چگونه سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس کرونا تقویت کنیم؟

  • کد خبر : 376839
  • 10 بهمن 1399 - 14:29
چگونه سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس کرونا تقویت کنیم؟

برترین‌ها: ابتلای تعداد زیادی از جمعیت جهان به ویروس جدید کرونا روز به روز اجتناب ناپذیرتر به نظر می‌رسد. تا کنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده اند. شمار افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» جان خود را از دست داده اند بههزاران نفر رسیده است.

ژن میشل بلانکه، وزیر آموزش ملی فرانسه گفته است که از نظر دانشمندان ۵۰ تا ۷۰ درصد جمعیت این کشور به ویروس جدید کرونا مبتلا خواهند شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز پیش از این گفته بود که احتمالا بین «۶۰ تا ۷۰ درصد» آلمانی‌ها به این ویروس مبتلا خواهند شد.

ویروس جدید کرونا در ایران تاکنون جان ۷۲۴ نفر را گرفته است. تعداد مبتلایان در ایران نیز ۱۳۹۳۸ نفر اعلام شده است. این در حالی است که این آمار تنها شامل افرادی می‌شود که تست کرونای آن‌ها مثبت بوده است. بسیاری از افراد با وجود ابتلا به این ویروس یا علائم بیماری «کووید ۱۹» را ندارند و یا امکان انجام آزمایش کرونای آن‌ها فراهم نمی‌شود.

چگونه سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس کرونا تقویت کنیم؟

شهروندان عادی کشور‌های مختلف برای مقابله با شیوع این بیماری همه گیر به جز رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌توانند با تقویت سیستم ایمنی خود به کانیوزن بخش بهداشت و درمان کشورشان کمک کنند. تقویت سیستم ایمنی بدن می‌تواند علاوه بر کمک به فرد، منفعتی جمعی هم دارد: بدن افراد در صورت ابتلا به ویروس جدید کرونا بهتر می‌تواند در برابر این ویروس مقاومت کند و در نتیجه در نهایت افراد کمتری در بیمارستان‌ها بستری خواهند شد.

اما افراد چگونه می‌توانند سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند؟ در این گزارش تلاش شده است تا برخی از عواملی را که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند بررسی کنیم.

کاهش استرس

بسیاری از افراد به دنبال شیوع ویروس کرونا و تبعات اقتصادی و اجتماعی آن استرس زیادی دارند. این در حالی است که استرس با تضعیف سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی را افزایش می‌دهد.

تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که استرس احتمال ظهور علائم سرماخوردگی در افراد را افزایش می‌دهد. یکی از پژوهش‌های انجام شده به طور خاص نشان می‌دهد که اختلافات زناشویی تاثیری منفی بر سیستم ایمنی بدن افراد می‌گذارد.

یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن تلاش برای کاهش استرس با استفاده از مدیتیشن، کنترل تنفس و یا مشاوره با روانشناس است.

بهبود کیفیت خواب

سیستم ایمنی بدن انسان برای مقابله با ویروس جدید کرونا به خواب کافی نیاز دارد. فردی که خواب کافی نداشته است نمی‌تواند به خوبی با بیماری‌ها مقابله کند. نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد که آن دسته از افراد که خواب کافی ندارند بیشتر در معرض ابتلا به ویروس‌های مختلف هستند. بنا به نتیجه این تحقیق احتمال بروز علائه سرماخوردگی در کسانی که کمتر از شش ساعت در شبانه روز می‌خوابند چهار برابر بیشتر از دیگران است.

چگونه سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس کرونا تقویت کنیم؟

دانشمندان در همین راستا تاکید می‌کنند که خواب کافی یکی از راه‌های مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود. آن‌ها همچنین توصیه می‌کنند که افراد هر شب در ساعت مشخصی بخوابند و عادات خواب خود را تغییر ندهند.

سطح ویتامین دی بدن

برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که اندازه گیری سطح ویتامین دی در بدن و مصرف مکمل دارویی حاوی ویتامین دی می‌تواند به بدن برای مقابله با بیماری‌های تنفسی کمک کند.

دانشمندان با این حال تاکید می‌کنند که همچنان باید تحقیقات بیشتری در مورد ارتباط سطح ویتامین دی و سیستم ایمنی بدن انجام شود.

مصرف ماهی و به ویژه ماهی سومون و شیر که سرشار از ویتامین دی است می‌تواند به افزایش سطح ویتامین دی در بدن و در نتیجه تقویت سیستم ایمنی کمک کند.

پرهیز از مصرف زیاد الکل

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف زیاد الکل می‌تواند بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد. بنا به نتیجه این پژوهش‌ها افرادی که به میزان زیاد الکل مصرف می‌کنند بیشتر از بقیه در معرض ابتلا به بیماری‌های تنفسی و ذات الریه هستند.

مصرف زیاد الکل می‌تواند به ریه‌ها آسیب بزند. با این حال باید در نظر داشت که نوشیدن یک گیلاس مشروب در دوره شیوع ویروس کرونا خطرناک محسوب نمی‌شود.

رژیم غذایی متوازن

رژیم غذایی متوازن و ورزش از جمله عوامل موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن هستند. دانشمندان همچنین توصیه می‌کنند که افراد در زمان شیوع ویروس جدید کرونا از مصرف مکمل‌های غذایی تائید نشده خودداری کنند.

چگونه سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس کرونا تقویت کنیم؟

منبع: euronews

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=376839

ثبت نظر

-