۳ تفنگدار تیم ملی فوتبال ایران و انگیزه‌های جدید

  • کد خبر : 359968
  • 30 دی 1399 - 10:50
۳ تفنگدار تیم ملی فوتبال ایران و انگیزه‌های جدید

 

رقابت‌های فوتبال در سراسر دنیا با وجود شیوع بیماری عجیب‌و‌غریب کرونا در‌حال پیگیری است و علاقه‌مندان به این رشته می‌توانند همچنان عملکرد تیم‌های موردنظرشان را دنبال کنند؛ برای ایرانی‌ها هم لیگ‌های اروپا (غالبا لیگ‌های درجه دو) در این چند سال به‌واسطه حضور لژیونرهای ایرانی جذاب‌تر شده و بعضا عملکرد درخشان آنها توانسته توجه فوتبال مدرن را تا حدودی معطوف به فوتبال ایران هم بکند. حضور در تیم ملی انگیزه‌های بیشتری برای ۳ تفنگدار تیم ملی فوتبال ایران ایجاد کرده است.

سال ۲۰۲۱ چندین اتفاق بزرگ برای فوتبال ایران و به‌ویژه ۳ تفنگدار تیم ملی فوتبال

به غیر از علیرضا جهانبخش که یکی، دو فصلی می‌شود در لیگ برتر انگلیس به میدان می‌رود، دیگر ستاره‌های فوتبال ایران از رسیدن به پنج لیگ معتبر اروپایی محروم بوده‌اند؛ این محرومیت گاه‌ به خاطر خواسته خودشان و گاه‌ نداشتن پیشنهاد از سوی تیم‌های حاضر در این لیگ‌ها بوده است. با‌این‌حال، درخشش تعدادی از بازیکنان ملی‌پوش ایرانی در این اواخر، فضا را مهیا کرده تا دوباره فوتبال ایران، تعداد بیشتری لژیونر در لیگ‌های معتبر اروپایی داشته باشد. در واقع انتظار می‌رود با آمدن سال‌ نو میلادی، در همین سال ۲۰۲۱ چندین اتفاق بزرگ برای فوتبال ایران و به‌ویژه ۳ تفنگدار تیم ملی فوتبال (آزمون، طارمی و جهانبخش) رخ دهد که در زیر مختصرا نگاهی به این اتفاقات احتمالی شده است.

انگیزه‌های جدید برای ۳ تفنگدار تیم ملی فوتبال ایران

سردار یکی ۳ تفنگدار تیم ملی فوتبال ایران بالاخره از روسیه دل می‌کند؟

اگر قرار باشد باثبات‌ترین لژیونر فوتبال ایران که در سطح قابل‌قبولی بازی می‌کند و فرصت حضور در لیگ قهرمانان اروپا را به دست می‌آورد، معرفی شود باید به سردار آزمون پرداخت. مهاجم تیم ملی ایران باثبات‌ترین لژیونری است که فعلا در لیگ روسیه و البته باشگاه بزرگ زنیت بازی می‌کند. با وجود آنکه لیگ روسیه در مقایسه با پنج لیگ معتبر اروپایی چندان رقابتی نیست ولی حضور سردار آزمون در بهترین تیم این لیگ نشان از توانایی‌های مهاجم ایرانی دارد. سردار آن‌قدر ثبات داشته که حالا یکی از مهره‌های اصلی زنیت محسوب می‌شود و فارغ از اینکه رقابت داخلی باشد یا در عرصه بین‌المللی، او یکی از دو مهاجم اصلی تیمش است.

سردار آزمون تا همین‌جا دو قهرمانی در لیگ روسیه، یک قهرمانی در جام حذفی و یک قهرمانی در سوپرجام دارد و یک بار هم عنوان برترین گلزن لیگ را به دست آورده است.

سردار آزمون صدرنشین گلزنان

او در همین فصل هم بعد از ۱۹ هفته با زدن ۱۱ گل صدرنشین گلزنان (به‌صورت مشترک) است و اگر اتفاق خاصی نیفتد نه‌تنها یک‌بار دیگر قهرمانی در روسیه را حس می‌کند بلکه می‌تواند برای دومین بار عنوان آقای‌گلی را هم به دست بیاورد. ناگفته پیداست که همین عملکرد نشان می‌دهد دیگر‌ لیگ روسیه برای سردار آزمون کوچک است؛ او توانایی‌اش را بارها در لیگ قهرمانان اروپا و در مواجهه با تیم‌های بزرگ اروپایی نشان داده و هیچ مشکلی برای بازی‌کردن در لیگی بزرگ‌تر ندارد. توانایی‌های سردار آن‌قدر‌ هست که مشتری برایش زیاد باشد؛ او از هر پنج لیگ معتبر اروپا پیشنهاد دارد ولی دلش پیش لیگ برتر انگلیس گیر کرده و طبیعتا اگر پیشنهاد قابل‌توجهی از این لیگ به دستش برسد، انتخاب اولش خواهد بود.

پیشنهادها هم از لیگ ایتالیا به دست سردار رسیده

همین حالا شایعه پیشنهاد آرسنال به او به گوش می‌رسد و می‌تواند به قدر کافی وسوسه‌کننده باشد. دیگر پیشنهادها هم از لیگ ایتالیا به دست سردار رسیده که باز‌هم می‌تواند برایش زمینه‌ساز جهشی بزرگ باشد. پس، یکی از اتفاقات مهمی که فوتبال ایران می‌تواند در سال ۲۰۲۱ انتظارش را داشته باشد، خروج سردار آزمون از زنیت و پیوستنش به یکی از تیم‌های بزرگ در لیگ‌های معتبرتر اروپایی است.

البته که این تنها اتفاقی نیست که سردار رقمش می‌زند، چون اگر او انتخاب کند که از زنیت جدا شود، آن‌وقت در سال ۲۰۲۱ عنوان گران‌قیمت‌ترین بازیکن تاریخ ایران هم جابه‌جا می‌شود؛ زنیت به پیشنهاد زیر ۳۰ میلیون یورو برای سردار فکر هم نمی‌کند؛ حتی با همین رقم کف ۳۰ میلیون یورو، سردار در سال ۲۰۲۱ می‌تواند تبدیل به گران‌قیمت‌ترین بازیکن تاریخ ایران شود و این عنوان را از دست علیرضا جهانبخش در‌بیاورد.

انگیزه‌های جدید برای ۳ تفنگدار تیم ملی فوتبال ایران

طارمی یکی دیگر از ۳ تفنگدار تیم ملی فوتبال ایران قد می‌کشد!

دومین بازیکن ایرانی که می‌تواند اتفاقات بزرگی در سال ۲۰۲۱ رقم بزند، مهدی طارمی است؛ مهاجم بوشهری تیم ملی ایران، همین حالا با حضور در پورتو در یکی از بهترین باشگاه‌های دنیا بازی می‌کند ولی او هم درست مثل سردار آزمون از رسیدن به لیگ‌های معتبرتر اروپایی باز‌مانده است؛ البته که او پیش‌تر شانس بازی در لیگ فرانسه را داشت ولی به‌هر‌حال ترجیح داد در پرتغال بماند و برای پورتو به میدان برود. طارمی به‌عنوان آقای لیگ پرتغال به پورتو رسیده و هنوز برای رسیدن به جایگاه اصلی‌اش در این باشگاه تلاش می‌کند. او با وجود آنکه در اوایل فصل یک یار تعویضی بود، آن‌قدر درخشیده که این روزها یکی از دو انتخاب اصلی سرمربی پورتو برای حضور در خط حمله است.

علاقه‌مندان به فوتبال در ایران دوباره باید منتظر آقای‌گل شدن طارمی در لیگ پرتغال باشند

طارمی تا همین جا که ۱۱ هفته از لیگ پرتغال سپری شده توانسته ۴ گل بزند و سه پاس گل هم بدهد. معنی‌اش می‌شود آنکه اگر در پورتو فیکس شود (اتفاقی که در آستانه رقم‌خوردن است) علاقه‌مندان به فوتبال در ایران دوباره باید منتظر آقای‌گل شدن او در لیگ پرتغال باشند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، آن‌وقت بعید است پورتو توان مقاومت برابر پیشنهاد تیم‌های حاضر در پنج لیگ معتبر اروپایی برای خریدن مهدی طارمی را داشته باشد. به‌ویژه اینکه او حالا ارزش واقعی‌اش را نشان داده و در بازار فوتبال اروپا برایش قیمتی نزدیک به ۱۰ میلیون یورو گذاشته‌اند.

طارمی عاشق رئال‌مادرید

بر کسی پوشیده نیست که طارمی عاشق رئال‌مادرید است و بدش نمی‌آید به آرزوی دوران کودکی‌اش برسد؛ شاید درخشش در پرتغال و دریافت پیشنهاد از یک تیم اسپانیایی مهدی را به رؤیایی که در سر دارد، نزدیک کند. او می‌داند تحقق رؤیایش کار بسیار دشواری است ولی تا به الان نشان داده از مبارزه‌کردن هراسی ندارد. پس، دومین اتفاقی که می‌تواند در سال ۲۰۲۱ برای لژیونرهای ایرانی بیفتد، تکرار عنوان آقای‌گلی طارمی در پرتغال و سرریزشدن پیشنهادهای بهتر برای اوست.

انگیزه‌های جدید برای ۳ تفنگدار تیم ملی فوتبال ایران

فیکس‌شدن علی جهان

اگر قرار باشد اعتبار لیگ‌ها را مورد ارزیابی قرار دهیم، باید حضور علیرضا جهانبخش، بال تیم ملی ایران در برایتون را اوج هنر یک فوتبالیست ایرانی در این سال‌ها دانست؛ پسر خوشفکری که در لیگ هلند درخشید و خودش را به فوتبال دنیا ثابت کرد با رقم قابل‌توجه و نزدیک به ۲۰ میلیون یورو که در آن زمان برای باشگاه برایتون رکورد محسوب می‌شد، از آلکمار به این باشگاه انگلیسی پیوست. اگر قرار باشد فوتبالیستی که بیشترین پیشرفت از لحاظ تنوع لیگ را داشته مثال بزنیم، باید به علیرضا اشاره کنیم که پایش را به لیگی باز کرد که همچنان بسیاری معتقدند برترین لیگ دنیاست؛ البته که جهانبخش به‌عنوان آقای گل لیگ هلند به برایتون رسید و قابلیت‌های فنی‌اش را ثابت کرده بود.

حضور در برایتون اما برای علی جهان آن‌طور‌که باید خوب پیش نرفت

حضور در برایتون اما برای علی جهان آن‌طور‌که باید خوب پیش نرفت؛ سازگار‌شدن با فوتبال انگلیس زمان‌بر شد و بعد هم که رخ داد، تغییراتی در این باشگاه، علیرضا را تبدیل به یک بازیکن نیمکت‌نشین کرد. با وجود آنکه همچنان شایعاتی درباره بازگشتش به فوتبال هلند مطرح می‌شود اما او می‌گوید قرار نیست تسلیم شود و می‌خواهد برای حفظ جایگاهش در برایتون مبارزه کند. شرایط نشان داده علیرضا پیشرفت قابل‌توجهی در این زمینه داشته است؛ در مقایسه با فصل گذشته، او همین حالا بازی‌های بیشتری برای برایتون انجام داده است و در ۱۱ بازی موفق شده یک پاس گل هم بدهد؛ چه‌بسا اگر خوش‌شانس‌تر بود او علاوه بر این یک پاس گل می‌توانست چند گل زده هم در کارنامه داشته باشد.

فوتبال ایران

 

اتفاق خوبی که برای او و فوتبال ایران می‌تواند در سال ۲۰۲۱ رقم بخورد، فیکس‌شدنش در ترکیب برایتون است. او از لحاظ فنی اختلاف سطحی با بازیکنان فیکس برایتون ندارد و چه‌بسا در خلق موقعیت و ایجاد حمله بعضا از آنها توانمندتر هم نشان داده است. فعلا با حفظ همین روند و جنگندگی بیشتر در تمرینات چه‌بسا او در سال جدید بالاخره تبدیل به مهره اصلی برایتون هم شود؛ باشگاهی که همواره در میانه رو به پایین جدول قرار دارد، شاید بالاخره به توانایی‌های پسر جسور ایرانی پی ببرد و بیشتر به او در ترکیب اصلی فرصت دهد.

 

اگر علیرضا در این زمینه بهتر شود، قاعدتا وضعش در جدول ارزش‌گذاری هم بهتر می‌شود؛ با وجود رقم قابل‌توجه ۲۰ میلیون یورو، او این روزها ارزشش افت کرده و تا پنج‌میلیون یورو کاهش پیدا کرده است. فیکس‌شدن در برایتون به‌معنای افزایش قیمتش در بازار هم خواهد بود.

شرق

>>>خبر مرتبط

دوقلو‌های جدید فوتبال ایران

رضایی: نبود VAR به ضرر تیم‌ها و فوتبال ایران است

داوران پشت دروازه به لیگ برتر فوتبال ایران برگشتند

 

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=359968
-