یکه‌تازی طلا در روز سقوط بیت کوین

  • کد خبر : 348309
  • 16 دی 1399 - 2:04
یکه‌تازی طلا در روز سقوط بیت کوین

 

یکه تازی طلا در روز سقوط بیت کوین

به گزارش نیوز،بر اساس گزارش اویل پرایس، طلا پس از ثبت بهترین سود سالانه خود در یک دهه گذشته ، در سال ۲۰۲۱ شروع خوبی داشته است. روز دوشنبه  قیمت اونس به بالاتر از ۱۹۰۰ دلار رسید تا بالاترین نرخ در دو ماه گذشته را ثبت کند. کاهش بازدهی واقعی نرخ بهره در آمریکا و دلار ضعیف تر ، حرکت فلز زرد را افزایش می‌دهد.

یکه تازی طلا

رشد قیمت و یکه تازی طلا

در پایان معاملات روز گذشته هر اونس طلای نقدی ۲٫۱٪ رشد کرد و به ۱۹۳۹٫۴۱ دلار رسید. معاملات آتی طلای آمریکا نیز با ۲٫۶٪ افزایش به ۱۹۴۵٫۱۰ دلار در هر اونس رسید. تضعیف شاخص دلار و کاهش نرخ بهره واقعی عوامل افزایش قیمت طلا بودند.

بازده واقعی بهره  به میزانی از نرخ بهره اشاره دارد، که سرمایه‌گذار یا وام دهنده پس از کسر میزان تورم دریافت می‌کند. این بازده بهره واقعی نزدیک به پایین‌ترین نقطه کاهش یافت و همین موجب شد جذابیت شمش را افزایش داد.

جیووانی استاونووو ، تحلیلگر UBS Group AG(بانک بین‌المللی) ، در مصاحبه ای با بلومبرگ گفت: « سرمایه گذاران به دنبال دارایی هایی هستند که  بالاتر از نرخ تورم سود بدهند.»

یکه تازی طلا

کاهش ارزش قیمت دلار

در همین حال ،ارزش پول ایالات متحده پس از نوسان زیاد در سال گذشته، نزولی شد و شاخص دلار به پایین ترین سطح ۵٫۱ الی ۲ سال گذشته سقوط کرد، بنابراین شمش برای دارندگان ارزهای دیگر ارزان تر می شود.

جفری سیکا ، بنیانگذار سرمایه گذار شرکت سیرکل، به رویترز گفت: این احتمال وجود دارد که شاهد محرک مالی قابل توجهی باشیم که منجر به کاهش بیشتر ارزش دلار خواهد شد. محرک ها مالی با تزریق بیشتر دلار موجب کاهش ارزش این ارز می شود. هدف از این تزریق پول کمک به رونق اقتصاد امریکا از طریق کاهش نرخ بهره و افزایش انگیزه سرمایه گذاری است.شاخص آتی طلا و نقره در اواسط ظهر دیروز به شدت در حال رشد بودند به طوریکه طلا به بالاترین سطح قیمت هفت هفته و نقره به بالاترین سطح ۳٫۵ ماه رسید.

>>>بیشتر بخوانید:

جهش قیمت طلا، نفت و بیت‌کوین

سرقت طلا‌های خواهر برای پرداخت مهریه

عقب نشینی بیت‌کوین

بیت کوین در حال عقب نشینی از رکوردهای بالای خود است. ارز رمزنگاری شده دوشنبه ، فقط دو روز پس از شکستن رکورد خود ، به زیر ۳۰،۰۰۰ دلار رسید.

قیمت بیت کوین در آخر هفته به بالاترین حد خود رسیده و از ۳۴۰۰۰ دلار عبور کرد. این حرکت با افزایش ارزهای رمزپایه کوچکتر مانند اتر همراه بود که برای اولین بار از فوریه ۲۰۱۸ از مرز ۱۰۰۰ دلار عبور کرد.

بیت کوین در بامداد دوشنبه تا ۲۹،۳۱۶ دلار سقوط کرد و در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲٪ سقوط کرد. اما مدتی بعد به بالاتر از سطح ۳۰،۰۰۰ دلار بازگشت اما همچنان بیش از ۵٪ کاهش داشت.

عملکرد ۲۰۲۰ بیت کوین یادآور افزایش دیوانه وار آن بود  در حالی که این ارز دیجیتالی در سال ۲۰۱۷ به ۲۰ هزار دلار رسیده بود و در سال بعد از آن با یک بازپس گیری شدید روبرو شد. با این حال ، طرفداران رمزنگاری ادعا می کنند که افزایش اخیر برخلاف سال ۲۰۱۷ است زیرا بیشتر از حدس و گمان های خرده فروشی، ناشی از تقاضای نهادی است.

تداوم کاهش قیمت نفت با افزایش شیوع کرونا - ایسنا

افت قیمت نفت

معاملات آتی نفت در روز دوشنبه پس از آنکه سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آنها ، که تحت عنوان اوپک پلاس شناخته می شوند ، نتوانستند در مورد سیاست تولید به توافق برسند ، کاهش یافت و این گروه گفتند که قصد دارند مذاکرات را از روز سه شنبه از سر بگیرند. براساس توئیت آمنه باکر ، معاون دفتر و خبرنگار ارشد اوپک در اطلاعات انرژی ، اکثریت اوپک پلاس طرفدار تغییر سطح تولید فعلی هستند ، اما روسیه و قزاقستان خواهان افزایش ۵۰۰۰۰۰ بشکه در روز در فوریه ( بهمن) هستند. بعد از این اخبار قیمت نفت تحویل ماه فوریه  وست تگزاس اینترمدیت ۹۰ سنت یا تقریباً ۱٫۹٪ افت کرد و به هر بشکه ۴۷٫۶۲ دلار رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت نیز با کاهش ۱.۱۱ درصد به ۵۰ دلار و ۹۳ سنت رسید.

 

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=348309

ثبت نظر

-