گزارش نیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ سرعت کاهش نرخ دلار و سکه افزایش یافت

  • کد خبر : 34251
  • 20 فروردین 1399 - 2:33
گزارش نیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ سرعت کاهش نرخ دلار و سکه افزایش یافت

به گزارش نیوز؛ در چهارمین روز هفته، روند کاهشی سکه و دلار ادامه یافت؛ دلار به سوی ابتدای کانال ۱۶ هزار تومانی حرکت کرد و سکه تمام بهار آزادی تا سطح ۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومانی عقب نشست. روز سه شنبه، سفته بازان در ابتدای روز سعی کردند که قیمت دلار را در مدار صعودی قرار دهند. در معاملات آغازین روز،‌ ‌این ارز در محدوده ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومانی نیز معامله شد که بیش از ۲۰ تومان از روز دوشنبه بیشتر بود.

با این حال، خیلی زود مسیر قیمتی دلار تغییر کرد و حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۶ هزار و ۱۸۰ تومان قرار گرفت که ۱۹۵ تومان کمتر از روز سوم هفته بود. شاخص ارزی در سومین روز هفته نیز بیش از ۶۰ تومان از ارزش خود را از دست داده بود. به این ترتیب، می توان گفت که بازار به تدریج در حال برگشت از افزایشی است که با جوسازی نوسان گیران در روزهای تعطیل نوروز صورت گرفته بود. شاخص ارزی در انتهای سال ۹۸ به کانال ۱۶ هزار تومانی رسیده بود، ولی در تعطیلات نوروز به واسطه جوسازی سفته بازان تا نزدیکی سطح ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومانی پیش روی کرده بود.

در بازار سکه نیز امروز قیمت این فلز گران بها راه کاهشی را در پیش گرفت. در نوزدهمین روز فروردین ماه، سکه ۲۰ هزار تومان افت قیمت را ثبت کرد و به بهای ۶میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید. برخی فعالان عنوان می کردند که در ساعات انتهایی روز قیمت های کمتری نیز در بازار سکه به ثبت رسید.

به گفته برخی بازیگران این بازار، افت قیمت دلار عامل اصلی بود که خریداران سکه را عقب برد؛ با این حال، عقب نشینی طلای جهانی از سقف قیمت روز دوشنبه که به حدود هزار و ۶۷۰ دلار رسیده بود، نیز در افت قیمتی سکه اثر داشت. امروز تا حدود ساعت۵ بعدازظهر طلا زیر سطح هزار و ۶۵۰ دلار نوسان می کرد. با وجود افت دو روز اخیر سکه، برخی از معامله گران باور داشتند، شکست مرز حمایتی ۶ میلیون تومانی بسیار دشوار خواهد بود، مگر آنکه به یکباره دلار با کاهش شدیدی مواجه شود.

در مجموع نه در بازار ارز و نه در بازار سکه، روز سه شنبه شاهد اتفاق خاصی که منجر به نوسانی شدن بازارها شود، نبودیم. با این حال، برای اینکه چنین روندی باقی بماند، سیاست گذار نیاز است که نگرانی های فعالان اقتصادی و متغیرهایی که سفته بازان پیرامون آن جوسازی می کنند را برطرف کند.

یکی از مهم ترین مسائلی که می تواند ذهنیت بازار را تحت تاثیر قرار دهد، کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی است. کاهش بهای نفت، این نگرانی را در میان برخی فعالان ایجاد کرده است که کشور دچار کسری بودجه شود و این موضوع می تواند نرخ ارز را نیز در میان مدت تحت تاثیر قرار دهد.

در این میان، برخی از فعالان عنوان می کنند که بازار ارز در کوتاه مدت با خطر خاصی مواجه نیست. از نظر این گروه زمانی که نه تقاضای نقدی خاصی در بازار وجود دارد و نه تقاضای حواله ای در جریان است، چگونه می توان انتظار رشد قیمت ها را داشت. البته احتمال کاهش شدید و پایدار قیمت ها نیز کمی دور از ذهن می رسد.

در هر صورت اقتصاد با خطر نااطمینانی کورنا مواجه است و در این شرایط بسیاری از معامله گران تمایلی برای عرضه ارز ندارند. به گفته برخی معامله گران، درست است که در سمت تقاضا کمبود وجود دارد،‌ ولی نباید از خاطر برد که در سمت عرضه نیز قدرت زیادی وجود ندارد. از یک سو صادرات به واسطه گسترش شیوع کرونا محدودتر شده است و از سوی دیگر دسترسی به منابع ارزی نیز گفته می شود که دشوارتر شده است. از آن سو، در این دوران شیوع کرونا، ایران هم چنان در شرایط تحریمی قرار دارد و فشار تحریم ها بر شانه اقتصاد و بازار ارز سنگینی می کند.

با این حال، بسیاری از معامله گران ترجیح می دهند که به صورت بلندمدت در بازار فعالیت نکنند. یعنی در واقع در شرایط فعلی کمتر کسی است که به فکر خرید یا فروش دلار به منظور کسب سود در بلندمدت باشد. بیشتر معامله گران باور دارند با کوچکترین خبری شرایط می تواند به سمت کاهش یا افزایش قیمت غیرمنتظره پیش برود. به همین دلیل هم ترجیح می دهند با احتیاط در راه خرید و فروش ارز حداقل در شرایط فعلی گام بردارند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=34251

ثبت نظر

-