هر جایی ماسک نزنیم

  • کد خبر : 35779
  • 21 فروردین 1399 - 8:34
هر جایی ماسک نزنیم

به گزارش ، سید مجتبی مومنی از فعالان فرهنگی این روزها در اورژانس بیمارستان امام خمینی تهران به بیماران کرونایی خدمات پزشکی ارائه می کند. آنچه در ادامه می خوانید، روایتی از اوست…

روایت های قبلی او را اینجا بخوانید:

مهناز کرونایی چرا می‌خواست به زندان برگردد؟

مگر از جانت سیر شدی جوان؟!

۵ ماسک با پارچه تبرکی حرم / ناخن‌های کاشته دخترکی که کرونا نداشت! / به صاحب‌کارم بگو کرونا ندارم!

پدری که ناقل کرونا بود اما بی‌علامت!

«ماسک یا دستکش یا هیچ‌کدام؟ یا هردو؟» ‌

‌ ‌مرد ۶۲ساله، بازنشسته شرکت نفت. بسیار شیک و مجلسی. کت و شلوار هاکوپیان، طوسی با راه‌های سفید ریز. با احترامی متفاوت سلام‌علیک کرد.‌ ‌ ‌ وقتی خواستم که روی صندلی مقابلم بشیند، از کیف دستی‌اش یک اسپری درآورد و روی صندلی چند پاف اسپری کرد و بعد از یک مکث، نشست. ‌ ‌ ‌گفتم: ممکنه دستکش دست راست‌تون رو دربیارید؟ [با خنده ادامه دادم] به انگشت سبابه‌تون نیاز دارم. گفت: حتما. کمی صبر کنید.

روی دست‌هایش یک دستکش لاتکس و رویش هم یک دستکش مشمایی[یک‌بار مصرف] کشیده بود. داشتم به دست‌هایش و آرامشی که برای درآوردن دستکش‌هایش به خرج می‌داد، توجه می‌کردم که متوجه ماسک‌های روی صورتش شدم. یک ماسک ساده جراحی و یک ماسک ‌ان‌۹۵ روی آن کشیده بود. ‌ ‌ ‌گفتم: به‌نظرم خیلی بیش از اندازه مجهز هستید! + خُب گفتند دستکش و ماسک استفاده کنیم. ـ کی دقیقا؟ + تلویزیون و رادیو سلامت و بقیه برنامه‌های آموزشی. ـ اما نه برای کسی که هیچ نشونه‌ای نداره! شما صرفا بخاطر گلودرد اومدین و با این چند لایه ماسک، اکسیژن خون‌تون [با دستم مانیتور علائم حیاتی را نشان دادم] ۹۴درصده. ‌ ‌+ ینی نباید ماسک بزنیم؟ ‌ دکتر «میم» رزیدنت سال ۴ عفونی که به‌عنوان ارشد در اورژانس بود به کمک‌ام آمد و گفت: پدرجان ماسک چند لایه نمی‌ذاره درست نفس بکشید. از وقتی این ماسک‌ها را زدید احساس خفگی ندارید؟‌

+ راستش چرا ولی فکر می‌کردم به‌خاطر اینه که دارم مبتلا می‌شم. شما هم می‌گین لازم نیست ماسک بزنم؟ من چند بسته از این ماسک ها و دو مدل دستکش خریدم و توی خونه گذاشتم.‌ ‌ ‌دکتر: پدرجان دستکش و ماسک هم استفاده افراطی‌ش اصلاً خوب نیست. ماسک و دستکش برای کسی که بیمار نیست و در جای پر رفت و آمدی حضور نداره اصلا نیاز نیست.‌

‌ + [با کلافگی] پس برای چی باید ازش استفاده کرد؟ دکتر: ماسک و دستکش در واقع برای بیمار خوبه، ینی کسی که کرونا داره یا بیماری مشابه ویروسی؛ دلیلش هم اینه که ویروس‌های بیمار پخش نشن. ‌ ‌ ‌+ [مرد با کلافگی و کمی عجله گفت:] ینی فقط وقتی کرونا بگیریم دستکش لازمه؟

: [با لبخند] نه پدر. یکم به من فرصت بدین. گروه اول رو که گفتم؛ اما یه جای دیگه هم خوبه از ماسک و دستکش استفاده کرد و اون وقتی که شما توی جای پر رفت‌وآمد و ازدحام مثل مترو و اتوبوس حضور دارید.

یا جایی که فضاش بسته‌ست[مغازه، بانک، دفتر کار و تاکسی] و نمی‌دونید که کسایی که اونجا هستند بیمارن یا نیستن. اونجا احتمال داره به‌خاطر فاصله نزدیکی به آدم‌ها در معرض بیماری باشید.

+ ینی توی خیابون و فضای باز لازم نیست که از ماسک و دستکش استفاده کنیم؟ یا توی خونه؟

دکتر: بیرون و فضای باز که نه. در مورد خونه هم فاصله یک‌ونیم متر رو اگه رعایت کنید، ظرف‌های غذاخوری جدا از هم، شستن دست‌ها با فاصله زمانی نزدیک و بقیه مواردی که دیگه فکر کنم خودتون شنیدین کافیه. + ممنونم دکتر. … ثبت علائم مرد در سامانه تمام شده بود و باید می‌رفت برای تشخیص، به آرامی پرسید: ینی الان اینجا هم نباید ماسک بزنم؟ گفتم: اینجا جزو اون فضاهای پر رفت و آمده. ما هر روز اینجا اقلا ده مورد کرونای مثبت از نوع حاد داریم، [با خنده ادامه دادم] تازه اگه بخوام بقیه بیماری‌های ترسناک رو فاکتور بگیرم. اینجا ماسک بزنید ولی همون جراحی کافیه.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=35779

برچسب ها

ثبت نظر

-