آدم‌حسابی‌ها؛ بانو رکسانا ورزا، مقیم فرانسه و آمریکا

  • کد خبر : 383747
  • 14 بهمن 1399 - 22:16
آدم‌حسابی‌ها؛ بانو رکسانا ورزا، مقیم فرانسه و آمریکا

برترین‌ها: «رکسانا ورزا» در حالی که سی و چند سال بیشتر ندارد، مدیر بزرگترین پردیس استارتاپی جهان به نام «استیشن اف»، عضو «شورای نوآوری اتحادیه اروپا» (EIC) و از اعضای هیئت مدیره قدیمی‌ترین خبرگزاری جهان به نام AFP است.

«رکسانا ورزا» در خانواده‌ای تحصیل کرده به دنیا آمد که در سال ۱۹۷۹ از ایران مهاجرت کرده بودند. پدرش فارغ التحصیل دانشگاه معتبر «استنفورد» و مادرش معلم زبان بود که علاقه وافری هم به علم و دانش داشتند. او در سال ۱۹۸۵ در کالیفرنیای آمریکا به دنیا آمد. تحصیلات دانشگاهى ورزا زبان و ادبیات فرانسه بود و بعدتر که به حوزه استارت آپ‌ها ورود کرد تصمیم گرفت در این زمینه هم تحصیل کند و به صورت همزمان دو رشته تجارت بین الملل و سیاست اقتصادی را در دانشگاه‌های «مدرسه اقتصاد لندن» و «موسسه مطالعات سیاسی پاریس» دنبال کرد.

در مورد ایرانى بودنش مى گوید: «من همیشه به ایرانى بودنم افتخار کرده ام، از شش سالگى تابحال معمولا سالى یکبار به ایران آمده ام و همیشه با گریه به آمریکا یا فرانسه برگشته ام، ایران یک چیز خاصى دارد که نمى دانم چیست ولى به دل آدم مى نشیند»

کار کردن در رشته استارت‌آپ را از سال ٢٠٠٧ میلادی آغاز کرده است. در آن زمان در زمینه سرمایه‌گذاری در «آژانس فرانسه» که یک آژانس دولتی فرانسوی بود، مشغول به کار بوده است. مرکز فعالیت ما شهر سانفرانسیسکو بود و من به کمپانی‌های آمریکایی کمک می‌کردم تا تجارتشان را در فرانسه گسترش بدهند. همان زمان بود که درباره کار استارت‌آپ‌ها کنجکاو شده است.

رکسانا ورزا

بعد از مدتی، به عنوان کارآفرین شروع به فعالیت در بعضی از پروژه‌ها از جمله Girls in tech و Falicon فالیکون می‌کند. همزمان با چند پروژه استارت‌آپی دیگر نیز همکاری داشته است. بعد از چند سال تجربه و فعالیت، برای اولین‌بار همراه با چند فرد دیگر یک شرکت به نام Tech. eu را راه‌اندازی می‌کند. مطالب مفید و کامل این وبلاگ پای او را به وب سایت معتبر «تک کرانچ» باز کرد که به بررسی اخبار و حواشی فناوری می‌پردازد.

بعد از سردبیری برای شرکت «تک کرانچ» وارد مایکروسافت شد و در پاریس شروع بکار کرد، پروژه‌ای که «رکسانا ورزا» در مایکروسافت مشغول انجامش بود پشتیبانی از کارآفرینان دیجیتال بود که توانست یک رزومه و تجربه‌ی خوب برای او به همراه آورد.

فعالیت در این مراکز باعث شد که وی در سال ۲۰۱۳ و مدت کوتاهی پس از ورود به دنیای تکنولوژی از سوی «بیزینس اینسایدر» به عنوان یکی از ۳۰ زن مهم دنیای فناوری با سن کمتر از ۳۰ سال برگزیده شود. ,وی از سوی نشریات معتبر «ونیتی فیر»، «لوفیگارو» و «ایونینگ استاندارد» هم در میان افراد شاخص فناوری قرار گرفته است.

از دیگر فعالیت‌های «رکسانا ورزا» در این دوران می‌توان به تاسیس استارتاپ StartHer برای توانمندسازی و ایجاد فرصت اشتغال برای زنان در زمینه‌های فناوری و کارآفرینی اشاره کرد که از طریق برگزاری رویداد و دوره‌های آموزش کدنویسی صورت می‌گیرد.

رکسانا ورزا

وی به لطف سابقه درخشان ارائه مشاوره، نظارت و رهبری تعداد بسیار زیادی از استارتاپ‌های اروپایی و سخنرانی در رویداد‌های مرتبط به آن‌ها به عنوان مدیر بزرگترین پردیس استارتاپی دنیا انتخاب شده است.

این مرکز که «استیشن اف» نام دارد، در فضایی به مساحت سى و چهار هزار متر مربع و با ارتفاعی برابر با برج ایفل در فرانسه با هزینه دویست و پنجاه میلیون یورو بنا شده است و در سال ۲۰۱۷ به صورت رسمی توسط «امانویٔل ماکرون» ریٔیس جمهور فرانسه در کنار «رکسانا ورزا افتتاح شد.

رکسانا ورزا

«استیشن اِف» فضای اداری را برای هزار استارتاپ و همچنین دفاتر شرکت‌هایی نظیر اپل، آمازون، فیسبوک، مایکروسافت و موتور جستجوی «ناور» فراهم می‌کند.

او هم‌اکنون در کنار مدیریت «استیشن اف» مسئول اجرای پروژه «۱۰۰۰ استارت‌آپ» است. این پروژه یک انکوباتور بسیار بزرگ برای استارت‌آپ هاست که به وسیله خاویر نیل (سرمایه‌گذار بزرگ تکنولو‍ژی در جهان و صد و سی و سومین ثروتمند جهان در رده‌بندی مجله فوربس) راه اندازی شده است.

منابع: دیجیاتو و …

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=383747

برچسب ها

ثبت نظر

-