سفیر چین در مصر درباره درخواست غرامت به دلیل کرونا: مسخره است

  • کد خبر : 38082
  • 23 فروردین 1399 - 18:16
سفیر چین در مصر درباره درخواست غرامت به دلیل کرونا: مسخره است

سفیر چین در قاهره گفت مطالبه برخی افراد در مصر از چین برای پرداخت غرامت بابت آسیب ها و ضررهای کورنا اتهامات باطلی است.

 به تازگی یک وکیل مصری از شکایت از دولت چین برای پرداخت غرامت بابت ضررهای کرونا خبر داد.

سفیر چین در قاهره ( لیاو لیچیانگ) هم در واکنش به این خبر در توییتر نوشت:

برخی افراد در مصر هم در سایت های اینترنتی، اتهامات باطلی را به چین نسبت می دهند. این سخنان سخیف، صحت ندارند و بی اساس هستند.

سفیر چین

این وکیل مصری گفته او به سفیر چین در قاهره، اطلاع داده که آماده می شود شکایت قضایی را علیه چین ارائه کند. در این شکایت، درخواست شده، دولت چین بابت آسیب ها و خسارت های ویروس کرونا در کشورش مصر، چین باید غرامت ۱۰هزار میلیارد دلاری را بپردازد زیرا این ویروس برای اولین بار در شهر ووهان چین ظهور کرد.

سفیر چین ادامه داد: اقدام برخی ها برای جلب توجه از طریق ترویج چیزی به نام “مطالبه غرامت از چین” تنها باعث تمسخر است. بدون اینکه هیچ تاثیری بر دوستی سنتی عمیق مصر و چین داشته باشد.

وی افزود: هم اکنون برخی نیروهای دشمن چین، از موضوع ویروس جدید کرونا برای اقدام علیه چین و گمراه کردن افکار عمومی از طریق جعل شایعه و ترویج این شایعات استفاده می کنند. اقدامی که تنها می تواند همکاری بین المللی را متوقف و اعتماد جهانی را در زمینه مبارزه با ویروس جدی کرونا نابود کند.

سفیر چین همچنین گفت که ” هر گونه اقدامی برای خراب کردن تصویر چین و آسیب زدن به منافع آن، موفقیت آمیز نخواهد بود.

او تاکید کرد: یقین دارم چین و مصر می توانند در نزدیک ترین زمان ممکن، بر این ویروس پیروز شوند و در حفاظت از بهداشت عمومی در سراسر جهان، مشارکت داشته باشند.

واکنش های موافق و مخالف

این توییت با واکنش هایی در شبکه های اجتماعی درمصر روبه رو شده است.

برخی از توییت های موافق و مخالف نسبت به توییت های سفیر چین در قاهره اینگونه هستند:

 محمد: جناب سفیر. چین دارای مسوولیت اخلاقی و اقتصادی نه فقط در برابر مصر بلکه در برابر کل جهان به دلیل پنهانکاری در آغاز گسترش ویروس در شهر ووهان است. چین مسوول انتقال ویروس در خارج از مرزهایش است و باید به لحاظ اقتصادی درباره ضررهای جانی و مادی که به بقیه جهان وارد شده بازخواست شود. سپاس

Mr 14: حتما باید شما را از سوی همه جهان مجازات کرد. ویروس اولین بار در ماه فوریه در میان شما ظهور کرد اما خبر آن را دو ماه کامل پنهان کردید و این مدت کافی است تا بیماری در سراسر جهان پخش شود. شما غرامت را پرداخت خواهید کرد.

متخبیش وشک: متاسفانه چین ترجیح داد دو هفته برای سازمان جهانی بهداشت پنهان کاری کند و شیوع وبا را انکار می کند تا اینکه هزاران نفر به ووهان رفت و آمد کردند

Farag M. Afify:  واقعا مسخره آمیز است. درخواست از جمهوری دوست خلق چین برای پرداخت غرامت، به جای این به دنبال کمک به دیگران باشیم. بیایید از تعداد بیماران و آسیب دیدگان کم کنیم. بیایید ثابت کنیم ما قوی ترین از این ویروس هستیم و ویروس نابود خواهد شد.

“تحیا مصر”: تاکنون از سوی دولت مصر چیزی جز دوستی و محبت درباره چین منتشر نشده است اما آنچه در شبکه های اجتماعی منتشر می شود ارتباطی به همه مصری ها ندارد و شما هم این را می دانید.

 HasnAlsman: به مطالب مطرح شده در شبکه های اجتماعی توجه نکنید ما هم از این دروغ گویان و گمراه سازان در رنج هستیم. دولت و ملت مصر از زمان ابتدای بحران در کنار چین ایستاده اند. سلام بر ملت بزرگ چین.

Salwa Elsobi: کسی که این دروغ ها و اتهامات باطل را علیه چین مطرح می کند نیروهای شر یعنی جماعت تروریستی اخوان المسلمین دشمنان مصر و بشریت هستند که قطر و ترکیه و انگلیس و صهیوآمریکا آنها را تحریک می کنند ما مصری ها به درستی می فهمیم که اولین کسی درباره ویروس اطلاع رسانی کرد چین بود. این یک وبای جهانی است.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=38082