چرا قهوه معده بعضی افراد را به هم می ریزد؟

  • کد خبر : 35371
  • 20 فروردین 1399 - 22:57
چرا قهوه معده بعضی افراد را به هم می ریزد؟

کد خبر: ۱۴۸۹۸۷

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ – ۱۸:۰۴

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های دنیا است. این نوشیدنی نه تنها شما را هوشیارتر می کند بلکه مزایای دیگری هم دارد، از جمله: بهبود خلق و خو، عملکرد ذهنی و عملکرد ورزشی، و همینطور کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و آلزایمر.

به گزارش نیوز با این حال، قهوه دستگاه گوارشی بعضی افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. در ادامه می خواهیم ببینیم چرا ممکن است قهوه باعث به هم ریختن معده شود.

وجود ترکیباتی که ممکن است باعث به هم ریختن معده ی شما شوند

قهوه حاوی ترکیبات مختلفی است که ممکن است باعث به هم ریختن معده ی شما شود.

کافئین

کافئین یک محرک طبیعی است که به شما کمک می کند هوشیار بمانید.

یک فنجان ۲۴۰ میلی لیتری قهوه حاوی نزدیک به ۹۵ میلی گرم کافئین است.

گرچه کافئین یک محرک قوی ذهنی است، اما تحقیقات بیان می کند این ماده می تواند باعث بیشتر شدن انقباضاتی شود که در سرتاسر دستگاه گوارش رخ می دهند.

مثلاً تحقیقی در سال ۱۹۹۸ نشان داد، قهوه های کافئین دار روده ی بزرگ را ۲۳ درصد بیشتر از قهوه های بدون کافئین و ۶۰ درصد بیشتر از آب تحریک می کنند. این مسأله نشان می دهد که کافئین روده ها را به میزان چشمگیری تحریک می کند.

علاوه بر این، برخی تحقیقات بیان می کند کافئین ممکن است باعث افزایش تولید اسید معده شود، مسأله ای که ممکن است باعث به هم ریختن معده ی شما شود، به خصوص اگر معده ی حساسی داشته باشید.

اسیدهای قهوه

گرچه کافئین را اغلب علت مشکلاتی می دانند که نوشیدن قهوه ممکن است باعث آن ها شود، اما تحقیقات نشان داده اسیدهای قهوه هم ممکن است در این مسأله نقش داشته باشند.

قهوه حاوی اسیدهای زیادی مثل کلروژنیک اسید و ان-آلکانوئیل-۵ هیدروکسی تریپتامین است که تحقیقات نشان داده تولید اسید معده را بیشتر می کنند. اسید معده به تجزیه ی مواد غذایی کمک می کند، بنابراین می تواند به دستگاه گوارش شما راه پیدا کند.

با این حال، بعضی افراد گفته اند که نوشیدن قهوه ممکن است باعث تشدید نشانه های سوزش معده در آن ها شود، اما تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته نتایج قطعی ای نداشته و هیچ ارتباط قابل توجهی میان این دو مسأله نیافته اند.

دیگر افزودنی ها

در برخی موارد، این قهوه نیست که باعث به هم ریختن معده ی شما می شود.

در حقیقت علت به هم ریختن معده ی شما ممکن است افزودنی هایی مثل شیر، خامه، شیرین کننده ها یا شکر باشد که بسیاری از افراد عادت دارند قهوه ی خود را با آن ها بنوشند.

مثلاً بدن نزدیک به ۶۵ درصد افراد در دنیا قادر به هضم مناسب لاکتوز – قند موجود در شیر – نیست، مسأله ای که ممکن است با نشانه هایی مثل نفخ، کرامپ (انقباضات غیر ارادی و دردناک) معده یا اسهال بلافاصله بعد از خوردن شیر همراه باشد.

آیا قهوه بدون کافئین هم باعث به هم ریختن معده می شود؟

در بعضی موارد، جایگزین کردن قهوه بدون کافئین ممکن است به حل مشکل به هم ریختن معده کمک کند.

این مسأله در اصل در مورد کسانی صدق می کند که کافئین عامل مشکلات معده ی آن ها است.

یا این حال، قهوه بدون کافئین می تواند حاوی اسیدهای قهوه مثل کلروژنیک اسید و ان-آلکانوئیل-۵ هیدروکسی تریپتامین باشد که تحقیقات از وجود ارتباط میان آن ها و افزایش تولید اسید معده و انقباضات دستگاه گوارش حکایت دارد.

به علاوه، اضافه کردن شیر، خامه، شکر یا شیرین کننده ها به قهوه بدون کافئین ممکن است در کسانی که بدن آن ها به این افزودنی ها حساس است باعث مشکلات معده شود.

راهکارهایی برای جلوگیری از مشکل به هم ریختن معده

اگر متوجه شده اید که نوشیدن قهوه باعث به هم ریختن معده ی شما می شود، راهکارهایی هست که می توانند به کاهش اثرات این نوشیدنی کمک کنند و به شما این امکان را می دهند که بتوانید از خوردن قهوه لذت ببرید.

اگر خوردن قهوه را به تازگی شروع کرده اید، نوشیدن تدریجی قهوه به صورت جرعه جرعه می تواند کار را برای معده ی شما را راحت تر کند.

علاوه بر این، سعی کنید از خوردن قهوه با معده ی خالی خودداری کنید. قهوه یک ماده ی غذایی اسیدی محسوب می شود، بنابراین نوشیدن آن به همراه یک ماده ی غذایی دیگر می تواند هضم آن را راحت تر کند.

اگر دوست دارید قهوه ی خود را به همراه شیر میل کنید اما از مشکل عدم تحمل لاکتوز رنج می برید یا احساس می کنید شیر باعث به هم ریختن معده ی شما می شود، سعی کنید شیرهای گیاهی، مثل شیر بادام یا سویا را جایگزین کنید.

منبع: روزیاتو

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=35371

ثبت نظر

-