به‌یاد بانو ملکه رنجبر؛ اولین کوزت ایران

  • کد خبر : 378170
  • 12 بهمن 1399 - 2:44
به‌یاد بانو ملکه رنجبر؛ اولین کوزت ایران

برترین‌ها: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر پس از شش دهه نقش‌آفرینی، در ۸۱ سالگی درگذشت. او که در خردسالی در نمایش بینوایان بازی کرده بود، خود را اولین کوزت ایران می‌خواند. خاکسپاری این هنرمند بدون مراسم برگزار شد.

ملکه رنجبر، بازیگر پیشکسوت با کارنامه شش دهه نقش آفرینی در عرصه سینما، تلویزیون و تئاتر، چشم از جهان فروبست. اکثر بینندگان او را با سریال “زیر آسمان شهر” و نقش “خانم فرامرزی” همسر “آقا غلام ششلول بند” می‌شناختند، اما نخستین حضور ملکه رنجبر در صحنه به سال‌های دور بر می‌گردد. پدرش عبادلله رنجبر از مهاجران قفقاز و از پایه گذاران تئاتر در ایران بود. او نزد پدر تعلیم تئاتر دید و در هشت سالگی در رشت، نقش کوزت در تئاتر بینوایان را بازی کرد.

به دلیل تبعید سیاسی پدر، خانواده رنجبر شهر رشت را ترک کردند. بازیگر کوچک در ۱۰ سالگی به تهران رفت. آنجا نیز در “تئاتر سعدی” به ایفای نقش پرداخت و بعدتر به رادیو و سرانجام تلویزیون و سینما پیوست. سریال “داستان یک شهر” به کارگردانی اصغر فرهادی و نمایشنامه‌های “آرشین مالالان” و “همسایه مزاحم” از جمله کار‌های تلویزیونی و تئاتری او هستند.

در بیلان هنری این هنرمند ۳۷ فیلم سینمایی و ۳۱ سریال تلویزیونی به چشم می‌خورد. ملکه رنجبر خود را “اولین کوزت ایران” می‌نامید و برخی مجلات سینمایی “اولین ملکه سینمای ایران”.

خانم رنجبر از سال ۱۳۹۲ به بعد فعالیتی نداشت. خانه نشین شد و از پارکینسون رنج می‌برد. فریبرز ایروانی، تنها فرزند او پیش‌ترعنوان کرده بود که مادرش به افسردگی نیز مبتلاست. ملکه رنجبر که پیش از انقلاب، کارمند شهرداری بود، چند سال قبل در مصاحبه‌ای گفته بود نمی‌داند بدون حقوق بازنشستگی چگونه می‌توانست زندگی کند.

به‌یاد بانو ملکه رنجبر؛ اولین کوزت ایران

این هنرمند پیشکسوت امروز جمعه ۹ اسفند در گورستان بهشت‌زهرا در تهران به خاک سپرده شد. به دلیل شیوع ویروس کرونا، خانواده رنجبر مراسم تشییع عمومی برگزار نکردند.

این بازیگر یک بار با گلایه از این که به فراموشی سپرده شده گفته بود: «ما فقط احترام می‌خواهیم. خیلی‌ها اصلا به رویشان هم نمی‌آورند که هنرمندی قدیمی هم هست. می‌ترسم تشییع جنازه‌ام هم نیایند، ولی اگر نیایند آن دنیا با آن‌ها قهر می‌کنم.»

متاسفانه این اتفاق افتاد و مراسم تشییع خانم رنجبر بدون هیچ کدام از همکاران و مسئولین برگزار شد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=378170

ثبت نظر

-