بزرگترین افشاگر تاریخ فوتبال در حبس خانگی

  • کد خبر : 36086
  • 21 فروردین 1399 - 16:29
بزرگترین افشاگر تاریخ فوتبال در حبس خانگی

به گزارش نیوز، روی پینتو هکر پرتغالی که اسناد زیادی را از فسادهای فوتبال در سایت‌های «فوتبال لیکس» و «لواندا لیکس» منتشر کرده بود، پس از یک سال و اندی از زندان مرخص شد و تحت مراقبت پلیس در حبس خانگی خواهد بود.

پینتو در حالی در حبس خانگی خواهد بود که حق دسترسی به اینترنت را ندارد و پلیس همه فعالیت‌های وی را رصد خواهد کرد. مطبوعات پرتغال گزارش داده‌اند که پینتو تصمیم گرفته که با پلیس همکاری کند و قفل برخی هارد درایوهای مهم را برای پلیس شکسته است تا بدین ترتیب بتواند از محکومیت خود کم کند. وکیل پینتو گفته است که همه تلاش خود را انجام می‌دهد تا حکم آزادی کامل وی را دریافت کند. در حقیقت او مدعی است که تنها هدف پینتو رو کردن دست افرادی بوده است که مرتکب فساد مالی شده اند و قصد روشنگری را داشته است.

پینتو در روز ۲۲ مارس ۲۰۱۹ به علت هک کردن مدارک مهم دنیای فوتبال در مجارستان توسط پلیس دستگیر شد و از آن زمان در زندان به سر می برد. او توسط دادستانی به ۹۰ تخلف متهم شده است که اکثر آنها مربوط به دسترسی غیرمجاز به مدارک اشخاص و باشگاه های مختلف است.

بزرگترین افشاگر تاریخ فوتبال در حبس خانگیدر حقیقت در حال حاضر مقامات پرتغال هارد درایوهای قفل شده ای متعلق به پینتو را در اختیار دارند که این هکر قول همکاری با آنها برای کاهش محکومیتش را داده است.

اولین افشاگری پینتو به سال ۲۰۱۵ بازمی‌گردد. او از قراردادهای شخص ثالث باشگاه اف‌سی توئنته با یک باشگاه هلندی پرده برداشت. قرارداد هایی که برخلاف قوانین فوتبال هلند بود. توئنته سه سال از حضور در رقابت های اروپایی محروم شد. او در اواخر همان سال، با فعالیت هایی که روزنامه مارکا آن را «تکنیک های هک کردن اطلاعات و جزییات قرارداد بازیکنان برخی باشگاه‌ها» معرفی کرد، به اطلاعات مهمی از قرارداد بازیکنان بنفیکا، اسپورتینگ لیسبون و پورتو دست پیدا کرد. پینتو پیشنهاد ۵۰۰ هزار یورویی برای افشا نکردن این اطلاعات را رد کرد. قرارداد های شخص ثالت در پورتو هم به بخش مهمی از اطلاعات پینتو تبدیل شده بود. رسانه‌ای شدن این بی‌قانونی‌ها باعث شد فیفا پورتو را ۵۰ هزار فرانک سوییس جریمه کرد.

بزرگترین افشاگر تاریخ فوتبال در حبس خانگی

اما پایگاه خبری پینتو هر روز افشاگری‌های ارزشمندتری می کرد. او از فرار مالیاتی ژوزه مورینیو، کریستیانو رونالدو و لیونل مسی پرده برداشت. پیگیری‌های یک ساله پس از آن در پارلمان اروپا باعث شد تا فرار مالیاتی همه‌گیر به خبر مهمی در اروپا تبدیل شود.

در پایان سپتامبر ۲۰۱۸، کاترین مایورگا توافق نامه ای را وکلای کریستیانو رونالدو امضا کرده بود را زیر پا گذاشت. او ادعا کرد کریستیانو رونالدو به او تجاوز کرده است. اطلاعاتی که باعث شد او بدون ترس از حقوق خودش دفاع کند، حاصل حمایت فوتبال لیکس بود. پینتو و دوستانش به اطلاعات ارزشمندی از وکلای رونالدو دست پیدا کردند. اگرچه وکلای رونالدو بعدها حتی سایت افشاگر مرد پرتغالی را هم هک کردند اما کار از کار گذشته بود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=36086

ثبت نظر

-