پرتاب بورس به کف جدید؟

  • کد خبر : 355195
  • 24 دی 1399 - 8:13
پرتاب بورس به کف جدید؟

به گزارش نیوز، روز سه‌شنبه شاخص کل بورس  با ثبت افت ۴۰ هزار و ۶۲۷ واحدی به کانال ۱٫۲ میلیون سقوط کرد. ریزش ۴۰ هزار واحدی دومین سقوط بزرگ شاخص در دی ماه است. شاخص کل هم‌وزن نیز ۶ هزار و ۱۶۵ واحد پایین آمد و در رقم ۴۶۳ هزار و ۱۹۴ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۴۷۳ واحد افت کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۷۰۱ واحد رسید. آیا این روند امروز متوقف می‌شود؟

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در  بورس  قیمت سهام شرکت‌های‌ داده گستر عصر نوین های وب (با نماد معاملاتی های وب) و آلومراد (فمراد) ۵ درصد افزایش یافت و بیشترین رشد را در میان شرکت‌های بورسی داشتند. شرکت داروسازی روز دارو (دروز) نیز در رتبه بعدی جدول بیشترین افزایش قیمت قرار داشت.

در  فرابورس  نیز قیمت بازار اوراق منفعت دولت، افاد۸۷ و اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی۸۰۷ و تملی۷۰۸ و قیمت سهام شرکت‌های صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و عطرین نخ قم (نطرین) ۵ درصد رشد داشتند و بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای برکت (شرکت دارویی برکت)، کدما (معدنی دماوند)، غدام (خوراک دام پارس)، کساوه (صنایع کاشی و سرامیک سینا) در روز ‌سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس نیز هتل پارسیان کوثر اصفهان (گکوثر) با افت ۵ درصدی بیشترین کاهش قیمت را داشت.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد عرضه ۲ هزار و ۴۳ میلیارد تومانی بسته شد که علامتی منفی برای سهام‌داران بورس است.

صف های بورس

کاهش ارزش صف های خرید

در پایان معاملات سه‌شنبه، ارزش صف‌های خرید ۴۵ درصد کاهش یافت و به رقم ۸۵۷ میلیارد تومان رسید. 

رشد ارزش صف های فروش

روز سه‌شنبه ارزش صف‌های فروش ۲۰۸ درصد افزایش یافت و ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان شد. این بالاترین رقم صف فروش در ۲۰ روز کاری گذشته از ۲۵ آذر به این سو است. 

 بیشترین تقاضاها

روز سه‌شنبه شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) برای سومین روز پیاپی با صف‌ خرید ۲۲۴ میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و های وب بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

دیروز بیشترین صف فروش نیز به نماد وتوصا (گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۳۲ میلیارد تومانی داشت. پس از وتوصا، گدنا (تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) و برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین صف فروش را داشتند. 

صف های بورس

پیش بینی بورس امروز

در روز سه‌شنبه شاخص به کانال ۱٫۲ میلیونی سقوط کرد و بورس سطح حمایت مهم یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی را از دست داد. تحلیل‌گران تکنیکی معتقدند با از دست رفتن سطح حمایت پیشین، شاخص تا رقم یک میلیون و ۲۱۰ هزار واحد پایین خواهد رفت. روندهای درونی بازار نیز نشان از پتانسیل شاخص‌های بورس برای نزول بیشتر دارد. در روزی که شاخص کل افت سنگین ۴۰ هزار واحدی داشت آمار عرضه و تقاضای معاملات نشان می‌دهد که ارزش فروش حقیقی‌ها بیش از حقوقی‌ها بود و حقوقی‌ها نتوانستند تقاضای لازم را تامین کنند. دیروز در سمت تقاضا، ۷۷ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۲۳ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۹۱ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۹ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد. در نتیجه بازار با مازاد عرضه ۲ هزار و ۴۳ میلیارد تومانی بسته شد که نسبت به روز دوشنبه رشد ۱۷۵ درصدی داشت.

سهام‌داران امیدوارند انتشار گزارشات ۹ ماهه شرکت‌ها بتواند روند نزولی فعلی را  متوقف کند، گزارشاتی که تا به امروز منتشر شده‌اند نشان از بهبود نسبی وضعیت شرکت‌ها دارد اما روند کلی بورس مطابقتی با این گزارش‌ها ندارد. در نتیجه به نظر می‌رسد فعلا بازار به این گزارش‌ها توجهی ندارد و بیشتر تحت تاثیر عوامل بیرونی چون اخبار سیاسی و نرخ ارز قرار دارد. با این حال رشد اندک قیمت دلار در روز سه‌شنبه نتوانست چندان تاثیری بر شاخص داشته باشد و نااطمینانی‌ها و بی‌اعتمادی به بازار سهام قوی‌تر از آن است که رشد اندک قیمت دلار تاثیر مثبت محسوسی بر شاخص داشته باشد.

صف های بورس

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=355195

ثبت نظر

-