه «هاروارد» رفت و خیلی زود به عضویت ابتدایی هیات علمی آن‌جا در آمد. از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ استادیار این دانشگاه بود و در کنار کار‌های پژوهشی تدریس می‌کرد. با پشتکار، نبوغ بالا و علاقه وفا به فیزیک، طولی نکشید که در دانشگاه بزرگ هاروارد صاحب کرسی شد.

«وفا» عضو فرهنگستان علوم ایالات متحده است و با آکادمی هنر و علوم این کشور نیز همکاری می‌کند. او در سال ۱۹۸۹ جایزه‌ی «محقق جوان» ریاست جمهوری آمریکا را دریافت کرد. در همان سال جایزه‌های «آلفرد پی اسلون» و بنیاد پاکار هم به او اعطا شد.

آدم‌حسابی‌ها؛ پروفسور کامران وفا، مقیم آمریکا

دکتر «کامران وفا» یکی از پیشگامان نظریه ریسمان در جهان است و تا به حال بیش از ۲۵۰ مقاله‌ی علمی نوشته است. در سال ۲۰۰۸ به خاطر تلاش‌هایش در زمینه‌ی ریاضی و فیزیک جایزه‌ی AMS «لئونارد ایسنبود» را به دست آورد. در همان سال جایزه‌ی مرکز بین‌المللی فیزیک نظری (ICTP) موسوم به دایراک هم به او تعلق گرفت.

 «کامران وفا» در مورد علاقه شدید خود به فیزیک به خبرنگاران می‌گوید: «علاقه من به فیزیک به خیلی وقت پیش بر می‌گردد. به یاد دارم زمانی که کلاس اول دبستان بودم هر زمان که به ماه نگاه می‌کردم این سوال که چرا ماه به زمین نمی‌افتد اذیتم می‌کرد! و این که چرا دیگران از این موضوع اذیت نمی‌شوند و مثل اینکه اینگونه سوالات نامربوط هستند! این نوع سوالات بودند که بعد از دوران کودکی مرا به فیزیک علاقه‌مند کردند.»

آدم‌حسابی‌ها؛ پروفسور کامران وفا، مقیم آمریکا

به طور کلی، کار «پروفسور وفا» ارتباط بین فیزیک و ریاضیات، به ویژه در زمینه هندسه بوده است. اینکه چگونه می‌توانیم حقایق فیزیکی را از هندسه بیاموزیم و چگونه می‌توانیم هندسه را از حقایق فیزیکی بیاموزیم. بسیاری از کار‌های او مربوط به تعامل بین این دو موضوع هستند که محدوده‌ی وسیعی از موضوعات در فیزیک، نظریه‌ی میدان کوانتومی، گرانش کوانتومی و نظریه‌ی ریسمان را پوشش می‌دهد.

در نظریه ریسمان تمام نیرو‌ها و ذرات وحدت می‌یابند. در نتیجه علی الاصول می‌توان توجیه جامع و کاملی از عالم هستی را در تئوری ریسمان پیدا کرد. به این دلیل گاهی آن را تئوری همه چیز می‌نامند.

در سال ۲۰۱۶ جایزه «دنی هاینمن» در زمینه فیزیک ریاضی هم به او داده شد. «دکتر وفا» در همان سال به اتفاق همکار و دوست قدیمی اش «اندرو اشترومینگر» و دکتر «جوزف پولچینسکی» برنده جایزه سه میلیون دلاری «پیشگامان علم» شدند. این بزرگ‌ترین جایزه علمی جهان است که از سال ۲۰۱۲ کار خود را آغاز کرده و توسط صاحب نامانی از سیلیکون، ولی مثل یوری میلز، سرگی برین و مارک زاکربرگ تامین مالی می‌شود. مراسم سال ۲۰۱۶ آن در مرکز تحقیقاتی Amess ناسا واقع در کالیفرنیا با تشریفات خیلی زیاد برگزار شد.

آدم‌حسابی‌ها؛ پروفسور کامران وفا، مقیم آمریکا

امروزه «پروفسور وفا» یک فیزیکدان پیشرو در سطح بین الملل است. دکتر «پلچینسکی» در خاطرات خود درباره‌ی «وفا» چنین می‌گوید: «من به وفا گفته ام که یکی از اهدافم در زندگی، این است که یکی از مقالاتش را بفهمم، ولی هنوز موفق نشده ام»

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=385118

ثبت نظر

-