آیا نیش زنبور، واقعا حریف کرونا می‌شود؟

  • کد خبر : 384757
  • 15 بهمن 1399 - 8:38
آیا نیش زنبور، واقعا حریف کرونا می‌شود؟

برترین‌ها: مثل اغلب اوقات جنجال از یک مصاحبه تلویزیونی شروع شد. پرفسور عظیم اکبرزاده خیاوی متخصص بیوشیمی بالینی ادعا کرد تاکنون هیچ یک از زنبورداران مبتلا به کرونا نشده‌اند و علت این مصونیت نیش زنبور عسل است. اما جزئیات این ادعا چه بود و دیگر کارشناسان در این‌باره چه نظری دارند؟

پرفسور عظیم اکبرزاده خیاوی متخصص بیوشیمی بالینی درباره تأثیر زهر زنبور عسل بر درمان کرونا، ادعا کرد با زهر زنبور عسل می‌توان کرونا را درمان کرد. در بعضی شهر‌ها مانند مشکین‌شهر و اردبیل هیچ کندوداری کرونا نگرفته است.

براساس آزمایشی که با همکاری یکی از دانشجویان خود انجام داده‌ام مشاهده شد با تزریق زهر زنبور به یک بیمار حاد کرونایی، این فرد پس از یک روز کاملاً بهبود یافت و با تزریق زهر زنبور عسل در زانو، می‌توان کرونا را درمان کرد.

او گفت: من حتی فرمول واکسن زهر زنبور عسل را برای ویروس کرونا آورده‌ام. از شمال کره زمین تا جنوب کشور بدانند واکسن هم نمی‌تواند برای از بین رفتن ویروس کرونا موثر باشد بلکه تنها نیش زنبور عسل این قابلیت را دارد. اگر حدود یک ماه زهر نیش زنبور را به کارشناسان ما بدهید می‌توانند داروی مناسب این ویروس منحوس را کشف کنند. باید بدانید این دارو هیچ عارضه‌ای هم ندارد و حتی می‌تواند راه‌حلی برای رفع بیماری حاد تنفسی باشد.

مردم را به اشتباه نیندازیم!

با این حال مینو محرز متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا درباره زهر زنبور عسل و تاثیر آن روی ویروس کرونا اظهار کرد: در حال حاضر موضوع تاثیر زهر زنبور عسل بر ویروس کرونا قطعی نیست و هنوز اطلاع و مقاله‌ای در این‌باره بیرون نیامده است.

او گفت: البته شاید این موضوع مقاله و مطالعات خود پرفسور اکبرزاده باشد که هنوز درباره آن به قطعیت با ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت صحبتی نشده است. پس لطفاً مردم به اشتباه سمت این اطلاعات نروند تا موارد این چنینی بررسی دقیق شود.

آیا نیش زنبور، واقعا حریف کرونا می‌شود؟

کامران ملک‌پور، روزنامه‌نگار در رشته توئیتی در این‌باره نوشت:

استفاده از نیش‌زنبور در درمان درد وبیمارى قدمتى چند هزار ساله دارد. هزاران تحقیق در مورد نیش گونه‌هاى مختلف زنبور انجام شده و در حال انجام است. از بررسى خواص قارچ کشى یا ویروس کشى گرفته تا درمان سرطان هاى مختلف.

ادعا‌ها زیاد، اما تایید‌ها بسیار اندک است. جداى از مبحث اثربخشى، مشکلات تولید انبوه نیش و هزینه اقتصادى بالا در برخى موارد که نتایج قابل قبولى بوده موجب شده که بیشتر ادعا‌ها در همان حد تئورى باقى بماند. کرونا و زنبور با انتشار یک خبر در فوریه ٢٠٢٠ به‌هم پیوند خوردند. خبرى که حتى اکونومیست هم کوتاه ان را چاپ کرد.

در سال ٢٠١٨ سازمان غذا و دارو ایالات متحده مجوز اولین فراورده بر اساس نیش زنبور که در درمان میگرن استفاده مى شود را صادر کرد.

درمان با نیش زنبور (Bee Venom Therapy) منتقدان زیادی هم دارد. بیشترشان معتقدند این باور شفابخشی نه‌تنها اثرگذار نیست بلکه می‌تواند جان انسان‌ها را بخاطر مصرف خطرات نیش یا زهر به‌خطر بیندازد.

آیا نیش زنبور، واقعا حریف کرونا می‌شود؟

برخلاف این‌که طرفداران، بیشتر از عوام و دست اندرکاران تولید زنبور هستند، منتقدان بیشتر دانشگاهی‌اند. این انتقاد‌ها، پیداشدن برخی خواص ضدقارچی یا ضدویروسی در ملیتین (mellitin)، که ۲۶ نوع اسید آمینه دارد و نصف وزن جامد زهر را تشکیل می‌دهد رد نمی‌کند، بلکه معتقد است درمان‌های کم‌خطر‌تر، ارزان‌تر و تخصصی‌تر وجود دارد.

در ووهان چین زنبورداران مبتلا به کرونا نشده‌اند. این فرضیه که نیش زنبور خاصیت ضدکرونایى داشته و باعث این رخداد شده توجه محافل دانشگاهى را به خودش جلب کرد.

جمع بندی قطعی تحقیقات تا امروز درباره‌ی استفاده از نیش زنبور در روماتیسم مفاصل و خاصیت ضد التهابی آن با بیشترین بازخورد مثبت همراه بوده و کم وبیش هم از آن استفاده می‌شود و می‌توان مهر تاییدى باشد بر ادعاى مطرح شده در چین.

حال این فرد در صداوسیما سعى دارد خودش را نابغه قرن معرفى کند و از یک خبر غیر علمى به‌عنوان حقیقتى شگرف رونمایى کند. هرچند این حرف‌ها از ارزش زنبور در زندگى بشر و خواص تولیداتش کم نخواهد کرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=384757

ثبت نظر

-