توزیع بیش از ۲۰۰ میلیون دستکش بهداشتی و ۳۰ میلیون ماسک سه لایه/ ماسک های خانگی با رعایت نکات بهداشتی اثربخش هستند

  • کد خبر : 34645
  • 20 فروردین 1399 - 10:36
توزیع بیش از ۲۰۰ میلیون دستکش بهداشتی و ۳۰ میلیون ماسک سه لایه/ ماسک های خانگی با رعایت نکات بهداشتی اثربخش هستند

کد خبر: ۱۴۸۸۷۵

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ – ۰۹:۲۳

مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در گفتگو با نیوز خبر داد:

تجهیزات پزشکی ما با تکیه بر تولید داخل کشور، هم در زمینه ی ماسک سه لایه و هم ماسک N95توسعه خوبی پیدا کرده است.

خبرنگار نیوز گفتگویی اختصاصی با مهندس سید حسین صفوی، مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام داده و در خصوص وضعیت تولید و توزیع ماسک و دستکش در روزهای شیوع کرونا صحبت کردند؛

توزیع بیش از ۲۰۰ میلیون دستکش بهداشتی!

او گفت: از ابتدای شیوع کرونا در ایران تا الان تجهیزات پزشکی ای که  توسط وزارت بهداشت توزیع شده و بخش عمده ی آن نیز تولید داخل بوده است، حدود ۴ میلیون ماسک  N95، ۳۰ میلیون ماسک سه لایه و بیش از ۲۰۰ میلیون انواع دستکش بوده است.

مهندس صفوی افزود: لذا تجهیزات پزشکی ما با تکیه بر تولید داخل کشور، هم در زمینه ی ماسک سه لایه و هم ماسک n95 توسعه خوبی پیدا کرده است. البته در خصوص دستکش نیز زیرساخت های خوبی از قبل داشتیم که در مجموع توانستیم مراکز درمانی را در این مدت به خوبی پشتیبانی کنیم.

نحوه توزیع ماسک ها و دستکش های بهداشتی به چه صورت است؟

وی در خصوص نحوه ی توزیع ماسک و دستکش در سراسر کشور هم اظهار داشت: مکانیزم توزیعی ما به این صورت است که بخش کوچکی از توزیع ماسک و دستکش ما توسط چند شرکت پخش دارویی انجام می شود که سهم خیلی کمی دارند و بخش عمده ای از توزیع نیز به این صورت است که ما مستقیم از تولید کننده صدور مجوز داریم و اقلام را در اختیار مصرف کنندگان از جمله مراکز درمانی و دانشگاه های علوم پزشکی قرار می گیرد.

تجهیزات پزشکی ما با تکیه بر تولید داخل کشور، هم در زمینه ی ماسک سه لایه و هم ماسک n95 توسعه خوبی پیدا کرده است

تلاش اداره کل تجهیزات پزشکی برای آموزش استفاده از ماسک ها

همچنین مدیر کل تجهیزات و ملزومات پزشکی به نیوز گفت: این ویروسی که در سطح دنیا شایع شده، یک تجریه جدیدی برای همه است و هر روز محققین و دانشمندن نتایج جدیدی درباره عملکرد آن بدست می آورند. لذا در خصوص آموزش و اطلاع رسانی برای استفاده از انواع ماسک و دستکش، همکاران ما نیز پیوسته مطالعه و در واقع مستندات، ضوابط و گاید لاین هایی که توسط دنیا منتشر می شود را بررسی می کنند.

او خاطرنشان کرد: محققین ما هر اطلاعات جدیدی که از مراکز معتبر بدست می آید مانند سازمان بهداشت جهانی و سایر نهادهای معتبر جهانی، روی آن کار می کنند و در قالب راهنما در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی قرار می دهند یا به مراکز درمانی ابلاغ می شود.

صفوی نکته ی مهمی را در خصوص استفاده از ماسک های بهداشتی عنوان کرد: ماسک ها یک جور محافظت کننده هستند که جلوی مجرای تنفسی قرار می گیرند و میزان عملکرد آن ها نیز با توجه به فیلتراسیونی که انجام می دهند مورد بررسی قرار می گیرد.

ماسک ها پارچه ای در این صورت می توانند محافظت کننده باشند!

او در این خصوص ادامه داد: بنابراین شما هر نوع محافظت کننده ای را جلوی دهان خود قرار دهید به نحوی فیلتراسیون را برای شما انجام می دهد اما این ویژگی محافظت کنندگی کم و زیاد دارد لذا ماسک های پارچه ای که آموزش داده شد و حتی راهنمای آن هم در سایت اداره تجهیزات پزشکی هم منتشر شد، می تواند برای خانواده ها در سطح جامعه مفید و قابل استفاده باشد.

در صورتی که مردم نحوه ی ضد عفونی کردن و شستشو دادن ماسک های پارچه ای را بدانند، قطعا این ماسک ها هم برایشان مفید خواهد بود

مهندس سید حسین صفوی به نیوز گفت: خیلی از مجموعه ها اعم از  اصناف، بسیج و مجموعه های جهادی روی ماسک های پارچه ای کار کردند. حتی در سطح دنیا هم در خصوص انواع پارچه ها و میزان فیلتراسیون آن ها بررسی های انجام داده اند.

مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت در آخر تأکید کرد: در صورتی که مردم بهداشت را رعایت کنند و در صورت استفاده ی مکرر از ماسک های پارچه ای، نحوه ی ضد عفونی کردن و شستشو دادن آن را بدانند که به چه صورت است، قطعا این ماسک ها هم برایشان مفید خواهد بود.

گفتگو: مشکات سخاوتی


 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=34645

ثبت نظر

-