آیا همه مردم پایتخت‌ مبتلا به کرونا می‌‌شوند؟

  • کد خبر : 34907
  • 20 فروردین 1399 - 14:51
آیا همه مردم پایتخت‌ مبتلا به کرونا می‌‌شوند؟

کد خبر: ۱۴۸۹۴۱

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ – ۱۳:۰۰

«آیا همه در تهران کرونا می‌گیرند؟» این سوالی است که ذهن بسیاری از پایتخت‌نشینان را به خود مشغول کرده است . حال درصددیم برای این پرسش پاسخی بیابیم.

به گزارش نیوز:  ویروس‌های کرونا گروه بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را آلوده کنند و موجب بروز ناراحتی‌های تنفسی شوند؛ این ناراحتی‌ها ممکن است به اندازه سرماخوردگی خفیف یا به اندازه ذات الریه شدید باشند. در موارد نادر، ویروس‌های کرونای حیوانی، انسان‌ها را آلوده می‌کنند و سپس بین آنها سرایت پیدا می‌کنند.

شاید ویروس SARS (نشانگان تنفسی حاد) در سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ را به خاطر بیاورید؛ این ویروس نمونه‌ای از ویروس کرونا بود که از حیوانات به انسان‌ منتقل شد. یکی دیگر از موارد مهم و جدیدتر نژاد ویروس‌ کرونا MERS (نشانگان تنفسی خاورمیانه) نام دارد که در سال ۲۰۱۲ در خاورمیانه کشف شد و به گفته دانشمندان این ویروس ابتدا از شتر به انسان انتقال پیدا کرده است.

شیوع ویروس کرونا از چین آغاز شد و مرکز بیماری شهر ووهان با تقریباً ۹ میلیون نفر جمعیت بوده است. اکنون بیماری در بیش از ۱۱۰ کشور گسترش پیدا کرده است.

کووید ۱۹ چگونه سر از ایران درآورد؟

نخستین موارد تأیید شده از دنیاگیری جهانی بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ در ایران در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ از قم گزارش شد؛ هرچند پیش از این نیز موارد مشکوک به این بیماری در ایران گزارش شده بود.

براساس مطالعات انجام شده منشأ پخش بیماری کروناویروس ۲۰۱۹  در قم در ارتباط با تعدادی کارگر و تعدادی دانشجوی چینی بوده که در این استان حضور داشتند.

روزها و هفته‌ها سپری شد و کووید ۱۹ بیشتر و بیشتر بین مردم سرایت کرد؛ تاجایی‌که تا ۱۹ فروردین ۹۹ تعداد  ۶۲ هزار و ۵۸۹ نفر از هموطنان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از روز شیوع ویروس کرونا در کشور تا به امروز ۳ هزار و ۸۷۲ نفر در کشور فوت کرده‌اند و ۳ هزار و ۹۸۷ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

تعداد بهبودیافتگان نیز از مرز ۲۷ هزار و ۳۹ نفر گذشت تا مشخص شود تعداد بهبودیافتگان بسیار بیش از فوتی‌ها بوده است.

پایتخت‌نشینان از مهلکه کرونا جان سالم به در می‌برند؟

تهران نقش کلیدی ارتباطی با سایر استان‌ها دارد و  هرگونه وجود ویروس در حد حتی متوسط موجب انتشار به شهرهای دیگر می‌شود.

روند ویروس کرونا در پایتخت در روزهای عید نوروز به‌خصوص در تاریخ ۱۲ و ۱۳ فروردین به صورت شیب ملایم رو به کاهش بود و مردم را به مدیریت و کنترل این ویروس خطرناک امیدوار کرده بود تا اینکه سه روز بعد از آن یعنی ۱۶ فروردین با آغاز موج بازگشت مسافران نوروزی دوباره مردم نگران بازگشت موج صعودی کرونا در تهران شدند.

کیانوش جهان‌پور سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این باره می‌گوید: «تهران با بازگشت مسافران و آغاز تردد وسایل حمل و نقل مواجه شده است و طی دو هفته آینده مشکلات متفاوتی خواهیم داشت.»

وی ادامه می‌دهد: «محدودیت‌هایی که پیش از این اعلام شده بود تا ۲۳ فروردین ادامه دارد و بار مراجعه به بیمارستان‌ها کاهش یافته است، اما نگرانی جدی وجود دارد که بعد از تعطیلات با ابتلای بیشتری مواجه شویم.»

با تمامی این تفاسیر باید منتظر پیک دوم کرونا در پایتخت باشیم، چراکه بسیاری از تهرانی‌ها توصیه‌های وزارت بهداشت را درباره پرهیز از سفرهای غیرضروری و ماندن در منزل نادیده گرفتند و کارشناسان معتقدند طی یک تا دو هفته آینده موارد بیشتری از ابتلای مردم به کرونا در تهران مشاهده شود.

تهرانی‌ها می‌توانند کرونا را دور بزنند اگر… 

کووید ۱۹ علاوه بر استان‌های مختلف کشور جان پایتخت‌نشینان را به خطر انداخته و بازگشت مسافران نوروزی نیز مزید بر علت شده تا هراس در جان مردم تهران رخنه کند.

طبق پیش‌بینی کارشناسان سلامت، احتمال افزایش مبتلایان به کووید ۱۹ در تهران زیاد است، اما تنها در صورت رعایت موارد بهداشتی، ماندن در منزل، رعایت فاصله اجتماعی، ممنوع کردن دورهمی‌ها و ضدعفونی کردن مرتب منزل می‌توان از ویروس کرونا دور شد.

اینکه ممکن است همه مردم تهران در معرض ویروس کرونا باشند درست است، اما ابتلای همه پایتخت‌نشینان به کرونا هنوز به لحاظ علمی و عملی به اثبات نرسیده است و تنها به خود مردم بستگی دارد.

هیچ‌کدام از کارشناسان و مسئولان وزارت بهداشت ابتلای همه مردم تهران به کرونا را تأیید نکرده‌اند و حتی صحبت از مهار شیوع کووید ۱۹ تا اردیبهشت می‌کنند؛ به‌شرطی‌که موارد بهداشتی و قرنطینه به طور کامل توسط مردم تهران رعایت شده و مسافرت و دورهمی‌ها به حداقل برسد.

منبع: آنا

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=34907

برچسب ها

ثبت نظر

-