نوستالژی‌بازی؛ قلقلی، مجید، مرادبیگ و حکایتی

  • کد خبر : 384703
  • 15 بهمن 1399 - 8:24
نوستالژی‌بازی؛ قلقلی، مجید، مرادبیگ و حکایتی

برترین‌ها: این مطلب درباره کاراکترهایی‌ست که از دهه شصت و هفتاد به یادگار مانده و جزو عناصر نوستالژیک متولدین آن دهه‌ها شده، قسمت دوم این مطلب را در ادامه می‌بینید.

میرزا کوچک خان

با اینکه فیلم و سریال‌های متعددی طی دهه‌های گذشته در روایت زندگی «میرزا کوچک خان جنگلی» و نهضت وی ساخته شده، اما با این حال و پس از گذر سه دهه، سریال «کوچک جنگلی» هنوز هم موفق‌ترین و به یادماندنی‌ترین آنهاست.

آن زمان نام سه سینماگر بنام همچون «حاتمی»، «تقوایی» و «شهنواز» به میان آمد و «تقوایی» فیلمنامه را به رشته تحریر درآورد. اما در نهایت قرعه‌ی ساخت این مجموعه به نام «بهروز افخمی» درآمد و با بازنویسی فیلمنامه براساس کتاب «سردار جنگل» نوشته «ابراهیم فخرایی» مجموعه‌ای ماندگار و ارزشمند را تولید کرد. بازی درخشان «علیرضا مجلل» از نگاه منتقدان و مخاطبان بهترین نقش آفرینی این شخصیت تاریخی است.


قلقلی و عمو قناد

یکی از آن برنامه‌های تلویزیونی دهه‌ی۶۰ «بازی، شادی، تماشا» بود که پسر بچه‌ای با کلاه و لباس‌هایی رنگارنگ در قاب تصویر ظاهر می‌شد و در کنار عمو قناد که خیلی جوان بود، بازی می‌کرد. «قلقلی» شخصیت دوست داشتنی که خیلی قلقلکی بود و با ایما و اشاره و حرکات دست و صورت پیام خود را منتقل می‌کرد.

نوستالژی ۲

«شهرام لاسمی» در نقش قلقلی بازیگر دهه شصت است، که فعالیت‌های خودش از شبکه دو سیما آغاز کرد و کارش را در حوزه کودک سال‌ها ادامه داد.


مراد بیگ 

«روزی روزگاری» داستان راهزنی معروف به نام «مرادبیگ» را روایت می‌کند که در نزاعی با گروه راهزن دیگری مجروح می‌شود و توسط یک خانواده روستایی از مرگ نجات پیدا می‌کند.

نوستالژی ۲

سریال «روزی روزگاری» هر هفته از شبکه یک سیما پخش می‌شد، اما در هفته‌های اول نتوانست مخاطب را با خود همراه کند و از زمانی که «خالو شعبان» در داستان می‌میرد، جذابیت داستان برای مخاطبان چندین برابر می‌شود. «خسرو شکیبایی» در نقش «مراد بیگ» یکی از متفاوت‌ترین و درخشان‌ترین کاراکتر‌های تلویزیون را خلق کرد.  


آقای حکایتی 

«زیر گنبد کبود» که با عنوان «آقای حکایتی» نیز شناخته می‌شد یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی بود که ویژۀ کودکان و نوجوانان دهۀ شصت ساخته شد.

نوستالژی ۲

داستان‌های مجموعه تلویزیونی «زیر گنبد کبود» توسط «ایرج طهماسب» و «راضیه برومند» نگارش شد؛ ضمن اینکه کارگردانی این مجموعه را نیز «بهرام شاه محمدلو» و «ایرج طهماسب» بر عهده داشتند. در این برنامه «بهرام شاه محمدلو» در نقش آقای حکایتی به ایفای نقش می‌پرداخت. آخرین سریال پخش شده از «بهرام شاه محمدلو» خانواده دکتر ماهان است.

نوستالژی ۲

اسد خمارلو 

«آرایشگاه زیبا» به کارگردانی «مرضیه برومند» سریالی خانوادگی است که در سال ۱۳۷۲ پخش شد و ماجرای تلاش آرایشگری به نام آقا اسد برای تشکیل خانواده بود.

نوستالژی ۲

یک آرایشگر میانسال با قامتی متوسط و مو‌هایی کم‌پشت، اما مرتب و سبیل‌هایی آنکادرشده و روپوش سفید و تمیزی که هر روز با ورود به آرایشگاه به تن می‌کرد. «رضا بابک» شخصیت اصلی سریال با چهره‌ای معصوم، مأخوذ به‌حیا و اغلب درمانده و البته خنده‌های ریز و بامزه‌اش به خوبی توانست ویژگی‌های شخصیتی «اسد خمارلو» را در نقش منعکس کند.


مجید

سریال «قصه‌های مجید» و شخصیت دوست‌داشتنی مجید بخشی از خاطرات و نوستالژی متولدین دهه شصت و هفتاد است. «مهدی باقربیگی» بازیگری که برای حضور در سریال قصه‌های مجید مشهور است.

نوستالژی ۲

«کیومرث پوراحمد» نویسندگی، تدوین، تهیه‌کنندگی و کارگردانی این مجموعه را برعهده داشته است. او این سریال را بر اساس کتابی به همین نام از «هوشنگ مرادی کرمانی» به تصویر کشیده است. موسیقی این سریال را نیز «ناصر چشم‌آذر» ساخته است.


آقای نیکی

در سال های دهه‌ی هفتاد آیتم‌های طنز که همه‌ی آن‌ها تولیدی بود شب‌ها بعد از اخبار پخش می‌شد. یکی از آن برنامه‌ها «جنگ شب» بود.

نوستالژی ۲

یک قاب تلویزیون بود و یک آقا نیکی! با آن کیف کوچک و دست دادن‌های هیجان زده اش. شخصیتی با تکیه کلام محاوره‌ای خاص و بازی‌هایی متفاوت در آیتم‌های کوتاه حاضر می‌شد. «امیر نیکیار» نقش «آقای نیکی» را ایفا می کرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=384703

برچسب ها

ثبت نظر

-