بینایی‌سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم‌پزشکی دارد؟

  • کد خبر : 376336
  • 09 بهمن 1399 - 19:07
بینایی‌سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم‌پزشکی دارد؟

برترین‌ها: پزشکان چشم دو دسته‌اند: چشم پزشکان و بینایی سنج‌ها (اپتومتریست). بینایی سنجی علم مراقبت‌های بینایی است و کارشناسان این رشته به عنوان مراقبین بهداشت چشم مسئولیت حفظ و سلامت بینایی را بر عهده دارند.

سازمان بهداشت جهانی بینایی سنجی را مراقبت از بینایی می‌داند. یعنی یک بیمار چشم در آغاز باید توسط یک بینایی سنج معاینه شود تا اگر دچار عیوب انکساری و اختلالات دید دو چشمی، انحرافات عضلانی انکساری چشم و مواردی از این قبیل بود توسط متخصص بینایی سنج معاینه شود و در غیر این صورت به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شود.

  • میر صدرالدین رضوی طوسی با بیش از ۳۰ سال سابقه در بیمارستان فارابی و بیمارستان نور
  • تخصص در تجویز عدسی های تدریجی (پروگرسیو) جهت افراد بالای ۴۰ سال

بینایی‌سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم‌پزشکی دارد؟

همین حالا تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۸۲۱۶۳۹۴

۰۹۰۱۵۹۱۵۴۵۸

چه تفاوتی میان بینایی سنجی و چشم پزشکی وجود دارد؟

بینایی سنج‌ها در کار تجویز عینک و لنز‌های تماسی مهارت دارند و تخصص چشم پزشکان در کار درمان دارویی و جراحی بیماری‌های چشمی است. اگر چه چشم پزشکان نیز می‌توانند عینک و لنز تجویز کنند، ولی مطمئنا هر کسی در زمینه‌ی کاری خودش تبحر و مهارت بیشتری دارد.

بدیهی است کسانی که دارای مشکلات و اختلالات بینایی واضحی هستند می‌توانند از همان اول به بینایی سنج مراجعه کنند و اجازه دهند که مشکل آن‌ها توسط اپتومتریست بررسی و حل شود و در صورتی که اپتومتریست تشخیص داد که نیازمند خدمات پزشکی هستند آن‌ها را به پزشک مربوطه ارجاع دهد؛ و کسانی که اختلالات و بیماری‌های چشمی واضحی دارند می‌توانند از همان ابتدا به چشم پزشک مراجعه نمایند. در هر صورت به هر کدام از این دو گروه متخصصین که مراجعه نمایید باید اطمینان بیابید که یک معاینه کامل چشمی از شما بعمل می‌آید.

تعیین نمره چشم از چه روش‌هایی انجام می‌شود؟  

تعیین نمره چشم به دو صورت سنتی و سیستم مدرن است در سیستم سنتی یک جعبه عینک داریم که شامل عدسی یا شماره‌های مختلف است که تک به تک روی چشم بیمار گذاشته می‌شود و با استفاده از تابلو و گفته خود بیمار معاینه چشم را انجام می‌دهیم که در این روش امکان درصد خطا وجود دارد.

در روش مدرن با دستگاه پیشرفته فوروپتر یا دستگاه بینایی سنجی به صورت کاملا دیجیتالی شماره چشم بیمار تعیین می‌شود و به دلیل دقیق بودن و تکنولوژی بالای این دستگاه خطا به طور کلی حذف و تعیین نمره چشم به صورت کاملا دقیق استخراج می‌شود.

مزیت دستگاه بینایی سنجی (فوروپتر) چیست؟

یکی از مزیت‌های جدید این دستگاه پیشرفته دقت بالا و سرعت بیشتر نسبت به روش سنتی است.

در روش مدرن با بکارگیری یک دکمه شماره‌ها به صورت دیجیتالی بالا پایین می‌روند و سرعت و دقت کار را چندین برابر می‌کند و همین باعث تعیین نمره عینک دقیق چشم خصوصا نمره‌های آستیگمات می‌شود که اصلا قابل مقایسه با روش سنتی نیست.

بینایی‌سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم‌پزشکی دارد؟

هر چند وقت یک بار نیاز به بینایی سنجی دارید؟

اینکه هر چند وقت یک بار لازم است به بینایی سنج مراجعه کنید بستگی به وضعیت سلامت بینایی‌تان دارد. اگر از عینک یا لنز‌های تماسی استفاده نمی‌کنید، پس می‌توانید هر دو سال یک بار جهت معاینه به بینایی سنج مراجعه کنید. افرادی که از لنز‌های اصلاحی استفاده می‌کنند یا بالای ۶۰ سال سن دارند باید هر سال به بینایی سنج مراجعه کنند. در مورد افراد دچار دیابت یا سایر بیماری‌های چشمی، به چکاپ‌های مکررتری نیاز است.

علائمی که نشان می‌دهند باید هر چه زودتر به یک بینایی سنج مراجعه کنید. سر درد‌های مکرر. تاری دید. مشکل ناگهانی در دیدن از نزدیک. دو بینی. مشکل دیدن در شب. مکررا چشم‌ها را جمع کردن (گوشه‌های چشم را تنگ کردن). دیدن حلقه‌های نورانی وقتی که در روشنایی قرار می‌گیرید این علائم نشان می‌دهند شما به لنز‌های اصلاحی مانند عینک نیاز دارید.

بینایی‌سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم‌پزشکی دارد؟

به چشم پزشکی مراجعه کنید یا بینایی سنجی؟

جواب این سوال به نیازهای‌تان بستگی دارد:

معاینه و تجویز، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

هم چشم پزشک و هم بینایی سنج می‌توانند چشم‌های‌تان را معاینه کنند و هر دو می‌توانند برای‌تان عینک یا لنز تجویز نمایند.

لنز‌های تماسی خاص، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

معمولا یک بینایی سنج، انتخاب بهتری برای تجویز لنز‌های تماسی است. بینایی سنج در تجویز لنز‌های تماسی سخت تخصص بیشتری دارد و نوع معاینه‌ای که از چشم‌های‌تان به عمل می‌آورد بهتر است.

لیزر یا سایر جراحی‌های چشم، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

اگر قصد جراحی با لیزر یا جراحی‌های دیگری را دارید، چشم پزشک انتخاب بهتری برای شماست. در غیر اینصورت، یک بینایی سنج هم می‌تواند کار‌های یک چشم پزشک عمومی را انجام دهد.

بینایی‌سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم‌پزشکی دارد؟

بیماری‌های جدی چشم، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

اگر دچار عارضه‌ای جدی شده‌اید، مثلا تباهی لکه زرد یا رتینوپاتی دیابتی، معمولا باید به یک متخصص چشم یا همان چشم پزشک مراجعه کنید. اما اگر دچار عارضه‌ی خاصی نیستید انتخاب چشم پزشک یا بینایی سنج به عهده‌ی خودتان است.

شکسته شدن عینک یا آسیب دیدن لنزها، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

اگر عینک‌تان شکسته یا لنزهای‌تان آسیبی دیده است، پس باید به بینایی سنج مراجعه کنید. بینایی سنج می‌تواند لنز جدید به شما بدهد یا دستور تعمیر عینک‌تان را بدهد. همچنین بینایی سنج می‌تواند خیال‌تان را راحت کند که عینک یا لنزی که در حال حاضر استفاده می‌کنید مناسب‌تان است.

چشم درد، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

اگر دچار چشم درد هستید چه باید بکنید؟ واقعیت این است که هم بینایی سنج و هم چشم پزشک می‌توانند کمک‌تان کنند علت درد چشم‌های‌تان را پیدا کنید. برخی از افراد مراجعه به بینایی سنج را ترجیح می‌دهند، چون می‌دانند اگر لازم باشد، بینایی سنج آن‌ها را به چشم پزشک ارجاع خواهد داد. عده‌ای دیگر نیز نگران هستند درد چشم‌های‌شان ناشی از مشکلی جدی باشد و فکر می‌کنند بهتر است هر چه زودتر به یک جراح چشم مراجعه کنند. در این مورد تصمیم با شماست. چیزی که مهم است اقدام به موقع و مراجعه به یک پزشک قابل اطمینان است.

بینایی‌سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم‌پزشکی دارد؟

مرکز بینایی سنجی تابان

با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
توسط اپتومتریست میر صدرالدین رضوی طوسی با بیش از ۳۰ سال سابقه در بیمارستان فارابی و بیمارستان نور
تخصص در تجویز عدسی های تدریجی (پروگرسیو) جهت افراد بالای ۴۰ سال
این مرکز دارای بخش های زیر می باشد:
– بینایی سنجی
– عینک های آفتابی
– لنز عینک طبی
– عینک های LOW VISION AID
– تست میدان بینایی (پریمتری هامفری)
تعیین نمره عینک با پیشرفته ترین دستگاه های روز دنیا
طرف قرارداد با بیمه بانک تجارت

جهت مشاوره و رزرو وقت کلیک کنید.

بینایی‌سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم‌پزشکی دارد؟

همین حالا تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۸۲۱۶۷۳۱

۰۲۱-۸۸۲۱۶۳۹۴

۰۲۱-۸۸۲۱۶۳۸۹

۰۹۰۱۵۹۱۵۴۵۸

بینایی‌سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم‌پزشکی دارد؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر از اینستاگرام بازدید کنید.

mirsadredin_razavi_tossi@

بینایی‌سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم‌پزشکی دارد؟

یوسف آباد، نبش کوچه شصتم، ساختمان پزشکان ماهان، طبقه همکف، جنب داروخانه شبانه روزی طسوج

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=376336

ثبت نظر

-