قرص زینک دینه

 • کد خبر : 376879
 • 10 بهمن 1399 - 15:25
قرص زینک دینه

زینک یکی از مهمترین عناصر مورد نیاز بدن می‌باشد که نقش مهمی در تنظیم عملکرد بدن و رشد و نمو طبیعی انسان در زمان بارداری، کودکی و نوجوانی دارد. عنصر روی یک ماده معدنی ضروری و حیاتی است.

در صورت کمبود روی سیستم دفاعی بدن به صورت صحیح عمل نمی‌کند و بهبود زخم‌ها و رشد سلولی با اختلال مواجه می‌شود. روی هم چنین برای عملکرد صحیح حواس بویایی و چشایی نیز مورد نیاز است. این عنصر در زمان حاملگی نقش رشد و پرروش و تکامل جنین را بر عهده دارد و در صورت کمبود روی رشد جنین و سلامت نوزاد به خطر می‌افتد.

خواص شگفت انگیز روی برای بدن

حفاظت از سیستم ایمنی، تنظیم عملکرد سلول‌های سفید خون، حفاظت در برابر انواع عفونت‌ها و عوامل بیماری زا، افزایش تعداد سلول‌های T در سیستم ایمنی بدن، تسریع در بهبود زخم‌های روی بدن، رشد پوست و زیبایی پوست، تامین آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن، تسهیل هضم غذا

چه افرادی در معرض خطر کمبود روی قرار دارند؟

 • کسانی که رژیم غذایی نامناسب دارند، گیاهخواران، کسانی که بیماری‌های گوارشی مانع جذب کافی مواد مغذی دربدن شان می‌شود.
 • مبتلایان به سندرم روده کوتاه و اسهال مزمن و کولیت اولسراتیو و بیماری کرون، بیماران کلیوی و کبدی، افراد مبتلا به انواع دیابت
 • مصرف کنندگان الکل، زنان باردار و شیرده

نشانه‌های کمبود زینک

بسیاری از افراد از کمبود روی رنج می‌برند و از این موضوع آگاه نیستند. در این قسمت به برخی از علائم شایع کمبود زینک اشاره می‌کنیم که با آگاهی از آن افراد می‌توانند از حاد شدن این مشکل پیشگیری نمایند.

اختلال در عملکرد دستگاه عصبی

وجود زینک برای رشد و عملکرد مناسب دستگاه عصبی ضروری است. کمبود زینک می‌تواند موجب اختلال توجه و اختلال حرکتی در نوزادان شود که تا بزرگسالی ادامه می‌یابد.

تضعیف دستگاه ایمنی

وجود زینک برای عملکرد مناسب دستگاه ایمنی ضروری است، به خصوص در موارد زیر:

 • رشد لنفوسیت تی (T) و تمایزشان با گلبول‌های سفید خون که نقش دفاعی در برابر بیماری‌ها دارند
 • آپوپتوز (خزان یاخته‌ای) به منظور کشتن باکتری‌ها، ویروس‌ها و سلول‌های سرطانی
 • رونویسی ژن که اولین مرحله در آشکار شدن ژن است.
 • محافظت از غشا‌های سلولی.

اسهال

کمبود روی باعث تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شود. یکی از علائم آن اسهال شدید است که سلامت افراد را تهدید می‌کند. مصرف مکمل‌های زینک باعث پیشگیری از عفونت‌های باکترایی و در نتیجه کاهش بیماری‌های عفونی در بین کودکان می‌شود.

نازک شدن مو‌ها

کم کاری تیروئید یکی از دلایلی است که موجب نازک شدن و ریزش سکه‌ای مو‌ها می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده وجود هورمون‌های تیروئیدی برای جذب زینک ضروری هستند؛ بنابراین ممکن است کم‌شدن یا نازکی مو‌های سر ناشی از کم‌کاری تیروئید، با مصرف هورمون‌های تیروئیدی درمان نشود و برای درمان، مصرف مکمل‌های زینک نیز لازم باشد. بر اساس این آزمایشات، مکمل‌های زینک ممکن است ریزش موی ناشی از کم کاری تیروئید را کند یا حتی متوقف نمایند.

آکنه و جوش‌های پوستی

سندروم روده‌ی نشت‌کننده‌ی ناشی از کمبود زینک می‌تواند موجب ناراحتی‌های پوستی بسیاری نظیر آکنه و جوش‌ها شود.

بعضی از مردم در اثر فقر زینک دچار آکنه و راش‌های پوستی می‌شوند. تحقیقات بالینی نشان داده است که مکمل‌های زینک می‌توانند نفوذپذیری روده را درمان کنند و علائم این مشکل را در بیماران مبتلا به بیماری کرون کاهش دهد.

قرص زینک دینه

هر قرص حاوی ۳۰ میلی گرم زینک (بصورت ملح زینک گلوکونات) می‌باشد.

این محصول مجتمع صنایع دینه ایران میزان روی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و به منظور پیشگیری از ریزش موی سر، محافظت از زیبایی پوست بدن و صورت و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثرمی باشد. علاوه بر این مصرف این قرص در زمان بارداری موجب حفظ سلامت جنین و رشد طبیعی نوزاد می‌شود و از بروز بیماری‌های عفونی پیشگیری می‌کند.

چه افرادی باید از قرص زینک استفاده نمایند؟

 • افراد مسن جهت جلوگیری از دژنراسیون ماکولا
 • افراد مبتلا به اسهال‌های مزمن جهت بهبود شدت و مدت اسهال
 • خانم‌های باردار جهت رشد بهینه جنین
 • افراد مبتلا به سرماخوردگی‌های فصلی جهت افزایش مقاومت طبیعی بدن
 • افراد مبتـلا به بیمـاری‌های ریوی مانند پنومـونی به همـراه آنتـی بیوتیک مناسب جهت تسهیل در درمان بیماری
 • افرادی که مبتلا به کمبود ویتامین A هستند
 • افرادی که مبتلا به اختلال حس چشایی هستند

چرا باید از قرص زینک دینه استفاده کنیم؟

زینک در بدن به عنوان یک ریز مغذی نقش مهمی در سیستم‌های آنزیمی بدن ایفا می‌کند. با آنکه زینک در بسیاری از منابع غذایی یافت می‌شود، ولی بدلیل آنکه جذب آن از دستگاه گوارش ناقص انجام می‌گیرد کمبود این فلز در بعضی از افراد دیده می‌شود. به طور کلی از نطر فیزیولوژیک زینک برای رشد و تکامل، بلوغ جنسی و تولید مثل، تطابق دید در تاریکی، فعالیت بویایی و چشایی، ذخیره و رها سازی انسولین و جهت دفاع ایمنی میزبان حیاتی است. کمبود زینک می‌تواند منجر به تاخیر رشد، اختلال عملکرد ایمنی، افزایش بروز عفونت، هایپوگنادیسم، الیگواسپرمی، بی اشتهایی عصبی، اسهال، کاهش وزن، تاخیر در بهبود زخم، نقایص لوله عصبی در جنبن، افزایش خطر سقط، الوپسی، لتارژی ذهنی و تغییرات پوستی شود. در دوران بارداری نیز نیاز بدن به این فلز بیشتر می‌شود.
زینک اثرات مفیدی بر رشد و نمو جنینی دارد. همچنین در تبدیل بتاکاروتن به ویتامین A، زینک نقش داشته و می‌تواند در محافظت میزان دید افراد مسن و مبتلایان به کمبود ویتامین A نیز مفید باشد.
اسهال‌های مزمن می‌تواند یکی از علائم کمبود زینک باشد و خود اسهال نیز باعث کاهش زینک در بدن می‌گردد. استفاده از مکمل روی می‌تواند باعث کاهش وقوع، شدت و دوره‌ی اسهال مزمن در کودکان شود.

نحوه مصرف قرص زینک

هرچند که هر دارویی باید با تجویز پزشک صورت گیرد، اما به صورت کلی روش مصرف این قرص به صورت زیر می‌باشد.
روزانه یک قرص بعد ازغذا مصرف شود.

روش مصرف در زمان حاملگی و شیردهی:

با دستور و تایید پزشک معالج منع مصرفی ندارد.

تداخلات دارویی:

استفاده طولانی مدت ازمکمل‌های روی با دوز بالا موجب عدم جذب فلز مس می‌گردد که این عارضه می‌تواند به کم خونی سیدروبلاستیک منجرگردد. جذب زینک ممکن است توسط مکمل‌های آهن دار، تتراسایکلین ها، کینولون ها، پنی سیلامین و فرآورده‌های حاوی فسفر کاهش یابد، لذا از مصرف همزمان خودداری شود.

موارد منع مصرف

تاکنون هیچ گونه موارد منع مصرفی گزارش نشده است.

عوارض جانبی

زینک با مقادیر تا ۳۰ میلی گرم روزانه، به طور کلی بخوبی تحمل می‌شود. مقادیر بالاتر از آن ممکن است سبب بروز عوارض جانبی شود. شایع‌ترین عارضه جانبی بصورت گوارشی و شامل تهوع، استفراغ و ناراحتی گوارشی است.

جهت کاهش عوارض احتمالی گواشی، بهتر است این مکمل بعد از غذا مصرف شود. در صورت مصرف بیش از حد از شیر و ذغال فعال استفاده شود.

از قی آور‌ها و شستشوی معده اجتناب شود.

قابل تهیـه در کلیه داروخـانه‌های کشور
www.dinehiran.ir

info@dinehiran.ir
صدای مشتری: ۰۲۱۶۱۰۱۸ داخلی ۳

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=376879

ثبت نظر

-