فخر شجریان‌ها؛ همایون، مژگان، افسانه و رایان

  • کد خبر : 385014
  • 15 بهمن 1399 - 10:59
فخر شجریان‌ها؛ همایون، مژگان، افسانه و رایان

برترین‌ها: در این چند روزی که درگیر بحبوحه‌ی «شجریان» بودیم. ظهور چند «ژن خوب» از میان خاندان شجریان ما را به آینده امیدوار کرد، به عبارت دیگر این که بزرگی را از دست داده‌ایم، واضح و مبرهن است، اما خب قرار است با «امید» ادامه بدهیم و امید یعنی همین بودن امثال همایون و مژگان. در این مطلب چند فراز از رفتار‌های چهار فرزند از فرزندان شجریان در این برهه را مرور کرده‌ایم.

«محمدرضا شجریان»، یکم مهر ۱۳۱۹ در مشهد زاده شد. خواندن را از کودکی با همان لحن کودکانه آغاز کرد. از کودکی با توجه به استعداد و صدای خوبش تحت تعلیم پدر که خود قاری قرآن بود مشغول به پرورش صدای خویش شد و در سال ۱۳۳۱، برای نخستین بار، صدای تلاوت قرآن او از رادیو خراسان پخش شد.

«محمدرضا شجریان» در سال ۱۳۴۰، در سن ۲۱ سالگی و زمانی که معلم بود با «فرخنده گل افشان» که وی نیز معلم دبستان بود آشنا شد و آن‌ها در شهر قوچان پای سفره عقد نشستند.

فرزانه (راحله) شجریان

فخر شجریان‌ها؛ همایون، مژگان، افسانه و رایان

وی بزرگترین فرزند «محمدرضا شجریان» و «فرخنده گل‌افشان» است. «فرزانه شجریان» متولد ۱۳۴۲ است. اطلاعات زیادی از او در دست نیست.

افسانه شجریان

فخر شجریان‌ها؛ همایون، مژگان، افسانه و رایان

دومین فرزند «محمدرضا شجریان»، «افسانه» نام دارد. وی در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۴۴ در تهران به دنیا آمد. «افسانه» همسر مرحوم «پرویز مشکاتیان» است. حاصل ازدواج «افسانه شجریان» و «پرویز مشکاتیان»، دو فرزند به نام‌های «آوا»و «آئین مشکاتیان» است که هر دو در زمینه موسیقی فعالیت دارند. «افسانه» نقش همپای استاد را در دوران سخت بیماری بر عهده داشته است.

مژگان شجریان

فخر شجریان‌ها؛ همایون، مژگان، افسانه و رایان

«مژگان شجریان»، متولد ۲۷ اردیبهشت ۱۳۴۸ است. فارغ‌التحصیل کارشناسی نقاشی و کارشناسی ارشد ارتباط تصویری  از دانشگاه آزاد اسلامی است و علاوه بر آن نیز کارشناسی موسیقی از دانشگاه هنر دارد. «مژگان شجریان» در گروه شهناز به همراه پدرش فعالیت موسیقایی داشت. اولین آلبوم مستقل وی در فروردین ۱۳۹۸ با نام «ارغوان» منتشر شد. آهنگسازی این آلبوم را «سورنا صفاتی» بر عهده داشته‌است. در این آلبوم از اشعار شاعرانی، چون «هوشنگ ابتهاج»، «شفیعی کدکنی» و «حافظ» استفاده شده‌است.

همایون شجریان

فخر شجریان‌ها؛ همایون، مژگان، افسانه و رایان

مشهورترین فرزند «محمدرضا شجریان»، «همایون» است. وی در روز در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران متولد شد. «همایون شجریان» از همان ابتدا نزد بزرگان موسیقی همانند «ناصر فرهنگ‌فر»، «پرویز مشکاتیان»، «اردشیر کامکار» و «جمشید محبی» به یادگیری ساز و آواز پرداخت. او نوازنده کمانچه، تنبک و آواز خوانی قدرتمند است. در سال‌های اخیر «همایون» با «برادران پورناظری» قطعات و آلبوم‌هایی را منتشر کردند که با استقبال بسیار زیادی همراه شد آلبوم‌های: «نه فرشته‌ام نه شیطان» و «رگ خواب» در این قطعات شعر و موسیقی علاوه بر اینکه ریشه در همان موسیقی اصیل ایرانی دارد به لحاظ احساسی هم حال و هوایی امروزی دارد و نسل جوان و پدران و مادرانشان همه با این قطعات همراه شده‌اند.

«محمدرضا شجریان» در سال ۱۳۷۱ از «فرخنده گل‌افشان» جدا شد و یک سال بعد با «کتایون خوانساری» ازدواج کرد. «کتایون خوانساری» در میهمانی با شکوه بزرگداشت «نصرت الله کریمی» با «استاد شجریان» آشنا شد.

فخر شجریان‌ها؛ همایون، مژگان، افسانه و رایان

او در بیست و شش سالگی با «استاد شجریان» ازدواج کرد.«کتایون خوانساری» طراح و نقاش ایرانی است. او فارغ التحصیل لیسانس زبان فرانسه در دانشگاه سوربن پاریس است.

رایان شجریان

فخر شجریان‌ها؛ همایون، مژگان، افسانه و رایان

«رایان» تنها فرزند «محمدرضا شجریان» و «کتایون خوانساری» است. وی در ونکوور کانادا به دنیا آمده است. او پس از خبر ابتلای استاد به سرطان که باعث تراشیده شدن موهایش شد، موهای خود را به نشانه هم‌دردی تراشید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=385014

ثبت نظر

-