با این فرمول لیگ برتر به پایان می‌رسد

  • کد خبر : 35630
  • 21 فروردین 1399 - 4:12
با این فرمول لیگ برتر به پایان می‌رسد

به گزارش نیوز، شیوع ویروس کرونا شرایطی خاص را در تمام دنیا ایجاد کرده است. به خصوص برای آنهایی که همیشه با هیجان روزهای خود را سپری می‌کردند و حالا با ماندن در خانه و محدودیت‌های زندگی، روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند. نمی‌توان از این واقعیت هم گذشت که فوتبال یکی از هیجانات بزرگ دنیاست که حالا با تعطیلی فوتبال در سراسر دنیا، این هیجان فروکش کرده است.

فارغ از موضوع کرونا و مبارزه با این ویروس پاندومیک که تبدیل به یک دغدغه جهانی شده، یکی از دغدغه‌های بزرگ فوتبالی‌ها از سرگیری مسابقات است. رقابت‌های ملی و باشگاهی تحت تأثیر ویروس کرونا لغو شده و تا گرفتن تصمیمی جدید، زمان مشخصی برای از سرگیری مسابقات تعیین نشده است. با این حال برخی کشورها تصمیمات یا پیشنهاداتی را اعلام کرده‌اند که پایان لیگ در همین شرایط، انتظار برای فروکش کردن کرونا، برگزاری مسابقات در کمپ قرنطینه‌ای یا پیشنهاداتی از این دست جزو آنهاست که هر کشوری بر اساس شرایط موجود تصمیم‌گیری خواهد کرد.

شیوع ویروس کرونا در ایران نیز پاندمیک شده است و با توجه به اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر اینکه با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی کنترل ویروس حداقل تا پایان اردیبهشت ماه به طول می‌انجامد، بعید به نظر می‌رسد لیگ این فصل را که ۹ هفته از آن باقی مانده است، به موقع به پایان برسد. ضمن اینکه باید در نظر داشت باشگاه‌ها باید مجدداً با تمرینات بدنسازی و بازی دوستانه خود را آماده ادامه رقابت‌ها کنند که این مسئله هم زمان‌بر است و هم از نظر فنی باعث اُفت تیم‌ها خواهد شد. با این حال آنچه با شرایط کرونا در ایران و برنامه فوتبال ایران می‌تواند همخوانی داشته باشد، موکول کردن ادامه بازی‌های لیگ این فصل به زمانی مناسب است که شرایط برگزاری مسابقات مهیا شود. پس از آن نیز می‌توان لیگ بیستم را بلافاصله پس از پایان لیگ نوزدهم آغاز کرد.

با برنامه مورد اشاره، می‌توان از زمان فراهم شدن شرایط برای برگزاری مسابقات، ۹ هفته باقیمانده لیگ نوزدهم را برگزار کرد و پس از معرفی قهرمان، سهمیه‌های آسیایی و تیم‌های سقوط کننده و صعود کننده، لیگ بیستم را با شرایط ویژه برگزار کرد.

کرونا شرایط را ویژه کرده است و برای شرایط ویژه باید برنامه‌ریزی ویژه هم داشت. از همین رو می‌توان در لیگ بیستم پس از برگزاری نیم‌فصل اول (یا ۱۵ هفته ابتدایی)، تیم‌های نیمه بالا و پایین جدول را جدا کرد و در دو گروه هشت تیمی نیم‌فصل دوم لیگ را ادامه داد. به این ترتیب که هشت تیم بالای جدول برای قهرمانی و کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا تلاش و هشت تیم پایین جدول برای حفظ جایگاه خود در لیگ برتر رقابت خواهند کرد و لیگ ویژه بیستم با برگزاری ۲۲ هفته به پایان می‌رسد. به این صورت دیگر نیاز نیست تیم‌ها دو بار (برای ادامه لیگ نوزدهم و شروع لیگ بیستم) خود را در دوران بدنسازی قرار دهند و شرایط به لحاظ فنی نیز به سود تیم‌ها خواهد بود.

شاید چنین برنامه‌ای این تصور را ایجاد کند که عدالت برای بازی‌های خانگی و خارج از خانه رعایت نمی‌شود، اما می‌توان ۱۵ هفته ابتدایی را طبق قرعه‌کشی برگزار کرد و در هفت هفته بعدی که در دو گروه هشت تیمی برگزار می‌شود، هر تیمی که نیم‌فصل اول میزبان حریف رو در روی خود بوده، در جدول نیم‌فصل دوم میهمان شود که به این صورت هر تیم ۱۱ هفته میزبان و ۱۱ هفته میهمان خواهد شد و مشکلی برای رعایت عدالت نیز وجود نخواهد داشت.

این شکل از برنامه‌ریزی جزو موارد پیشنهادی است که می‌تواند مورد موافقت فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز قرار بگیرد و با شرایط فوتبال ایران نیز تناسب دارد. ضمن اینکه باید در نظر داشت لیگ قهرمانان آسیا نیز متوقف شده است و AFC در نظر دارد ادامه مسابقات در مرحله گروهی را احتمالاً در مرداد ماه به صورت متمرکز برگزار کند. حالا این پیشنهادی است که با بررسی‌های خبرنگار تسنیم روی برنامه مسابقات داخلی و همچنین تقویم دیدارهای بین‌المللی باشگاهی و ملی به نگارش درآمده، اما آنچه در این میان اهمیت دارد، تصمیم مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ خواهد بود. باید دید با این برنامه پیشنهادی برای برگزاری لیگ بیستم به صورت ویژه تا چه میزان موافقت خواهند کرد و آیا آن را به مرحله اجرا می‌رسانند یا خیر.

فوتبال ایران برای ادامه لیگ نوزدهم با حواشی زیادی مواجه است و هر کسی در باشگاه‌ها پیشنهادی می‌دهد که خیلی سریع رقبا عکس آن را پیشنهاد می‌دهند. تاکنون ابطال لیگ نوزدهم، معرفی قهرمان نیم‌فصل (پرسپولیس) به‌عنوان قهرمان، پایان لیگ در همین وضعیت و اعلام قهرمانی پرسپولیس با توجه به اختلاف ۱۰ امتیازی‌اش با تیم دوم جدول یا حتی ادغام جدول لیگ نوزدهم و بیستم با شرکت همین تیم‌ها ارائه شده است. اجرایی کردن هر کدام از این پیشنهادات می‌تواند آتش خشم میان هواداران تیم‌ها را بیشتر کند و اتهامات به تیم‌های دیگر، فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و حتی وزارت ورزش و جوانان را تا سال‌ها زنده نگه دارد، اتفاقی که همین حالا نیز فوتبال ایران با آن مواجه است.

تاریخ جهان در این برهه از زمان با شیوع ویروس کرونا روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد که فوتبال نیز جزئی از آن است. در این شرایط می‌توان با حفظ سلامت جامعه، تصمیمی با خردجمعی را در فوتبال ایران گرفت که وقتی سال‌ها بعد تقویم گذشته فوتبال را ورق می‌زنیم و با برگزاری لیگ بیستم به صورت ویژه مواجه می‌شویم، نه با خشم و کینه، بلکه با افتخار به این روزها نگاه کنیم.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=35630

ثبت نظر

-