سود وام حمایتی یک میلیونی دولت چقدر است؟

  • کد خبر : 34348
  • 20 فروردین 1399 - 4:44
سود وام حمایتی یک میلیونی دولت چقدر است؟
به گزارش افکارنیوز،

روز دوشنبه آقای حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت برای بررسی آثار شیوع بیماری کرونا اعلام کرد: یک اعتبار یک میلیون تومانی در اختیار ۲۳ میلیون خانوار یارانه بگیر قرار می گیرد که اقساط آن نیز از یارانه خانوارها کم خواهد شد. تقریبا حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان برای این امر مد نظر قرار دادیم که مصوب شد.

اخبار اقتصادی- عبدالناصر همتی رئیس‌کل  بانک مرکزی  هم در توضیح جزئیات این اقدام گفت: پیشنهاد بانک مرکزی مبنی‌بر اعطای وام یک میلیون تومانی اعتبار خرید به ۲۳ میلیون خانوار یارانه‌بگیر با نرخ ۱۲ درصد و بازپرداخت ۲۴ ماهه با تنفس چهارماهه به تصویب ستاد اقتصادی دولت رسید که در اسرع وقت اجرایی خواهد شد.

مطابق اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی، مشخص شد که کمک یک میلیونی به خانوارها، اولا بلاعوض نیست و وام است، ثانیا وام قرض‌الحسنه نیست و با سود ۱۲ درصد است.

محاسبات سود تسهیلات بانک‌ها نشان می‌دهد خانوارهایی که یک میلیون تومان وام دولت را دریافت کنند، باید طی دو سال،‌ ماهانه ۴۷هزار و ۷۰ تومان اقساط آن را بازپرداخت کنند و مجموع سود آن نزدیک به ۱۳۰ هزار تومان می‌شود.

از آنجا که کل اعتبار در نظر گرفته شده برای این کار، ۲۵ هزار میلیارد تومان است، بنابراین دولت در پایان دو سال و دریافت اقساط، حدود ۳۲۴۴ میلیارد تومان سود از کل مبلغ ۲۵هزار میلیارد تومان اعتباری که برای این کار در نظر گرفته، دریافت خواهد کرد.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=34348