بزرگترین عاملی که پیروزی بر کرونا را آسان می‌کند

  • کد خبر : 34714
  • 20 فروردین 1399 - 11:41
بزرگترین عاملی که پیروزی بر کرونا را آسان می‌کند

کد خبر: ۱۴۸۸۹۹

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ – ۱۰:۳۸

عضو مرکز تحقیقات طب پیشگیری و سلامت جمعیت دانشگاه علوم پزشکی ایران تاب‌آوری اجتماعی را رمز پیروزی بر کرونا دانست و گفت: شکست زنجیره این ویروس نیازمند گسترش این تعامل اجتماعی و توسعه این تجربه هم زیستی هوشمندانه است.

به گزارش نیوز به نقل از نیوز، دکتر نصیر دهقان روز چهارشنبه اظهار داشت: از سوی دیگر، پاندمی اخیر کرونا در دنیا ما را با اهمیت مفهوم تاب آوری اجتماعی مواجه کرد که ناظر بر فرآیندهای روانی – اجتماعی بشر است. این تعامل می تواند به صورت رفتار مناسب با اعضای خانواده، گروه همسالان و البته سالمندان در داخل و خارج از منازل جلوه نماید.

وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت دیگر اینکه جدا از مقوله خود مراقبتی، بتوانیم دگر مراقبتی را نیز در منش زندگی مان نهادینه کنیم و با همدلی، اعتماد متقابل و همبستگی بتوانیم سرمایه اجتماعی مان را بیش از پیش ترمیم و بهبود داده تا از این گلوگاه به سلامت عبور نماییم.

عضو مرکز تحقیقات طب پیشگیری و سلامت جمعیت دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در این مسیر نقش جوامع مدنی شامل انجمن های علمی، سازمان های مردم نهاد و خیریه ها، پر رنگ جلوه می کند و این مجموعه ها با مشارکت فعال خود در کنار بخش های دولتی و خصوصی، می تواند مردم را به سرمنزل مقصود برسانند.

دهقان ادامه داد: تاب آوری در مفهوم عام خود به صورت توانایی مقابله با شرایط دشوار و پاسخ انعطاف پذیر به فشارهای زندگی روزانه است. این ظرفیت مقاومت، می تواند ما را در برابر انواع تنش و استرس های زندگی واکسینه نماید.وی بیان داشت: فرد تاب آور در تعادل زیستی روانی در شرایط دشوار جامعه، توانمند است و این بهبود تاب آوری منجر به پیشرفت افراد در به دست آوردن تفکر و مهارت خود مراقبتی خواهد شد. 

عضو مرکز تحقیقات طب پیشگیری و سلامت جمعیت دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: در واقع، تاب آوری جوامع شهری پایه و اساس اصلی پایداری کلیت یک جامعه در برابر بحران ها و حوادث غیرمترقبه است. 

دهقان ادامه داد: نتیجه مطالعات نشان می دهد که این مهارت، به متغیرهایی مانند مواجه شدن با عدم قطعیت، انعطاف پذیری، میزان پنهان سازی احتمال خطر و عوامل آسیب پذیر افراد وابستگی شدیدی دارد. همچنین، جوامع و افرادی که تنها به یک منبع اقتصادی – جتماعی متکی هستند از آنانی که منابع گوناگونی در اختیار دارند، تاب آوری کمتری خواهند داشت.وی همچنین گفت: در سال های اخیر با گسترش جهانی شدن، شهرنشینی و البته سالمندی در سراسر جهان، تلاش انسان در راستای سازگاری و غلبه بر انواع خطر و سختی افزایش چشم گیری یافته است.

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته اعلام کرد: تاکنون ۶۲ هزار و ۵۸۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، فوت ناشی از این ویروس در کشور به سه هزار ۸۷۲ نفر رسید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=34714

ثبت نظر

-