اولین افتخار آسیایی استقلال ۵۰ ساله شد

  • کد خبر : 35797
  • 21 فروردین 1399 - 8:54
اولین افتخار آسیایی استقلال ۵۰ ساله شد

به گزارش نیوز، تیم فوتبال استقلال تهران با ۴ بار حضور در فینال جام باشگاه‌های آسیا و ۲ بار قهرمانی در این جام، پر افتخارترین تیم ایرانی در آسیا پس از الهلال عربستان با ۳ قهرمانی و ۴ نایب قهرمانی و «پوهانگ استیلرز» کره جنوبی با ۳ قهرمانی، سومین تیم پر افتخار قاره کهن است.

آبی پوشان برای نخستین بار در سال ۱۹۷۰ جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا را بالای سر بردند که در سال ۲۰۲۰ این قهرمانی ۵۰ ساله می‌شود. تیم فوتبال استقلال در روز ۲۱ فروردین سال ۱۳۴۹ موفق شد با نتیجه ۲ بر یک تیم هاپوئل را شکست دهد تا اولین قهرمانی این تیم در آسیا شکل بگیرد. ۲۱ فروردین سال ۱۳۹۹ این قهرمانی ۵۰ ساله می‌شود و نیم قرن از آن خواهد گذشت.

سومین دوره جام باشگاه‌های آسیا از روز ۱۲ فروردین و با حضور ۷ تیم استقلال، هومنت من، سلانگور، هاپوئل، مدان، بنگال غربی و پلیس عراق در تهران آغاز شد که آبی پوشان در گروه اول این مسابقات با دو پیروزی ۳ بر صفر مقابل هومنتمن و ۲ بر صفر مقابل سلانگور به مرحله بعدی مسابقات صعود کردند.

استقلالی‌ها در مرحله نیمه نهایی که در ۱۹ فروردین در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی فعلی) برگزار شد با گلهای غلامحسین مظلومی و جواد قراب که در دقایق ۴۷ و ۶۴ به ثمر رسید تیم مدائن را با نتیجه ۲ بر یک شکست داده و به دیدار فینال رسیدند.

هاپوئل که از گروه اول با ۳ پیروزی ۵ بر صفر مقابل پلیس عراق، ۳ بر یک مقابل بنگال غربی و ۳ بر یک مقابل مدائن به مرحله بعدی صعود کرده بود نیز در دیدار نیمه نهایی موفق شد هومنتمن لبنان را با نتیجه ۲ بر یک شکست داده تا در فینال حریف استقلال شود.

دیدار فینال این مسابقات در روز ۲۱ فروردین سال ۱۳۴۹ بین دو تیم استقلال و هاپوئل برگزار شد که در این دیدار ابتدا هاپوئل در دقیقه ۶۹ توسط «یهزکل هزوم» به گل رسید و از آبی پوشان پیش افتاد. سپس غلام وفاخواه مهاجم تیم استقلال در دقیقه ۸۳ کار را به مساوی کشید و بازی به وقت اضافه کشیده شد.

در سومین دقیقه وقت اضافه مسعود معینی مدافع پیش کشیده استقلال با استفاده از سانتر زنده یاد منصور پورحیدری و با ضربه سر گل دوم و پیروزی استقلال را به ثمر رساند تا آبی پوشان با نتیجه ۲ بر یک در این بازی به پیروزی رسیده و برای اولین بار قهرمانی آسیا را تجربه کنند.

اولین افتخار آسیایی استقلال ۵۰ ساله شد

آبی‌های پایتخت در آن دوره از مسابقات جمعاً ۵ بار به میدان رفتند که در هر ۵ بازی پیروز شدند. آنها در این بازی‌ها ۱۰ بار گل زدند و تنها یک گل دریافت داشتند که آن هم در فینال بود.

زنده یاد غلامحسین مظلومی در آن دوره از بازی‌ها با ۵ گل آقای گل مسابقات شد و با هت تریک مقابل سلانگور، اولین هت تریک آسیایی استقلال را رقم زد.

به جز مظلومی که با ۵ گل بهترین گلزن استقلال و مسابقات شد، غلام وفاخواه و مسعود معینی هر کدام ۲ گل و جواد قراب نیز یک گل به ثمر رساندند.

زنده یاد غلامحسین مظلومی نه تنها بهترین گلزن این مسابقات، بلکه به انتخاب AFC بهترین بازیکن این دوره از مسابقات هم انتخاب شد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=35797

ثبت نظر

-