نوستالژی‌بازی؛ ساعت خوش،کلاه قرمزی و زی‌زی‌گولو

  • کد خبر : 385029
  • 15 بهمن 1399 - 11:12
نوستالژی‌بازی؛ ساعت خوش،کلاه قرمزی و زی‌زی‌گولو

برترین‌ها: این مطلب درباره کاراکترهایی‌ست که از دهه شصت و هفتاد به یادگار مانده و جزو عناصر نوستالژیک متولدین آن دهه‌ها شده، قسمت آخر این مطلب را در ادامه می‌بینید.

کلاه قرمزی

«کلاه قرمزی»، اما در میان همه مجموعه‌های نوستالژیک جایگاه ویژه تری دارد چرا که از اولین روز‌های شکل گیری آن تابه امروز همیشه مخاطبانی از قشر‌های مختلف جامعه داشته و دارد. مجموعه «جغجغه و فرفره» در سال‌های ابتدای دهه ۷۰ اولین حضور تلویزیونی «کلاه قرمزی» بود.

بیش از دو دهه از عمر «کلاه قرمزی» که توسط «ایرج طهماسب» و «حمید جبلی» خلق و توسط «مرضیه محبوب» طراحی و ساخته شد می‌گذرد، اما همچنان این عروسک یکی از ماندگارترین و محبوب‌ترین شخصیت‌های عروسکی است.


النگ و دولنگ

«النگ و دولنگ» نام برنامه‌ای است که در دهه ۷۰ از شبکه یک سیما پخش می‌شد. کارگردانی این برنامه را «ایرج طهماسب» بر عهده داشت؛ و تهیه کننده این برنامه «گیتی فر شفائی» می‌باشد. 

نوستالژی ۳

«عیسی یوسفی پور» در نفش «النگ» و «خسرو احمدی» در نفش «دولنگ» دو شخصیت محبوب این مجموعه بودند که گاهی با همراهی «افشین سنگ چاپ» در نقش پسر همسایه اوقات خوشی را در مجموعه «النگ و دولنگ» ثبت کردند.

نوستالژی‌بازی؛

زی زی گولو

«قصّه‌های تابه‌تا» که عامیانه با نام شخصیت اصلی آن «زی‌زی گولو» شناخته می‌شود سریالی تلویزیونی به کارگردانی «مرضیه برومند» که نخستین بار شبکه دو در سال ۱۳۷۳ در ۳۰ قسمت، صبح‌های جمعه اقدام به پخش آن کرد.

نوستالژی ۳

شخصیت محوری سریال عروسکی است به نام «زی‌زی گولو»؛ که از سیاره ناشناخته‌ای به زمین آمده و مهمترین توانایی او این است که با خواندن ورد «زی‌زی گولو آسی پاسی دراکوتا تابه‌تا»، کار‌های خارق‌العاده انجام می‌دهد.  


پهلوان خلیل

«پهلوانان نمی‌میرند» عنوان سریالی به کارگردانی «حسن فتحی» که برای اولین بار در سال ۱۳۷۶ از شبکه دوم سیما پخش شد.

نوستالژی ۳

قهرمانان این سریال پهلوان‌هایی هستند که در دوران قاجار روزگار می‌گذرانند. در این سریال خاطره انگیز زنده یاد «جمشید مشایخی» نقش پهلوان خلیل را بازی می‌کرد.

نوستالژی‌بازی؛ ساعت خوش، کلاه قرمزی و زی‌زی‌گولو

ساعت خوش

سال ۱۳۷۳ را باید فصلی نو در تلویزیون برشمرد. نیازجامعه به خنده یکی از دلایل اصلی دیده شدن «ساعت خوش» بود. البته مجموعه‌های ترکیبی «نوروز ۷۲»‏ و «پرواز ۵۷» پیش زمینه‌های مناسبی را ایجاد کردند تا جنس کار «ساعت خوش» در نظر مخاطب غریب نباشد. نمی‌توان از زنده یاد «داود اسدی» که نویسنده بسیاری از آیتم‌های این جنگ ترکیبی بود غافل شد.  

نوستالژی ۳

به دلیل همین بداعت ساختاری‏ و ابتکار در پرداخت به سوژه‌ها بود که پنجشنبه شب‌های هر ایرانی با «ساعت خوش» حال و هوایی شاد پیدا کرد و خیابان‌ها در ساعت پخش این مجموعه خلوت می‌شد.


 کمال

سریال «همسران» که در سال ۷۳ از تلویزیون پخش شد و زوج‌های آن تا سال‌ها ماندگارترین زوج‌های تلویزیونی شدند. سریال «همسران» حالا به شکل روشن و پررنگی در خاطره بسیاری از خانواده‌های ایرانی نقش بسته است.

نوستالژی ۳

«فردوس کاویانی» با نقش «کمال» یکی از ستاره‌های این مجموعه بود. «کاویانی» این سال‌ها بیشتر درگیر بیماری بوده و به دلیل همین بیماری کمتر توانسته در فیلم و سریال‌ها و حتی صحنه تئاتر که خانه اول او بوده است حضور یابد.


اسدالله خان

در سریال «پدرسالار» به کارگردانی مرحوم «اکبر خواجویی» که سال ۱۳۷۴، یکشنبه شب‌ها پخش می‌شد و باعث می‌شد تا خیابان‌ها از وجود رهگذران تهی شود.

نوستالژی ۳

«اسدالله خان»، از نقش‌های ماندگار زنده‌یاد «کشاورز»شخصیتی که با وجود تمام سختی‌ها و بداخلاقی‌هایش دوست‌داشتنی بود و توانست تصویر ماندگاری را در ذهن مخاطبان ایجاد کند. 


امیرحسین اوصیا

«سرنخ» مجموعه‌ای تلویزیونی به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی «کیومرث پوراحمد» بود که در سال ۱۳۷۵ در ژانر پلیسی و معمایی ساخته و از شبکه اول سیما پخش می‌ شد.

نوستالژی ۳

در این سریال «جهانبخش سلطانی» بازیگر اصفهانی در نقش کاراگاه پلیس ایفای نقش می‌کرد.


رضا صباحی

کسانی که دهه هفتاد شمسی را به یاد دارند بی‌شک در خاطره جمعی‌شان سریال «خانه سبز» جایی ماندگار دارد. سریالی خاطره‌انگیز که در دورانی که اینترنت و ماهواره و شبکه‌های اجتماعی هنوز مرسوم نشده بود چهارشنبه‌شب‌ها تمامی مردم را از پیر و جوان پای  شبکه ۲ تلویزیون می‌نشاند.

نوستالژی ۳

سازندگان «خانه سبز» زوج موفق برنامه‌ساز آن سال‌های تلویزیون ایران: «بیژن بیرنگ» و  زنده یاد«مسعود رسام» بودند. و زنده یاد «خسرو شکیبایی» در نقش رضا صباحی یکی از ماندگارترین کاراکترهای تلویزیون بازی کرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=385029

برچسب ها

ثبت نظر

-