امارات: از درخواست‌ها برای تنش‌زدایی با ایران حمایت می‌کنیم

  • کد خبر : 3524
  • 23 بهمن 1398 - 14:42

نیوز: «انور قرقاش»، وزیر مشاور دولت امارات عربی متحده در امور خارجی روز سه‌شنبه گفته کشورش از درخواست‌ها برای تنش‌زدایی با ایران و رسیدن به راه حل سیاسی حمایت می‌کند.

به گزارش نیوز به نقل از ایسنا، قرقاش در بخش دیگری از سخنانش، به طرح ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران در خصوص یمن پرداخت و مدعی شد که هدف از جنگ آغازشده در این کشور فقیر عربی جلوگیری از «نفوذ ایران» بوده است.

این وزیر اماراتی مدعی شد: ««در یمن مداخله کردیم تا در دایره نفوذ ایران نیفتد».

وزیر مشاور دولت امارات بی‌آنکه به کارشکنی و عدم التزام آمریکا به توافق برجام اشاره‌ای کند، از اقدامات ترامپ در این راستا حمایت کرد و مدعی شد: «توافق وین به این دلیل شکست خورد که این کشور از فعالیت‌های مخرب خود در منطقه دست نکشید».

به گزارش العربیه، قرقاش گفت که توافق برجام فقط محدود به این بود که مانع از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای شود و این «غیرکافی» است. یکی از کشورهایی که از اقدام آمریکا در خروج از برجام و نقض آن حمایت کرده، امارات است، این کشور و شیخ‌نشین‌هایی مانند بحرین به همراه عربستان به دنبال دخالت دادن خود در هرگونه توافقات احتمالی مشابه برجام هستند.

دولت امارات متحده عربی از ششم فروردین ۹۴ به بهانه حمایت از دولت مستعفی عبدرَبّه منصورهادی، با همراهی عربستان سعودی به یمن لشکر کشی کرد و نتیجه بیش از چهار سال تجاوز زمینی و هوایی و محاصره این کشور چیزی جز کشتار و قحطی و تاراج منابع و اشغال جزایر یمن نشده است.

بر اثر این جنگ که همچنان ادامه دارد، د‌ه‌ها هزار نفر که عمده آن‌ها غیر نظامی هستند، کشته و زخمی شده‌اند. روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست سوم آگوست (۱۲ مرداد ۹۷) نوشت که چیزی نزدیک به ۵۰ هزار نفر در این جنگ کشته شده‌اند با این حال در ماه‌های اخیر برخی مانع این عدد را تا ۷۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند.


این مطلب برایم مفید است
۰


نفر
این پست را پسندیده اند

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=3524

برچسب ها

ثبت نظر

-