کیت‌های فعلی توانایی شناسایی ویروس جهش یافته کرونا را دارند

  • کد خبر : 384099
  • 15 بهمن 1399 - 1:20
کیت‌های فعلی توانایی شناسایی ویروس جهش یافته کرونا را دارند

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، علیرضا ناجی،رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه تست‌های شناسایی ویروس کرونا پایه مولکولی دارند، اظهار کرد: تست‌های PCR از طریق نمونه‌های تنفسی تهیه شده و از روش‌های گوناگون از جمله سواب بینی-حلقی، حلقی و یا غرغره گلو و نمونه خلط سینه انجام شود، نتایج این تست‌ها عموما ظرف چند ساعت تا دو روز قابل دسترسی است.

وی با بیان اینکه هدف‌های ژنی برای شناسایی کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: کیت‌های PCR معمولا بر اساس ژن N (نوکلئوپروتئین)، ژن E(انولوپ) و ژن ناحیه پلیمر طراحی می‌شوند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با تاکید بر اینکه جهش‌های شناسایی شده در ویروس کرونا در نقاط حساسی که کیت‌ها این مناطق را مورد بررسی قرار می‌دهند تغییرات چندانی نداشته، گفت: تغییراتی که هدف‌های ژنی ویروس کووید ۱۹را مورد بررسی قرار می‌دهند بسیار جزئی است.

وی با اشاره به اینکه کیت‌های آزمایشگاهی دو هدف ژنی مختلف را همزمان در نواحی مختلف مورد ارزیابی و مورد شناسایی قرار می‌دهد،خاطرنشان کرد: احتمال افزایش میزان خطای منفی کاذب آزمایشگاهی در کیت‌های موجود و حتی در ویروس جهش یافته بسیار کم است.

ناجی با بیان اینکه در حال حاضر روش‌های شناسایی کرونا با استفاده از کیت‌های PCR همچنان موثر است خاطرنشان کرد: ویروس‌ها میل شدیدی به بقا در طبیعت دارند و بر همین اساس مدام تغییر شکل می‌دهند؛ بنابراین باید تغییرات ژنتیکی ویروس‌ها در بازه های زمانی کوتاه مدت مورد بازنگری قرار بگیرد.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه روش‌های پیشگیری از کرونا همچنان ثابت و مشخص است، افزود: روش های پیشگیری تغییر نمی‌کنند بلکه باید اهتمام دولت‌ها و مردم برای قطع زنجیره کرونا و انجام رفتارهای متعهدانه بیش از پیش مورد توجه باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی توجه به برنامه های درمانی، افزایش حداکثری میزان تست‌های اختصاصی کرونا، ایزولاسیون، شناسایی و قرنطینه کردن مبتلایان به کرونا و موارد تماس آنها و اجرای سریعتر برنامه واکسیناسیون را راهکار مناسبی برای کاهش بار بیماری در جامعه دانست.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=384099

برچسب ها

ثبت نظر

-