مخالفت مجلس انقلابی با طرح شفافیت آرای نمایندگان

  • کد خبر : 385111
  • 15 بهمن 1399 - 12:06
مخالفت مجلس انقلابی با طرح شفافیت آرای نمایندگان

بررسی کلیات گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با عنوان “شفافیت آرای نمایندگان” امروز-چهارشنبه- در نشست علنی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و با ۱۵۳ رای موافق و ۶۳ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از ۲۲۸ رای ماخوذه تصویب نشد.بدین ترتیب مجلس یازدهم هم مانند مجلس دهم با شفافیت آرا مخالفت کرد.   

الیاس نادران در جریان بررسی این طرح و در مخالفت با آن گفت: مشکل امروز مجلس رفتار دوگانه ای است که نمایش شفافیت می‌دهیم و پنهان کاری می‌کنیم دیروز جمع کثیری از همکاران ما تقاضای رای علنی و با ورقه راجع به کلیات گزارش کمیسیون تلفیق بودجه کردند، اما دبیر محترم هیئت رئیسه گفتند که رئیس محترم مجلس به مصلحت نمی‌داند چه شد که دیروز شفافیت آرا بد بود و امروز شفافیت آرا خوب شده است؟

نماینده مردم تهران گفت: اینگونه نمی‌شود شفافیت داشت شفافیت این است که آنچه گردش مالی ما است و مردم باید بدانند را بگوییم. در همین جلسه غیرعلنی امروز برای جلب آراء همکاران اعلام کردند که این طرح دو فوری خواهد شد. چرا دو فوری؟ برای اینکه پخته شود طرحی که ۹ ما در مجلس مانده است و پخته نشده کی باید پخته شود؟

وی افزود: به مردم نمایش شفافیت می‌دهیم و آن را در بایگانی قرار می‌دهیم و اواخر کار مجلس دوباره آن را  از بایگانی خارج و درباره آن حرف می زنیم. اگر صداقت داریم الان که شفافیت آرا رای آورد بلافاصله وارد جزئیات شویم  و به مردم بگوییم که می‌خواهیم چه کار کنیم.

رییس کمیسیون تلفیق بودجه اظهار کرد: این رفتارها نمایشی است و نه اصل رای به شفافیت. من می پرسم آقای رئیس؛ مجلس دیروز شما به کلیات گزارش کمیسیون تلفیق مجلس رای مثبت داد یا منفی؟ اعلام کنید به مردم. این شفافیت است اینگونه نمی‌شود شفاف‌سازی کرد. نمی شود دیروز مصلحت اندیشی کرد و امروز چیز دیگری بگوییم.

نادران گفت: من با شفافیت آرا به شدت موافقم، اما شما ملاحظه نماینده شهرستان را بکنید که فردا در رای استیضاح یک وزیر از وزیر گرفته تا استاندار تا فرماندار او را تحت فشار قرار می‌دهند. شفافیت این است این نوع رفتار را دوگانه نکنید و در یک شرایط پوپولیستی   نمایندگان مردم را قرار ندهید.

 وی تصریح کرد: تهران، همه ایران نیست. نماینده تهران نماینده کل کشور نیستند ملاحظات نمایندگان شهرستان که بیش از ۱۸۳ تک نماینده هستند در این مصوبه مورد توجه قرار دهید دو فوریت چه معنایی دارد؟

عبدالحسین روح الامینی هم در مخالفت با این طرح با اشاره به رد کلیات بودجه در جلسه علنی دیروز از رفتار نمایندگان انتقاد کرد و گفت: تحت فشار قرار دادن افراد برای اینکه رای شان مطابق یک سلیقه یا جریان باشد با شفافیت تطابق ندارد.

نماینده تهران گفت: چرا خود ما قائل به شفافیت نیستیم چرا باید در جلسه غیر علنی  صبح امروز نگران این طرح باشیم. گفتیم بسیاری خارج از کشور می‌خواهند به وسیله نرم افزاری بر تصمیم گیری های  ما تاثیر بگذارند و خطای محاسبه به ما بدهند.

وی افزود:در رای به اعتبارنامه و کمیسیون‌ها شفاف بودیم؟ ما ویترینی عمل کردیم ما قیافه شفافیت می‌گیریم و کارهایمان کاریکاتوری است در حالی که در عصر الکترونیک هیچ چیز نمی‌تواند پنهان باشد.

مهدی باقری نماینده مردم زنجان هم در مخالفت با این طرح گفت: این طرح پوپولیستی و عوام‌فریبی است این طرح حاوی تبصره‌هایی است که طرح را از شفافیت خارج می‌کند و عقلانیت را از مجلس خواهد گرفت با تصویب این طرح منافع ملی را زیر سوال خواهیم برد.

نماینده زنجان گفت: ما مدافع شفافیت هستیم، اما با بسترهای مناسب تا زمانی که احزاب قوی نباشند نمایندگان منافع منطقه‌ای را بر منافع ملی ترجیح می دهند. گروه‌های فشار در شهرستان‌ها، فشار می آورند که این طرح تصویب شود.

وی افزود:همه حاکمیت باید شفاف باشد و  بحث آرا نیست اگر می‌خواهیم شفافیت داشته باشیم همه حاکمیت و نهادها  بایدشفاف سازی کنند شفافیت مجلس از همه  نهادهای حاکمیت بیشتر است یک طرح جامع برای حاکمیت بیاورید و اگر این طرح همه حاکمیت را شفاف کند من مدافع آن هستم.

«محمد وحیدی» نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در موافقت با این طرح گفت: در مجلس گذشته خروجی مناسبی برای این طرح وجود نداشت و در شروع مجلس یازدهم بسیاری از مجموعه‌ها و نمایندگانی که در ورود به مجلس تبلیغات انتخابی داشتند به این موضوع تاکید کرده بودند.

نماینده مردم بجنورد با بیان اینکه پنهان ماندن رای نمایندگان سبب پیشرفت کشور نمی‌شود، گفت: مطابق اصل ۶۹ قانون اساسی مردم باید در طرح‌ها و لوایح از آراء نمایندگان با خبر باشند. همچنین پیشنهاد می‌دهم برای بررسی جزئیات طرح موضوع تخصصی را لحاظ کنید. حتی در مواردی که کمیسیون‌ها تشکیل جلسه می‌دهند و نمایندگان دولت هم حاضر می‌شود باید شافیت وجود داشته باشد.

وی افزود: دراین راه نباید راه شفافیت کج شده و اخبار آن در کمپین‌های معاند خارج از کشور مطرح شود. بلکه هدف این است که این شفافیت هم برای نمایندگان مردم و هم تمام مسوولان کشور که تصمیم های  علاوه بر مجلس لحاظ شود تا آنهایی که تصمیم آنها درکشور اثر گذار هستند لحاظ شود.

«محسن پیرهادی» دیگر نماینده موافق این طرح گفت: پیش از این مجلس با قیام و قعود رای می دادند و با پیشرفت تکنولوژی این مورد الکترونیکی انجام شود. البته باید استقلال نمایندگان، موارد منطقه ای، موارد دو شوری در کمیسیون بیشتر لحاظ شده و ابعاد آن توسعه یابد. زیرا شفافیت مانند عدالت است و باید در همه مسائل لحاظ شود.

نماینده مردم تهران افزود: امروز شفافیت حق شهروندی و مطالبه عمومی است و نمایندگان نباید نگران باشند و قرار نیست تلکیفی را به نمایندگان تحمیل کنیم و امیدواریم همه نمایندگان به وعده پیش از انتخابات مجلس عمل کرده و رای بالایی به این طرح بدهند.

«حسین علی حاجی دلیگانی» عضو هیات رییسه مجلس در موافقت با این طرح گفت: مجلس یازدهم با مجلس دهم متفاوت است و خوشحال هستم که هم مردم و هم شما نمایندگان به دنبال شفافیت هستید. زیرا تصویب این طرح به عنوان سند افتخار برای مجلس یازدهم خواهند ماند که برای نخستین بار در مجلس انقلابی این طرح تصویب می‌شود.

نماینده مردم شاهین شهر افزود:  اصل ۶۹ قانون اساسی می‌گوید که همه مذاکرات صحن علنی باید از رادیو پخش شود زیرا شفافیت حق مردم است. ظاهر و باطن این طرح یکی است. به عبارتی شفافیت یعنی صداقت یعنی اعتمادسازی است و برخی سرمایه های اجتماعی که از دست رفته است به دلیل عدم شفافیت است.

وی با اشاره به وضعیت بورس گفت: دلیل شرایط بورس نیز به دلیل عدم شفافیت است و هدف این است که این طرح از مجلس آغاز شده و به سایر قوا تسری پیدا کند و امیدوارم با تصویب این طرح مبارزه با فساد و رانت از راه شفافیت حاصل می‌شود.

منبع: نیوز

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=385111

ثبت نظر

-