نوستالژی‌بازی؛ سمندون، آتقی، دیدنی‌ها و مخمل!

  • کد خبر : 384611
  • 15 بهمن 1399 - 7:22
نوستالژی‌بازی؛ سمندون، آتقی، دیدنی‌ها و مخمل!

برترین‌ها: این مطلب درباره کاراکترهایی‌ست که از دهه شصت و هفتاد به یادگار مانده و جزو عناصر نوستالژیک متولدین آن دهه‌ها شده، البته این قسمت اولِ این مطلب سریالی‌ست که در سه بخش منتشر می‌شود.

آقای ملون

دهۀ  ۶۰ روز‌هایی که خبر‌ها به بمب، موشک، حمله و… ختم می‌شد برنامه رادیویی «صبح جمعه با شما» برنامه‌ای رادیویی بود که در صبح‌های جمعه از ساعت ۹ تا ۱۲ ظهر برای ساعاتی خنده را به لب مردم می‌آورد.

شادروان «منوچهر نوذری» در برنامه «صبح جمعه با شما» با عنوان نویسنده طنز رادیویی و صداپیشه، در نقش آقای دست و دلباز و آقای ملون حضور داشت.     

آقای دیدنی‌ها

برنامه پر طرفدار «دیدنی‌ها» در دهه ۶۰ را هنوز خیلی‌ها به یاد دارند، برنامه‌ای که در دوره کمبود برنامه‌های تلویزیونی به قدری گل کرد که بعد از گذشت ۲۶ سال هنوز هم مجری خوش صدای آن را به نام آقای دیدنی‌ها می‌شناسند و دوست دارند.

نوستالژی (۱)

«جلال مقامی» از سال ۱۳۶۲ در ۴۲ سالگی با اجرای برنامه تلویزیونی «دیدنی‌ها» به تلویزیون آمد و به‌ مدت ۱۲ سال در روز‌های جنگ و پس از آن در قاب تلویزیون‌های سیاه و سفید چهره متفاوتی به نمایش گذاشت. «جلال مقامی» به دلیل عارضه مغزی سال گذشته مورد جراحی قرار گرفت.

هوشیار و بیدار

«هوشیار و بیدار» در شرایط سخت بمباران دهه ۶۰ ساخته شد و یکی از برنامه‌های بسیار موفق شبکه یک سیما در این دهه بود. «هوشیار و بیدار» با ایفای نقش دو هنرمند نامدار، مرحوم «یوسف‌بیک» به عنوان «هوشیار» و همچنین «علیرضا خمسه» به عنوان «بیدار» در دهه ۶۰ روی آنتن می‌رفت.     

نوستالژی (۱)

«هوشیار و بیدار» مجموعه تلویزیونی به نویسندگی و کارگردانی «محمد اِوَزی» و «صادق عبداللهی» به مدت چهار سال هر جمعه بعد از ظهر از تلویزیون پخش می‌شد. مجموعه «هوشیار و بیدار» در سال‌های ۱۳۶۳ و ۱۳۶۴ در سه نوبت تولید و پخش شد.

رضا خوشنویس

مجموعه تلویزیونی «هزاردستان» اثر سترگ علی حاتمی روایت زندگی رضا خوشنویس است که در گذشته عامل ترور کمیته مجازات بوده و پس از فروپاشی این کمیته به مشهد گریخته، توسط مفتش برای اعتراف و در اختیار دادن ثروتش تحت فشار قرار می‌گیرد.

نوستالژی (۱)

مرحوم «جمشید مشایخی» توانایی ذاتی اش در ساختن نقش را با ایفای نقش «رضا خوشنویس» سریال «هزاردستان» در دهه ۶۰ به رخ می‌کشد. شخصیت رضا تفنگچی (خوشنویس) در این مجموعه تلویزیونی به گفته خود حاتمی تلفیقی است از عمادُالکُتاب قزوینی، میرزا رضا کلهر و کریم دواتگر!

مخمل

اواسط دهه‌ی ۶۰ روز‌های جمعه ساعت ۱۱، پخش ترانه‌ی «خونه مادر بزرگه هزار تا قصه داره..»، بسیاری از کودکان را پای تلویزیون‌ها می‌کشاند. «خونه مادر بزرگه» زمان موشک باران ساخته شد. بامزه‌ترین شخصیت سریال که پیراهن نارنجی و جلیقه قهوه‌ای به تن داشت و مدام توی ایوان چرت می‌زد، مخمل بود که «عادل بزدوده» آن را ساخت، «مریم سعادت» رنگش کرد و به جای او «بهرام شاه محمد لو» حرف می‌زد.

نوستالژی (۱)

سریال ماندگار «خونه مادر بزرگه» که با عنوان «مخمل» هم شناخته می‌شد، محصول سال ۱۳۶۶ است و یکی از پرطرفدار‌ترین کار‌های عروسکی در طول تاریخ تلویزیون ایران محسوب می‌شود.

نوستالژی‌بازی؛ سمندون، آتقی، دیدنی‌ها و مخمل!

سطان و شبان

مجموعه تلویزیونی «افسانه سلطان و شبان» یکی از سریال‌های محبوب دهه ۶۰ تلویزیون در ژانر کمدی تاریخی است که «داریوش فرهنگ» و «مهدی هاشمی» به اتفاق یکدیگر فیلمنامه این سریال را در قالب افسانه‌ای کهن نوشته و «فرهنگ» آن را کارگردانی کرد.

نوستالژی (۱)

در این مجموعه  «مهدی هاشمی» نقش «سلطان» و «شیرزاد شبان» را ایفا می‌کرد.

آتقی

سریال «آینه عبرت»، از اولین سریال‌هایی بود که به سری دوم رسید. فصل اول آن که یک داستان یک خطی داشت بین سال‌های ۶۷ و ۶۸ توسط «علی نقی لو» و فصل دوم آن بین سال‌های ۶۸ تا ۷۰ توسط «محسن شاه محمدی» کارگردانی شد.

نوستالژی (۱)

یکی از نکات قابل توجه در شخصیت پردازی «آتقی» این بود که تصویر مطلقا سیاه از او ارائه نمی‌شود و در کنار اعتیاد به عنوان یک خصیصه منفی، خصائل انسانی هم در او دیده می‌شد. جنس بازی «جواد گلپایگانی» در نقش آتقی با آن لحن صحبت کردن و شیوه راه رفتش، به این کاراکتر هویت بخشید.

«آتقی» معروف سریال آینه عبرت بعد از گذشت چند دهه از پخش این سریال هنوز محبوب است. «گلپایگانی» از سال ۸۰ تا ۹۳ پشت میله‌های زندان بود.

سمندون

«سمندون» سریالی به نویسندگی و کارگردانی «ناصر هاشمی» است که در سال ۱۳۷۳ تولید و در سال ۱۳۷۴ از تلویزیون پخش شد. داستان سریال در مورد یک بچه غول به نام «سمندون» است که در زیر زمین خانه ای قدیمی زندگی می‌کند. در منزل عمه زیرزمین اسرارآمیزی وجود دارد که برادرزادهٔ عمه می‌خواهد از آن استفاده کند.

نوستالژی (۱)

شخصیت «سمندون» در این سریال باتوجه به ظاهر وحشتناکش تبدیل به کابوس بچه‌های دهه شصت شده بود. شادروان «رشید اصلانی» بازیگر نقش سمندون بود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=384611

ثبت نظر

-