مرگ یک شهروند آمریکایی به ما چه ربطی دارد؟

  • کد خبر : 381873
  • 14 بهمن 1399 - 3:20
مرگ یک شهروند آمریکایی به ما چه ربطی دارد؟

برترین‌ها: مرگ جورج فلوید هم در ایران سیاسی شده، برخی به بهانه همین مواضع ضدآمریکایی را در بوق کرده‌اند و برخی هم از آن طرف بام افتادند و با قیاس این اتفاق با برخی حوادث دیگر، تلاش کرده‌اند، اتفاقات مینیاپولیس را کمرنگ جلوه بدهند. در هر صورت از شب گذشته شایعات تازه‌ای درباره این آقای جورج فلوید به گوش می‌رسد، این پرونده مروری‌ست بر آن چه که در این‌باره گذشته.

در پی قتل یک شهروند سیاه پوست به نام «جورج فلوید» در شهر مینیاپولیس آمریکا توسط پلیس، این شهر صحنه آشوب و ناآرامی شد. افسر پلیس در هنگام بازداشت به مدت ۷ دقیقه زانوی خود را روی گردن جورج فلوید قرار داد تا جان سپرد. با وجود اخراج و بازداشت افسر خاطی، اعتراضات فروکش نکرد و حالا به چند ایالت آمریکا، از جمله واشنگتن، نیز سرایت کرده است تا آنجا که کاخ سفید به خاطر اعتراضات تعطیل شد!

بدرفتاری افسر پلیس با فلوید خشم سیاه پوستان را برافروخت.

روز‌های سخت ترامپ از مینیاپولیس تا هنگ کنگ

معترضان به تبعیض نژادی و بدرفتاری پلیس با سیاه پوستان اعتراض کردند. اعتراضات در شهر مینیاپولیس با آشوب و تخریب اموال عمومی همراه شد. به همین خاطر در این شهر مقررات منع آمد و شد برقرار شد. با این حال، معترضان مقررات منع آمد و شد را زیرپا گذاشته و به خیابان‌ها ریختند و به اعتراضات خود ادامه دادند.

آنچه بیش از همه شهروندان مینیاپولیس را خشمگین کرد، انتشار ویدئویی از بدرفتاری پلیس با فلوید بود. در این ویدئو، در حالی که فلوید روی زمین خوابیده بود، درک شووین، افسر سابق پلیس مینیاپولیس، زانوی خود روی گردن او قرار داده بود. فلوید اندکی بعد از این واقعه جان خود را از دست داد.

روز‌های سخت ترامپ از مینیاپولیس تا هنگ کنگ

دونالد ترامپ در توئیتی، معترضان مینیاپولیس را «اراذل و اوباش» خواند و تهدید به استفاده از ارتش و حتی شلیک به آن‌ها کرد.

فردای روز حادثه ۴ افسر پلیس اخراج شدند و سه روز بعد افسری که جورج فلوید را به قتل رسانده بود بازداشت شد و قرار است به اتهام قتل محاکمه شود. جیکوب فری، شهردار مینیاپولیس، از جامعه سیاه‌پوستان ایالت عذرخواهی کرد و گفت: سیاه‌پوست بودن در آمریکا نباید به معنای حکم مرگ باشد. وقتی که شما تقاضای کمک می‌شنوید، باید کمک کنید. این افسر در آزمون ابتدایی‌ترین احساس بشری مردود شد.

در همین رابطه برخی مقامات هم ایران به بحران مینیاپولیس و مرگ «جورج فلوید»  واکنش نشان دادند.

ظریف در حساب توئیتری خود از دنیا خواست تا در مقابل نژادپرستی حکومت آمریکا متحد شود و نوشت: عده‌ای فکر نمی‌کنند که جان سیاهان اهمیت دارد. قابل توجه کسانی از ما که جان سیاهان را مهم می‌دانند: زمان آن است دنیا با نژادپرستی مقابله کند. جهان علیه نژادپرستی.

محسن رضایی درباره مرگ فلوید و بحران مینیاپولیس نوشت: آقای ترامپ مرگ جورج فلوید و بحران مینیاپولیس بزرگتر از کروناست. تیراندازی، نه تکرارِ اشتباهِ داروی ضدعفونی؛ بلکه مثل بمبی ساعتی برای کل آمریکا است.

همچنین مرگ «جورج فلوید» به دست پلیس آمریکا واکنش برخی روزنامه‌های کشور از جمله جوان و صبح نو را به همراه داشت.

روز‌های سخت ترامپ از مینیاپولیس تا هنگ کنگ

روز‌های سخت ترامپ از مینیاپولیس تا هنگ کنگ

همدردی مردم ایران در شهر مشهد با روشن‌کردن شمع به یاد جورج فلوید که توسط پلیس آمریکا کشته شد هم در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشته است.

روز‌های سخت ترامپ از مینیاپولیس تا هنگ کنگ

همزمان با موج اعتراضات در پی مرگ «جورج فلوید» به دست پلیس آمریکا برخی کاربران فضای مجازی در توئیتر با استناد به یک ویدئو که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و به نقل از برخی منابع نامعلوم او را ستاره فیلم‌های غیراخلاقی معرفی کرده‌اند!

وب سایت خارجی «dredds.info» در خبری مدعی شده است: ویدئویی قدیمی مربوط به ۵ سال پیش از جورج فلوید در فضای مجازی منتشر شده که او را در کنار یک زن و در فضایی غیراخلاقی نشان می‌دهد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=381873

برچسب ها

ثبت نظر

-