روستای نایبند طبس، چهره زیبای بیابان در ماسوله کویر

  • کد خبر : 3710
  • 23 بهمن 1398 - 20:08
روستای نایبند طبس، چهره زیبای بیابان در ماسوله کویر

روستای نایبند طبس، روستایی زیبا در دل کویر بوده که سر به آسمان برداشته است. شاید خیلی از ایرانی ها به روستای ماسوله در شمال ایران رفته باشند. همانطور که می دانید، روستای ماسوله به صورت پلکانی بوده که همین امر، جذابیت خاصی بدان بخشیده است. اما، ماسوله تنها روستایی نیست که این ویژگی را دارد. روستاهای دیگری هم هستند که به این سبک و سیاق ساخته شده اند و شما در دل کوهستان و کویر هم می توانید روستاهایی را پیدا کنید که خانه هایشان بر پشت یکدیگر سوار شده و به صورت پله پله بالا رفته اند. روستای نایبند طبس هم یکی از این روستاهای جذاب و دیدنی بوده که جز جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی محسوب می شود. با ما همراه شده تا از ویژگی های این روستا اطلاعات بیشتری کسب کنیم و بدانیم که روستای نایبند کجاست.

روستای نایبند

روستای پلکانی نایبند

هر وقت صحبت از کویر می شود، ذهن ناخودآگاه به سمت مناطق جنوبی می رود. یکی از مناطقی که نامش همیشه در کنار کویر می آید، شهر طبس است. این شهر گذرگاهی بوده در میان مناطق شمالی، جنوبی، شرقی و غربی و به همین خاطر است که اهمیت بالایی در صنعت گردشگری ایران دارد. شهر طبس علاوه بر تمام جاذبه و ارزش هایش، مکان های دیدنی و آثار تاریخی زیادی هم دارد. وقتی از طبس صحبت به میان می آید، در ذهن همه شهری کویری و خشک پدیدار می شود، اما با آشنایی با این نگین زیبای کویر به تصور اشتباه خود پی خواهید برد. این شهر علاوه بر کویر زیبایش، دارای جاذبه و مناطق منحصر به فردی بوده که نباید آن ها را نادیده گرفت. یکی از این جاذبه های منحصر بفرد، روستای زیبا و سرسبز نایبند بوده که باعث می شود تا گردشگران به این منطقه سوق پیدا کنند.

روستای پلکانی نایبند

نایبند، مقصد گردشگری بی نظیر

برای افرادی که می خواهند بدانند روستای نایبند کجاست، باید بگوییم که روستای نایبند طبس در دامنه کوهستان و مشرف بر کویر لوت و با نزدیکترین فاصله از شهر دیهوک قرار گرفته و منطقه گردشگری خوبی برای افرادی است که از طرف جنوب به مشهد می روند و می خواهند از جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی بازدید کنند. گردشگران می توانند از اینجا بازدید کنند و تجربه خاطره انگیزی برای خود رقم بزنند. روستای نایبند طبس به دلیل زیبایی های طبیعی و همچنین وجود بناهای تاریخی که در خود جای داده، مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفت و گزینه مناسبی برای یک سفر هیجان انگیز و پرخاطره در دل کویر هست. هنگامی که به طرف این روستا می روید، باورتان نمی شود که این روستا در دل کویر جای گرفته است. کشتزارهای گندم و جو با نخلستان های زیبا و باغ های مرکبات که به صورت پلکانی هستند، جلوه زیبایی را به وجود آورده اند که هر کس دلش می خواهد در بالاترین نقطه و در زیر این نخلستان و درختان میوه بنشیند و مناظر پایین را نگاه کند. قدمت این روستا به هزار سال قبل بر می گردد. در زمان شورش افغان ها، هنگامیکه نادرشاه به قصد بیرون راندن و فرو نشاندن شورش، از پایتخت حرکت کرد، این مکان را به عنوان پایگاه و استراحتگاهی برای خود و سربازانش انتخاب نمود.

نایبند، مقصد گردشگری بی نظیر

دیدنی های روستای نایبند

از هر سو که به روستای نایبند طبس نگاه می کنید، مناظر زیبایی را می بینید که قابل توصیف نیستند. اگر از پائین به روستا نگاه کنید، خانه هایی را می بینید که همچون لانه پرندگان از شیب های تند آویزان بوده و با هماهنگی با صخره ها در دل کوه در ارتباط هستند، خانه هایی که در عین سادگی، بسیار زیبا بوده و با ابتدایی ترین مصالح ساخته شده اند. اگر به بلندترین نقطه روستا بروید، می توانید پرتگاهی بزرگ را ببینید که در آن نخل کاشته اند. اگر به داخل روستا بروید، دیوارهای عمودی خانه ها را می بینید و اگر به اطراف خود توجه کنید، می توانید در هر سو یک نقش را دیده و پا به کوچه های تنگ و باریک و کوره راه های سنگی این روستا بگذارید. می توانید به راحتی در میان نخل های این روستا قدم بگذارید و صحنه ای از نخل های بسیار چشم نواز را ببینید. هرچند شمار نخل های این روستا چندان قابل توجه نیستند، اما زیبایی های خاص خود را دارند. هنگامیکه به میان این نخل ها می روید، در جلو و پشت آن ها صخره های برهنه و خشنی را می بینید که قد کشیده اند و تقریبا در همه جا می توان خانه هایی را دید که بر روی صخره ها جای گرفته اند.

دیدنی های روستای نایبند

جاذبه های زیست محیطی نایبند

شاید راجع به یوزپلنگ آسیایی شنیده باشید. اگر دلتان می خواهد این حیوان زیبا را ببینید، می توانید به این منطقه سفر کنید و به همین سبب، باید بدانید که روستای نایبند کجاست. روستای نایبند طبس و مناطق اطراف آن، یکی از محدود مناطق بکر و دست نخورده در ایران و جهان بوده که از زمان قدیم تا الان همان گونه بوده که هست و زیستگاه منحصر به فرد یوزپلنگ آسیایی به شمار می آید. با سفر به این روستای زیبا می توانید این همه شگفتی را یکجا و کامل در دل کویر ببینید. نایبند چهره زیبایی از دل کویر بوده که گردشگران و شیفتگان تاریخ و کویر و حتی دوستداران طبیعت را به خود فرا می خواند تا از این منطقه بکر دیدن فرمایند.

جاذبه های زیست محیطی نایبند

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=3710

ثبت نظر

-