یافته‌های جدید درباره‌ی کرونا؛ انتقال تا ۴/۵ متری

  • کد خبر : 376724
  • 10 بهمن 1399 - 9:31
یافته‌های جدید درباره‌ی کرونا؛ انتقال تا ۴/۵ متری

وب‌سایت دیجیاتو – پیمان حسنی: تحقیقات جدید نشان می‌دهند که ویروس کرونا حداقل نیم ساعت در هوا و تا چند روز روی سطوح مختلف فعال می‌ماند، همچنین می‌تواند تا مسافت ۴.۵ متری پخش شود که تقریباً دو برابر بیشتر از برآورد‌های قبلی است.

مطالعه جدید محققان همه‌گیرشناسی دولت چین، مطالعات قبلی در مورد حاشیه امن ویروس کرونا را زیر سوال برده است. بسیاری از مقامات بهداشتی می‌گویند برای مبتلا نشدن به بیماری کووید ۱۹ در مکان‌های عمومی، رعایت فاصله یک تا یک متر و ۸۲ سانتی متری کافی است.

اما محققان چینی در جدیدترین یافته‌های خود متوجه شدند این فاصله فراتر از برآورد‌های قبلی است. به گفته آن‌ها در مکان‌های سربسته و با روشن بودن سیستم تهویه، ویروس کرونا می‌تواند مسافت بیشتری را طی کند.

ویروس کرونا چگونه مسافران اتوبوس را مبتلا می‌کند؟

پژوهشگران همچنین دریافتند که ویروس کرونا بسته به نوع محیط، تا چندین روز روی سطوح مختلف فعال می‌ماند. برای مثال اگر دمای اتاق حدوداً ۳۶ درجه سانتی گراد باشد، ویروس دو تا سه روز روی شیشه، پارچه، فلز، پلاستیک و کاغذ فعال می‌ماند. به گفته آن‌ها ویروس کرونا در مدفوع و ترشحات بدن انسان بیش از پنج روز فعال می‌ماند.

محققان در آزمایشات خود متوجه شدند یک فرد مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند ۱۳ نفر از مسافران یک اتوبوس ۴۸ نفره را بیمار کند. تصاویر دوربین‌های نظارتی اتوبوس نشان دادند که این فرد هیچ تماسی با دیگر سرنشینان اتوبوس در سفر ۴ ساعته نداشته، ولی مسافرانی که شش ردیف دورتر از او (تقریباً در فاصله ۴.۵ متر) نشسته بودند را بیمار کرده است.

یافته‌های جدید درباره‌ی کرونا؛ انتقال تا ۴/۵ متری

نیم ساعت پس از پیاده شدن ناقل اصلی ویروس و دیگر مسافرانی که بیمار شده بودند، مسافر جدید سوار اتوبوس شده و مبتلا می‌شود. به گفته محققان وی با تنفس کردن ذرات بیماری زای به جای مانده از مسافران قبلی، به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده است.

ناقل اصلی ویروس سوار اتوبوس بعدی می‌شود و دو نفر دیگر را در فاصله ۴.۵ متری خود بیمار می‌کند. محققان در مورد علت چنین اتفاقی می‌گویند:

«در محیط‌های کاملاً بسته، هوا عمدتاً توسط هوای گرم سیستم تهویه جریان پیدا می‌کند. افزایش هوای گرم سبب منتقل شدن قطرات دستگاه تنفسی فرد بیمار به فواصل دورتر می‌شود.»

یافته‌های جدید درباره‌ی کرونا؛ انتقال تا ۴/۵ متری

نکته اینکه هیچ کدام از مسافرانی که ماسک به صورت زده بودند، به ویروس کرونا مبتلا نشدند؛ به همین دلیل محققان بار دیگر به اهمیت استفاده از ماسک در مکان‌های سربسته اشاره کردند:

«حین سفر با وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو، تاکسی و هواپیما، باید در تمام طول سفر ماسک به صورت داشته باشید. همچنین باید از دست زدن به سطوح و صورت خودداری کنید.»

محققان پیشنهاد می‌کنند روزانه حداقل یک تا دو مرتبه وسایل نقلیه عمومی ضد عفونی شده و سیستم تهویه آن‌ها به گونه‌ای تنظیم شود تا بیشترین هوای تازه به داخل وارد شود.

منبع: NY Pos

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=376724

ثبت نظر

-