آدم‌حسابی‌ها؛ بانو پریسا تبریز، مقیم آمریکا

  • کد خبر : 384183
  • 15 بهمن 1399 - 1:45
آدم‌حسابی‌ها؛ بانو پریسا تبریز، مقیم آمریکا

برترین‌ها: «پریسا تبریز» در سال ۱۹۸۳ در شهر شیکاگو به دنیا آمد. پدرش یک پزشک ایرانی و مادرش یک پرستار لهستانی-آمریکایی است. او فرزند بزرگ خانواده و دو برادر کوچکتر دارد. او کارشناسى و کارشناسى ارشد خود را از دانشگاه ایلینوی اخذ کرد. زمینه‌ی تحقیقاتی تبریز در دانشگاه، شبکه‌های بی‌سیم و بررسی حملات در فناوری‌های مرتبط با حریم شخصی بوده است.

وی تا پیش از آنکه در رشته مهندسی کامپیو‌تر وارد دانشگاه ایلینویز شود، با رایانه‌ها آشنایی نداشت و وقت خود را صرف فعالیت‌های هنری و ورزشی می‌کرد، اما داستان «جان دراپر» معروف به «کاپتان کرانچ» یکی از معروف‌ترین هکر‌های معاصر الهام بخش وی در این مسیر بود.  

«پریسا تبریز» در سال ۲۰۰۷ به استخدام گوگل درآمد و تا سال ۲۰۱۱ مدیر و متخصص امنیت در این شرکت بود که بعد‌ها گسترش یافت. 

«پریسا تبریز»، متخصص امنیت رایانه اى یا به اصطلاح سایبرى، مسیٔولیت امنیت اطلاعات بنگاه گوگل را بر عهده دارد؛ او در هر کمپانی دیگری احتمالا «مدیر امنیت» بود، اما در شرکت گوگل برای خود لقب «شاهزاده امنیت» را انتخاب کرد، لقبى که به واقع برازنده ى اوست.

پریسا تبریز

نام «شاهزاده امنیت» روی کارت ویزیت او حک شده است. این لقب به‌عنوان شناسه‌ی این متخصص امنیت استفاده شد. او درباره‌ی انتخاب این لقب می‌گوید:

من می‌دانستم که در کنفرانس توکیو باید کارت ویزیت خود را به افراد مختلف بدهم. با خودم فکر کردم عنوان مهندس امنیت اطلاعات بسیار خشک و رسمی است. فعالان صنعت ما، عناوین را بسیار جدی در نظر می‌گیرند، اما من تصمیم گرفتم با یک عبارت جدید، آن‌ها را غافلگیر کنم.

این بانوى موفق در سال ۲۰۱۲ از طرف نشریه فوربز به عنوان یکى از سى چهره برتر سال در زمینه تکنولوژى انتخاب شد و نامش در کنار نام بزرگانى، چون «مارک زاکربرگ» پایه گذار فیس بوک قرار گرفت.

پریسا تبریز

او در گوگل ریاست بخشى را بر عهده دارد که از سیصد هکر در اروپا و امریکا تشکیل شده و وظیفه بررسى تهدیدات امنیتى مرتبط با موتور جستجوى گوگل و همینطور دیگر محصولات این شرکت از جمله مرورگر گوگل کروم با آنهاست.

در دنیای سایبری دو دسته هکر وجود دارد، کلاه سفید و کلاه سیاه، مبارزه این دو دسته همیشگی است، «پریسا تبریز» در دسته ی کلاه سفیدها فعالیت می کند و تلاش می کند با هک کردن سرویس و سیستم های گوگل مشکلات امنیتی آن را رفع کند و اینگونه با مجرمان کلاه سیاه مبارزه می کند.

«پریسا تبریز» همه چیز را زیر نظر دارد. از فعالیت هکر‌های مجرم برای دزدی اطلاعات بانکی افراد، تا فعالیت‌های گروه‌هایی همچون Anonymous و حتی کسانی که در پی هک کردن و از کار انداختن سیستم Gmail هستند.

پریسا تبریز

توانایى خارق العاده ى «تبریز» براى نفوذ به ذهن هکرهاى مجرم، منجر به آن شده که او مجوز حضور سایر مهندسان در بخش امنیت گوگل را صادر کند.

«پریسا تبریز» کار کردن در گوگل را بسیار جذاب و لذت‌بخش توصیف می‌کند. او علاوه بر جاذبه‌های عمومی که در فضای اینترنت به آن‌ها پرداخته شده است، تیم‌های کاری را جنبه‌ی جذاب شغل خود می‌داند.

 او به صخره نوردی نیز علاقه‌مند است و پس از پایان کارش، به باشگاه مورد علاقه خود رفته و در آنجا به تمرین می‌پردازد که بیشتر مشتریان این باشگاه از کارمندان گوگل هستند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=384183

ثبت نظر

-