دانستنی‌های جدید درباره‌ی ویروس کرونا

  • کد خبر : 377004
  • 10 بهمن 1399 - 19:32
دانستنی‌های جدید درباره‌ی ویروس کرونا

برترین‌ها: دانشگاه جان هاپکینز، این خلاصه عالی را برای جلوگیری از آلودگیمنتشر کرده است:

ویروس ارگانیسم زنده نیست، بلکه یک مولکول پروتئین است که توسط یک لایه محافظ لیپید (چربی) پوشانده شده است، که در صورت جذب شدن از طریق سلول‌های مخاطی چشم، بینی یا دهان، کد ژنتیکی خود را تغییر می‌دهد.

(جهش) و آن‌ها را به سلول‌های متجاوز و چند برابر کننده تبدیل می‌کند.

از آنجا که ویروس یک ارگانیسم زنده نیست بلکه یک مولکول پروتئین است، کشته نمی‌شود بلکه به تنهایی فروپاشی و پوسیدگی پیدا می‌کند. زمان فروپاشی به دما، رطوبت و نوع ماده‌ای که در آن قرار دارد، بستگی دارد.

ویروس بسیار شکننده است. تنها چیزی که از آن محافظت می‌کند یک لایه خارجی چربی است. به همین دلیل است که برای از بین بردن آن صابون یا مواد شوینده بهترین راه حل است، زیرا چربی را کاهش می‌دهد (به همین دلیل شما باید برای ایجاد کف بیشتر شست و شو را به مدت ۲۰ ثانیه یا بیشتر ادامه دهید).

با حل کردن لایه چربی، مولکول پروتئین به تنهایی تجزیه می‌شود. گرما چربی را ذوب می‌کند. به همین دلیل استفاده از آب بالاتر از ۲۵ درجه سانتیگراد برای شستن دست ها، لباس‌ها و همه چیز بسیار خوب است. علاوه بر این، آب گرم باعث ایجاد کف بیشتر می‌شود و به همین خاطر گرما مفیدتر است.

الکل یا هر نوع مخلوط الکل بیش از ۶۵ ٪ چربی‌ها را حل می‌کند، به خصوص لایه چربی خارجی ویروس.

دانستنی‌های ویروس کرونا

هر مخلوط با ۱ قسمت سفید کننده و ۵ قسمت آب به طور مستقیم پروتئین را حل می‌کند و آن را از داخل می‌شکند.

آب اکسیژنه نیز پس از صابون، الکل و کلر به نابودی ویروس کمک می‌کند، زیرا پراکسید حل کننده پروتئین ویروس است، اما باید از آن به طور خالص استفاده شود که البته به پوست آسیب می‌رساند.

مواد ضد باکتری کمکی نمی‌کند. ویروس ارگانیسم زنده مانند باکتری‌ها نیست. آن‌ها با آنتی بیوتیک از بین نمیروند. اما به سرعت ساختارشان با هر آنچه گفته شد از هم گسیخته میشود.

هرگز لباس، بشقاب یا پارچه استفاده شده یا استفاده نشده را تکان ندهید. ویروس در حالی که به یک سطح متخلخل چسبیده است، بسیار بی اثر است و فقط بین ۳ ساعت روی (پارچه و مواد متخلخل)، ۴ ساعت روی (مس، این ماده به طور طبیعی ضد عفونی کننده است؛ و چوب)، ۲۴ ساعت روی (مقوا)، ۴۲ ساعت روی (فلز) و ۷۲ ساعت روی (پلاستیک) باقی می‌ماند. اما اگر آن را تکان دهید یا گرد گیری کنید، مولکول‌های ویروس حداکثر ۳ ساعت در هوا شناور می‌شوند و می‌توانند در بینی شما جای بگیرند.

مولکول‌های ویروس در سرما بسیار پایدار هستند و در سیستم‌های تهویه مطبوع در خانه‌ها و اتومبیل ها. 

آن‌ها همچنین برای پایداری بیشتر به تاریکی و رطوبت نیاز دارند؛ بنابراین، محیط‌های کم آب و خشک، گرم و روشن سریعتر آن را تخریب می‌کنند.

اشعه ماوراء بنفش: تابش اشعه ماوراء بنفش روی هر شیئی که ممکن است روی آن ویروس باشد، پروتئین ویروس را تجزیه می‌کند. به عنوان مثال، برای ضد عفونی و استفاده مجدد از ماسک مناسب است.

دانستنی‌های ویروس کرونا

البته مراقب باشید، چون این اشعه باعث تجزیه کلاژن (که پروتئین است) شده و درنهایت باعث ایجاد چین و چروک و سرطان پوست می‌شود.

ویروس نمی‌تواند از پوست سالم عبور کند.

سرکه مفید نیست، زیرا باعث از بین رفتن لایه محافظ چربی نمی‌شود.

نوشیدنی الکلی، ودکا … مصرف نکنید. قوی‌ترین ودکا ۴۰ ٪ الکل دارد درحالی که برای ازبین رفتن ویروس به ۶۵ ٪ الکل نیاز است.

هرچه فضا محدودتر باشد، غلظت ویروس بیشتر می‌شود. هرچه هوای بازتر باشد یا به طور طبیعی تهویه شود، غلظت ویروس کمتر است.

بسیار سفارش شده که شما باید قبل و بعد از لمس مخاط، مواد غذایی، قفل ها، دستگیره ها، سوئیچ ها، ریموت، تلفن همراه، ساعت، رایانه، میز، تلویزیون و … دست خود را بشویید و هنگام استفاده از سرویس بهداشتی.

شما باید برای دستهایتان که در اثر شستشوی زیاد دچار خشکی شده اند از مرطوب کننده استفاده کنید. زیرا ویروس می‌توانند در میکرو ترک‌ها پنهان شود. هرچه مرطوب کننده ضخیم‌تر باشد، بهتر است.

همچنین ناخن‌های خود را کوتاه کنید تا ویروس در آنجا پنهان نشود.

منبع: coronavirus.jhu.edu ،twitter

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=377004

ثبت نظر

-