رئال‌مادرید؛ قهرمانِ خارج از اسپانیا!

  • کد خبر : 3513
  • 23 بهمن 1398 - 14:24

رئال‌مادرید؛ قهرمانِ خارج از اسپانیا!به گزارش نیوز، «این طبیعی نیست که بازیکنی مثل لوکا مودریچ فقط یک قهرمانی در لالیگا داشته باشد!» چندی پیش زین‌الدین زیدان این حرف را زد و نشان داد که قهرمانی لالیگا چقدر برای کهکشانی‌ها اهمیت دارد. فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ رئال‌مادرید با ۱۷ امتیاز اختلاف نسبت به بارسلونا دوم شد و فصل گذشته هم تیمی که زیدان از میانه‌های راه هدایتش را در دست گرفت با ۱۹ امتیاز کمتر نسبت به رقیب دیرینه در جایگاه سوم ایستاد. در واقع در ۱۰ فصل اخیر ۸ جام به ویترین افتخارات بارسلونا رفته و طبیعی است بازیکنان فعلی و باسابقه رئال‌مادرید هم تعداد قهرمانی‌های کمی در اسپانیا داشته باشند، برخلاف لیگ قهرمانان اروپا که در آن سلطنت می‌کردند و در ۶ فصل اخیر ۴ مرتبه آن جام را بالای سر برده‌اند.

کمبود افتخار‌های لالیگایی
چند مرتبه زیزو جملاتی همانند آنچه درباره مودریچ گفته را بیان کرده است. لوکا مودریچ یکی از هافبک‌های محبوب زیدان است که از سال ۲۰۱۲ در سانتیاگو برنابئو حضور دارد و با وجود سابقه طولانی در لالیگا فقط فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ تحت هدایت همین مربی قهرمان شده. ۹۱ سال از تاریخ لالیگا می‌گذرد و رئال‌مادرید با ۳۳ قهرمانی پرافتخارترین است، اما در ۱۹ فصل اخیر فقط و تنها فقط ۶ جام به کهکشانی‌ها رسیده. طبیعتاً بسیاری از ستاره‌های فعلی رئال‌مادرید یا تنها همان یک جام اخیر را لمس کرده‌اند یا هنوز جام ندارند. فقط سرخیو راموس و مارسلو که از سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ در ترکیب کهکشانی‌ها حضور داشته‌اند ۴ مرتبه قهرمان لالیگا شده‌اند. پس از آن‌ها رافا واران و کریم بن‌زما با ۲ قهرمانی قرار می‌گیرند، اما ناچو، دنی کارواخال، تونی کروس، لوکا مودریچ، گرت بیل، خامس رودریگس، لوکاس واسکس، مارکو آسنسیو، ایسکو، کاسمیرو و ماریانو دیاس همگی فقط یک قهرمانی دارند. این را مقایسه کنید با قهرمانی‌های اروپا که برای بسیاری از این بازیکن‌ها ۴ قهرمانی است و اصلاً حسرتی برای بالا بردن آن ندارند و خاطرات‌شان هم کم نیست.

بارسای پرافتخار در لالیگا
اما داستان در بارسلونا فرق می‌کند. فقط لیونل مسی با ۴ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا به اندازه اکثر رئالی‌های فعلی قهرمان شده و حتی جرارد پیکه و سرخیو بوسکتس هم ۳ قهرمانی دارند. بارسا در ۸ فصل گذشته لیگ قهرمانان فقط یک مرتبه قهرمان شده و بازیکنانی که سابقه‌شان از ۸ سال کمتر است فقط همان یک جام را دیده‌اند. با این حال اگر نگاهی به قهرمانی‌های‌شان در لالیگا بیندازیم شرایط فرق می‌کند. لیونل مسی که به دهمین قهرمانی‌اش در فصل گذشته رسید. جرارد پیکه هم که ۸ جام دارد. در کنار او سرخیو بوسکتس هم هست که ۸ مرتبه قهرمان شده. بازیکنی مثل سرخی روبرتو هم ۶ جام گرفته. جوردی آلبا ۵ جام کسب کرده و مارک‌آندره تراشتگن، ایوان راکیتیچ و لوئیس سوارس هم هر کدام ۴ جام دارند. نکته طعنه‌آمیز این است که عثمان دمبله همیشه مصدوم هم ۲ جام دارد و ساموئل اومتیتی هم کنار او قرار می‌گیرد. بازیکنان کم‌سابقه‌ای مثل نلسون سمدو، کلمان لانگله، آرتور و آرتورو ویدال هم یک قهرمانی کسب کرده‌اند. در مجموع کادر فنی بازیکنان بارسا با ۱۴۹ قهرمانی در جام‌های مختلف اختلاف زیادی با رئالی‌ها دارند که ۴۹ جام کسب کرده‌اند.

رئال‌مادرید؛ قهرمانِ خارج از اسپانیا!

مربیان کم‌افتخار
در حال حاضر زین‌الدین زیدان و کیکه ستین سرمربیان رئال‌مادرید و بارسلونا هستند. زیزو که در افتخار کم ندارد. او رکورد‌های زیادی را جابه‌جا کرده و ۳ مرتبه متوالی هم همراه رئال‌مادرید قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد، اما تعداد قهرمانی‌هایش به‌عنوان مربی در لالیگا با تعداد قهرمانی‌هایش به‌عنوان بازیکن برابر است. او فقط یک مرتبه به‌عنوان مربی قهرمان شده، در حالی که انتظار می‌رفت با تیم ایده‌آلش بیشتر جام ببرد. کیکه ستین هم که بسیاری هنوز او را برای مربیگری بارسا کوچک می‌دانند هیچ‌وقت قهرمان لالیگا نشده. سرمربی سابق رئال‌بتیس اصلاً هیچ‌وقت قهرمان هیچ جامی به‌عنوان مربی نشده است! فقط یک سوپرجام اسپانیا در دوران بازی همراه اتلتیکومادرید برده. زیزو و کیکه جمعاً یک قهرمانی در لالیگا دارند.

اروپا بیشتر از اسپانیا
آمار پرافتخارترین بازیکنان تاریخ رئال‌مادرید هم حاوی نکات جالبی است. فرانسیسکو خنتو، اسطوره رئالی‌ها که در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ از بزرگ‌ترین بازیکنان این تیم بود، ۲۳ جام کسب کرده. او در لالیگا ۱۲ جام دارد و در اروپا ۶ مرتبه قهرمان شده. مانوئل سانچس با ۲۱ جام در رده دوم است که ۸ قهرمانی‌اش در لالیگا بوده و ۲ قهرمانی در اروپا، اما سرخیو راموس و مارسلو هم با افتخارات مشابه که ۴ قهرمانی در لالیگا و ۴ قهرمانی در اروپا را نشان می‌دهد، مجموعاً ۲۱ جام کسب کرده‌اند. آن‌ها شانس دارند این فصل از سانچیس پیش بیفتد. شاید در لیگ قهرمانان هم جام گرفتند و به خنتو رسیدند. اسطوره‌ای مثل ایکر کاسیاس هم ۱۹ جام کسب کرده، در حالی که آلفردو دی‌استفانو و فرناند ایرو ۱۷ جام دارند. رائول گونسالس و کریستیانو رونالدو هم با ۱۶ جام از پرافتخارترین رئالی‌ها هستند. از بازیکنان فعلی رئال هم کریم بن‌زما ۱۸ جام دارد و هموطنش رافا واران ۱۷ جام کسب کرده. حضور ناچو و لوکا مودریچ با ۱۶ جام در رده‌های بالایی جالب است، در حالی که فقط یک جامِ آن‌ها در لالیگا به دست آمده است.

قهرمانِ خارج از اسپانیا!

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=3513

برچسب ها

ثبت نظر

-