ولیعهد عمان رسمی شد

  • کد خبر : 355326
  • 24 دی 1399 - 11:02
ولیعهد عمان رسمی شد

 

 

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، عمان هم ولیعهد دار شد همانطور که پیش‌بینی می‌شد سلطان عمان حکمی رسمی برای تعیین پسر ارشدش به عنوان ولیعهد برای اولین بار در تاریخ جدید این کشور صادر کرد.

روزنامه رسمی این کشور امروز حکم جانشین جدید سلطان عمان که گذار قدرت به پسر ارشدش را مشخص می‌کند، منتشر کرد.

جزئیات اساسنامه جدید این کشور براساس حکم سلطنتی به شماره (۶/ ۲۰۲۱) صادر شد که در مفادی روشن به تعیین جانشین سلطان برای اولین بار اشاره داشت.


>>>بیشتر بدانید: عمان همه مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را می بندد


با اولین ولیعهد عمان بیشتر آشنا شوید+ تصاویر | خبرگزاری بین المللی شفقنا


>>>بیشتر بدانید: سلطان عمان برای شرکت در نشست ریاض دعوت شد


طبق ماده شماره (۵) سیستم حکومتی سلطنتی موروثی است و طبق تعدادی از احکام در بین فرزندان ذکور خاندان سلطان ترکی بن سعید بن سلطان صورت می‌گیرد. اساسنامه مشخص کرده است که حکمرانی از سلطان به فرزند ارشد به لحاظ سنی منتقل می‌شود و بعد از آن به بزرگترین پسر همین فرزند و به این ترتیب از طبقه‌ای به طبقه دیگر منتقل می‌شود و اگر پسر ارشد قبل از انتقال قدرت فوت کند قدرت به ارشدترین فرزندش منتقل می‌شود حتی اگر متوفی برادرانی داشته باشد.

اساسنامه جدید برخی استثناءات را برای رفع هرگونه ابهامی در سازوکار انتقال قدرت مشخص کرده است به طوریکه تاکید کرده اگر کسی که در قدرت است فرزندی نداشته باشد قدرت به بزرگترین برادرش منتقل می‌شود و اگر برادری نداشته باشد قدرت به بزرگترین و ارشدترین فرزند برادرش منتقل خواهد شد و اگر برادر ارشدش پسری نداشته باشد قدرت به ارشدترین فرزند برادر دیگر به ترتیب سن (برادران) منتقل می‌شود.


>>>بیشتر بخوانید: عدم شرکت سلطان عمان در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس


با اولین ولیعهد عمان بیشتر آشنا شوید+ تصاویر | خبرگزاری بین المللی شفقنا

عمان هم ولیعهد دار شد

شرط شده کسی که قدرت را در دست می‌گیرد مسلمان، عاقل و فرزند شرعی پدر و مادر مسلمان و عمانی باشد.

ذی یزن بن هیثم بن طارق آل سعید که ولیعهد تعیین شده متولد ۱۹۹۰ است که پدرش هیثم بن طارق آل سعید در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰ قدرت را پس از فوت سلطان قابوس بن سعید آل سعید به دست گرفت.

ذی یزن قبل از ولیعهدی به عنوان وزیر فرهنگ، ورزش و جوانان انتخاب شد. این وزارتخانه در نتیجه ادغام وزارت فرهنگ و وزارت امور ورزش و وزارت امور هنرها و کمیته ملی جوانان از تاریخ ۱۸ اوت ۲۰۲۰ ایجاد شد. ذی یزن کوچکترین وزیر در دولت سلطان جدید عمان است.

او سه برادر و دو خواهر دارد. ذی یزن قبل از انتصاب در وزارت فرهنگ منشی دوم سفارت عمان در انگلیس بود.

ایسنا

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=355326

ثبت نظر

-