درمان سریع گرفتگی صدا

  • کد خبر : 368825
  • 06 بهمن 1399 - 10:36
درمان سریع گرفتگی صدا

 

 

درمان سریع گرفتگی صدا

وبسایت نبض ما: با بروز سرماخوردگی ها، بسیاری از مردم دچار گرفتگی صدا می‌شوند که موجب آزار آن‌ها می‌شود. اما گرفتگی صدا همیشه به خاطر سرماخوردگی نیست و می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی و دارو‌هایی مانند روتارین آن را رفع نمود.

علت گرفتگی صدا

گرفتگی صدا به طور کلی از تحریک یا آسیب به تار‌های صوتی ناشی شده است حنجره (که به عنوان جعبه‌ی صدا نیز شناخته می‌شود)، دستگاه تنفسی است که تار‌های صوتی را شامل می‌شود.

دیوار غضروفی بیرونی حنجره معمولا به عنوان “سیب حنجره” شناخته می‌شود. تار‌های صوتی دو باند ماهیچه‌ای هستند که به شکل “V” داخل حنجره قرار گرفته اند.

وقتی ما صحبت می‌کنیم یا آواز می‌خوانیم، تار‌های صوتی به لرزش در می‌آیند و صدا تولید می‌کنند.

گرفتگی صدا می‌تواند از شرایط مختلفی نشئت گرفته باشد؛ و شایع‌ترین علت آن لارنژیت حاد (التهاب تار‌های صوتی) است که اغلب از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی (که معمولا ویروسی است) و گاهی اوقات نیز به دلیل استفاده‌ی بیش از حد یا سوء استفاده از صدا (مانند جیغ زدن یا آواز خواندن) ناشی می‌شود.

رفع گرفتگی صدا

برای رفع گرفتگی صدا می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده نمود. توصیه‌هایی در این رابطه به شرح زیر بیان می‌شود:

  • اگر گرفتگی ناشی از سرماخوردگی است، با بستن شال گردن، ناحیه حنجره و گلو را گرم نگاه دارید تا بهبود زودتر حاصل شود؛ لذا از حضور در اماکن بسیار سرد، خشک، بدون رطوبت کافی و دودگرفته هم در زمان سرماخوردگی خودداری کنید.
  • استفاده از دستگاه بخور در اتاق یا استنشاق هوای مرطوب حاصل از چند لحظه باز کردن دوش آب گرم در حمام به نرم شدن تار‌های صوتی و حنجره کمک می‌کند.
  • خوردن دو لیوان حاوی مخلوطی از شیر و مقداری عسل نیز به رفع گرفتگی صدا کمک می‌کند.
  • غرغره کردن مایعات و گلوشوی‌ها باعث افزایش گرفتگی صدا یا طولانی شدن زمان بهبود خواهد شد. عجب نکنید. حین غرغره سیالات یا مایعات، بسیاری از مردم نمی‌توانند مایع سیال را در انتهای دهان خود بغلتانند و همین عادت، باعث تحریک بیشتر تار‌ها و نواحی حنجره و گلو خواهد شد.
  • قهوه، شکلات، چای، کوکا و هرچه دارای کافئین است، به خشکی بیشتر گلو و تار‌های صوتی می‌انجامد؛ از مصرف آن‌ها حداقل در زمان گرفتگی صدا یا سرماخوردگی خودداری کنید. به جای همه آن‌ها آب ولرم بنوشید، بخصوص اگر گرفتگی صبحگاهی یا بیداری بعد از خواب صدای تارهایتان را خشن کرده است.
  • از مکان‌های آلوده به دود سیگار، غبار و خاک اره، مواد شیمیایی و مانند این‌ها دور شوید. همه آن‌ها جلوی استراحت تار‌ها و بهبود را می‌گیرد.
  • اگر نمی‌توانید از صاف کردن صدایتان جلوگیری کنید، حداقل مدام آن را تکرار نکنید. سرفه کردن یا صاف کردن صدا و گلو، زمان بهبود و درمان تار‌ها را افزایش می‌دهد.

درمان سریع گرفتگی صدا

شربت برای گرفتگی صدا

روتارین دارویی است که از آن برای بهبود تار‌های صوتی، باز شدن صدا، درمان عفونت‌های گلو و التهابات سینه و ریه استفاده می‌شود. روتارین، بذر گیاه کیدونیا ابلانگا می‌باشد.

اثر درمانی مواد موثره موجود در روتارین در رفع لارنژیت و التهاب حلق به علت وجود سینئول است که اثر میکروب کشی و خلط آوری دارد.

همچنین در درمان اختلالات تنفسی، درمان تنگی نفس و سرفه مزمن نقش دارد.

فلاونوئید‌های موجود در روتارین دارای اثر ضدالتهابی بوده و تسکین دهنده التهابات تار‌های صوتی، گلو، سرفه و سینه درد می‌باشد.

همچنین ترکیبات موسیلاژی گیاهان موجود در روتارین با داشتن خاصیت التیام بخشی، محافظت کنندگی و نرم کنندگی و کاهنده تحریکات مخاط اثر خود را می‌گذارد و در مداوای سرفه، برطرف کردن گرفتگی و خشونت صدا موثر خواهد بود.

لازم است در حین مصرف روتارین از خوردن ترشیجات و غذا‌های سرخ کرده پرهیز شود.

مقدار مصرف

  1. یک ساشه روتارین را باز کرده، محتویات آن را در یک استکان آب جوش ریخته، پس از ۳ دقیقه جرعه جرعه میل نمایید.
  2. مصرف روتارین برای سخنرانان: ۳۰ دقیقه قبل از سخنرانی می‌باشد.

این دارو را در گروه دارو‌های تنفسی دسته بندی می‌نمایند. همچنین توصیه می‌شود در بارداری دارو با احتیاط مصرف شود.

مصرف این دارو برای کودکان زیر ۱ سال ممنوع است.

گرفتگی صدا به مدت طولانی

گرفتگی طولانی مدت صدا یا تغییرات آهنگ صوتی بدون وجود علت بارز، احساس وجود توده‌ای در گلو، برآمدگی در ناحیه گردن، تنگی نفس در اثر فعالیت، سرفه مزمن، سختی یا احساس درد هنگام بلع، سرفه همراه با خلط خونی، غده‌های لنفاوی متورم و سفتی در گردن، احساس درد در هنگام لمس گلو، تنفس صدادار، بوی بد دهان، گوش درد (بدون وجود علت عفونت) و کاهش وزن از علایم هشدار دهنده سرطان حنجره است.

همچنین اگر فرد سیگاری به مدت ۲ هفته بدون علت دچار گرفتگی صدا شود، باید برای بررسی بیشتر علت به پزشک مراجعه کند.

درمان گرفتگی صدا در کودکان

گریه بیش از حد گریه رایج‌ترین علت گرفتگی صدا در نوزادان است. همه نوزادان برای برطرف کردن نیاز‌های خود گریه میکنند، اما برخی از نوزادان مثل آن‌هایی که از قولنج رنج می‌برند، بیشتر از سایر نوزادان و خارج از حد طبیعی گریه می‌کنند.

درمان سریع گرفتگی صدا

 

کودکانی که سوءاستفاده یا استفاده بیش از حد از صدایشان می‌کنند، گره‌های کوچکی (ندول یا پولیپ) بر روی چین‌های صوتی شان پدیدار می‌شود که باعث گرفته شدن صدایشان خواهد شد. از جمله اقداماتی که برای کمک به بهبود سریع گرفتگی صدا‌ی کودکان می‌توان انجام داد:

  1. استراحت کامل صوتی (موثرترین روش) تحت نظر آسیب شناس گفتار و زبان
  2. استفاده از بخور در منزل تا هوای اطراف مرطوب شود.
  3. مصرف مایعات از جمله آب
  4. دریافت داروی ضدریفلاکس بنا به تشخیص پزشک
  5. درمان سرفه
  6. دوری از مکان‌هایی که سیگار استعمال می‌شود.

>>>بیشتر بخوانید…

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=368825

ثبت نظر

-