سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم/مجلس دهم نهایت حمایت از دولت را انجام داد

  • کد خبر : 34939
  • 20 فروردین 1399 - 15:18
سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم/مجلس دهم نهایت حمایت از دولت را انجام داد

معاون اول رئیس جمهور گفت: در سال ۹۸ گرفتاری های متعددی برای کشور پیش آمد که به فضل الهی این سال را پشت سر گذاشتیم.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم خدا این توفیق را عنایت کند تا بتوانیم بر مشکلات پیش‌روی کشور در بخش های مختلف غلبه پیدا کنیم و مردم عزیز ما سریع‌تر از شر ویروس منحوس کرونا نجات پیدا کنند و خدا به همه کسانی که گرفتار بیماری و در بیمارستان هستند شفای عاجل عطا کند.

وی با بیان اینکه سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ گرفتاری های متعددی برای کشور پیش آمد که به فضل الهی این سال را پشت سر گذاشتیم؛ در ابتدای سالی که گذشت تعداد زیادی از استان های کشور گرفتار سیل شدند که به لطف خدا بخش قابل توجهی از خسارات وارده در این زمینه جبران شده و ان‌شاءالله بخش‌های باقیمانده نیز در آینده نزدیک تکمیل خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی در سال ۹۸ اظهار کرد: ترور سردار سلیمانی حادثه ای بسیار تلخ و جنایتی ضد انسانی بود که آمریکایی‌ها انجام دادند و قلب ملت ایران را داغدار کرد؛ اما تشییع باشکوه در سراسر کشور به آمریکایی ها نشان داد با ملت ایران باید جور دیگری رفتار کند.

جهانگیری افزود: حادثه تلخ هواپیمای اوکراینی و شهادت جمعی از هموطنان و مسافران این هواپیما و همچنین شیوع ویروس کرونا در کشور از جمله اتفاقات تلخی بود که در سال گذشته رخ داد.

وی با اشاره به تشکیل ستاد ملی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در کشور خاطرنشان کرد: ستاد مقابله با کرونا که به تصویب شورای عالی امنیت ملی و با ریاست روحانی مرتب برگزار می‌شود بر آن است که با حداقل ضایعات از این ویروس عبور کنیم. ما باید کرونا را جدی بگیریم و این بیماری به عنوان یک ویروس عالمگیر نوظهور نیازمند بررسی‌های متعددی است؛ کرونا تبعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بسیاری در سطح جهانی به دنبال خواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه افزایش تاب آوری مردم یکی از مهمترین کارهایی بود که دولت در دستور کار خود قرار داد خاطرنشان کرد: در این مدت در خصوص کرونا تصمیمات اقتصادی خوبی گرفته شد و بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات و اعتبارات دولتی تامین شد تا به این بخش تخصیص یابد. خوشبختانه رهبری نیز با تخصیص یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی موافقت کردند و با این کار بخشی از مشکلات برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: از ۷۵ هزار میلیارد تسهیلاتی که در نظر گرفته شده، ۲۵ هزار میلیارد به عنوان کمک به خانوارهای یارانه بگیر که ۲۳ میلیون خانوار هستند، پیش بینی شده‌ است؛ قرار است به هر خانوار اعتبار یک میلیون تومانی پرداخت شود تا بتوانند نیازهای خود را در این ایام تامین کند و سپس طی دو سال آن را پرداخت کنند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: همچنین قرار شد ۵۰ هزار میلیارد دیگر را به بنگاه هایی بدهیم که یا بر اساس دستور ستاد تعطیل شدند یا در اثر تبعات کرونا به تعطیلی کشانده شده‌اند؛ این تسهیلات عمدتاً با این هدف اعطا می‌شود که بنگاه ها بتوانند حقوق کارگرهای خود را پرداخت کنند؛ چرا که ما باید همواره به طبقات ضعیف فکر کنیم. در این راستا عصر امروز جلسه ستاد رفاه برگزار می‌شود تا درباره چگونگی حمایت از اقشار ضعیف جامعه که در این ایام بیشترین آسیب به آنها وارد شده است، تبادل نظر کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه «در سال ۹۸ در کنار تلخی‌هایی که داشتیم، دستاوردهای خوبی در بخش های اقتصادی داشتیم»، اظهار کرد: در سال ۹۸ توانستیم نهایتاً با ۴۴۱ هزار میلیارد تومان از منابع خزانه و اوراق بودجه کشور را تامین کنیم این در حالی بود که در شورای عالی سران سه قوه پیش بینی شده بود که ممکن است تامین بودجه ۳۸۶ میلیارد تومان کاهش یابد؛ در تامین بودجه این سال مالیات ها نقش مهمی داشت.

وی با تاکید بر اینکه در سال ۹۸ اتکا به منابع نفتی کاهش بسیاری یافت و در این سال کمترین استفاده از منابع نفتی انجام شد، گفت: در سال گذشته بانک مرکزی موفق شد مجموعاً ۳۹ میلیارد دلار تامین ارز برای واردات کالاهای مختلف کند؛ در شرایط تحریم های ظالمانه آمریکا ۱۳۵ میلیون تن کالا از کشور صادر و ۳۵ میلیون تومان کالا وارد کشور شد و بیش از ۱۷۰ میلیون تن کالا در تجارت ما جا به جا شد؛ رشد اقتصادی کشور به سمت مثبت حرکت کرد و در پائیز رشد همه بخش ها مثبت شد؛ اشتغال زایی اقتصاد با وجود همه مشکلات مثبت شد و نرخ بیکاری در پاییز از ۱۱.۸ در سال ۹۷ به ۱۰.۶ در سال ۹۸ کاهش یافت. در سال ۹۸ بیش از ۴۷۰ هزار شغل جدید ایجاد و برای اولین بار تعداد بیکاران در کشور کاهش یافت.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور، اظهار کرد: در بین بخش‌های مختلف اقتصادی بخش کشاورزی سهم بالایی در رشد اقتصاد و کاهش نرخ بیکاری ایفا کرد؛ در رشد ۹ ماهه اقتصادی کشور در سال ۹۸ بیش از ۸.۶ درصد سهم بخش اقتصادی بوده است و این بخش ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد. امنیت غذایی کشور در سال گذشته تا حد زیادی تامین شد؛ در سال ۹۲ کل محصولات کشاورزی کشور ۹۷ میلیون تن بود و در سال قبل به ۱۲۷ میلیون تومان افزایش یافت. با حمایت‌هایی که رهبر معظم انقلاب انجام داد در بخش غربی کشور طرح‌هایی که در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بود، با ۸ میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی اجرا شد؛ ده‌ها سد ایجاد و صدها هزار هکتار زمین کشاورزی زیر کشت رفت.

جهانگیری افزود: در سیستان و بلوچستان برای اولین بار به طرح بزرگ ۴۶ هزار هکتاری، با حمایت مجلس و رهبری منابعی اختصاص یافت تا بتوانیم شاهد کشاورزی پایدار در آن مناطق باشیم. همچنین در خوزستان و ایلام مواردی که در سال های ۷۲ و ۷۳ در جریان سفر رهبری وعده داده شده بود در این دولت اجرا شد و تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار هکتار از آن اجرا شده است؛ نتیجه این اقدامات افزایش بازدهی در این زمینه ها بوده است؛ همچنین در جریان سیل خوزستان بیشترین خرید گندم را از کشاورزان خوزستان داشتیم؛ چرا که بهره‌وری اراضی در این منطقه به شدت بالا رفته است.

به گزارش ایسنا،‌ وی اظهار کرد: طرح‌های مهم دیگری در بخش توسعه گلخانه اجرا شد و در این راستا از ۸‌.۸ هزار هکتار به حدود ۱۷.۴ هزار هکتار به کشت گلخانه ای اضافه شد؛ در این نوع کشت، با آب کمتر، محصول بیشتری حاصل شده است. همچنین در زمینه آبیاری تحت فشار و تامین نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی اقدامات بسیاری انجام شده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: بخش کشاورزی که تراز تجاری خارجی آن منفی ۸ میلیارد دلار در سال ۹۲ بوده است به منفی ۴ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است؛ در بخش کشاورزی بیش از ۸۰ درصد نیازهای کشور در داخل انجام شده است که این نشان از فعالیت مجموعه کاربرد آن در بخش کشاورزی کشور است.

جهانگیری با بیان اینکه «تشکر دولت را از آقای حجتی که مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی را بر عهده داشت، اعلام می‌کنم»، خاطرنشان کرد: آقای محمود حجتی سهم بسیاری در دستاوردهای وزارت جهاد کشاورزی و همچنین نقش موثری در پیشرفت‌های بخش کشاورزی در دوران تصدی خود در این وزارتخانه ایفا کردند. همچنین از آقای کشاورز که سرپرست این وزارت‌خانه را بر عهده داشته و صادقانه در این بخش تلاش کرد تشکر می کنم. از رهبر عزیز انقلاب که در شرایطی که با محدودیت‌های جلسات مجلس نتوانستیم تا پایان مهلت ۳ ماهه وزیر جدید را انتخاب کنیم، بزرگوارانه موافقت کردند که تا زمانی که مجلس وزیر جدید را انتخاب کند وزارت جهاد کشاورزی با سرپرست اداره شود تشکر می کنیم؛ از نمایندگان مجلس نیز تشکر می‌کنم که در اولین جلساتی که در ایام کرونا جلسه برگزار کردند، انتخاب وزیر را در دستور کار خود قرار دادند.

وی در ادامه با اشاره به معرفی خاوازی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی به مجلس، اظهار کرد: آقای خاوازی یک نیروی خودساخته و توانایی است که در روستا بزرگ شده و فردی متدین و پایبند به انقلاب است. وی در همه سطوح خدمت کرده است؛ بسیاری از مراکز ترویج کشاورزی که تعطیل شده بودند با همت آقای خاوازی مجدداً فعالیت خود را از سر گرفتند. امروز نیز به عنوان معاون بخش تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی بزرگترین تحقیقات در این بخش را انجام داده است.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی کشور ظرفیت های بسیاری دارد، گفت: این که گاهی گفته می‌شود به خاطر محدودیت های آب نمی شود به بخش کشاورزی پرداخت حرف‌های دقیقی نیست. در بخش کشاورزی با آب کمتر و اراضی موجود می‌توانیم بخش زیادی از نیازهای کشور را تامین کنیم و مدیر دانشمندی مثل خاوازی که از سطوح پایین کار خود را انجام داده است، قطعا می‌تواند امور را پیش ببرد. یکی از مهمترین امتیازات خاوازی این است که بدنه وزارت جهاد کشاورزی از انتخاب او استقبال کردند.

جهانگیری ادامه داد: باید به کشاورزی و روستاهای کشور توجه کنیم و امروز کشاورزان کشور چشم انتظار رای نمایندگان مجلس به وزیر پیشنهادی هستند. الان در فصل برداشت محصولات کشاورزی هستیم و دولت طی این روزها قبول کرد که قیمت خرید گندم را به ۲۵۰۰ تومان افزایش دهیم تا حمایت بیشتری از کشاورزان شود که این موضوع با استقبال کشاورزان و گندم کاران مواجه شد؛ یکی از افرادی که در افزایش قیمت گندم مصر بود آقای خاوازی بود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وضعیت فعلی کشور خاطرنشان کرد: الان در فصل برداشت محصولات کشاورزی هستم و از طرف دیگر با بیماری ویروس کرونا مواجه هستیم و گرفتاری‌های مدیریتی جدی‌ای داریم؛ مردم گرفتار هستند و از طرف دیگری در آستانه پایان دوره مجلس دهم هستیم؛ با توجه به این شرایط عنوان دولت از نمایندگان محترم مجلس درخواست می‌کنم که حتما با رای بسیار بالایی در آستانه میلاد منجی عالم بشریت عیدی خوبی به مردم، روستاییان و بخش کشاورزی بدهیم. مطمئنم باشید با حمایت و پشتیبانی مجلس و صاحبنظران بخش کشاورزی کشور و همچنین توانمندی تیم کارشناسی وزارت جهاد کشاورزی آقای خاوازی به عنوان مدیری توانمند که به هیچ جریان سیاسی و جهادی وابستگی ندارد، قادر خواهد بود مسئولیت خود را به خوبی ایفا کند.

جهانگیری در پایان با بیان اینکه «مجلس دهم نهایت حمایت از دولت را انجام داد و ما به عنوان دولت از همه نمایندگان تشکر می‌کنم»، اظهار کرد: نمایندگان مجلس دهم تعامل خوبی با دولت داشتند و از همه آنها قدردانی می‌کنیم. ان‌شاءالله از خدمات آن دسته از نمایندگانی که دوره نمایندگی شان به پایان می‌رسد، در جاهایی استفاده خواهیم کرد و به نمایندگانی که کار خود را در دور یازدهم ادامه و آغاز خواهند کرد تبریک می‌گوییم و امیدواریم تعامل خوبی میان دولت و مجلس یازدهم وجود داشته باشد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=34939

ثبت نظر

-