مصاحبه جنجالی فونیکه سی: در ایران خیلی به من فحش دادند

  • کد خبر : 34153
  • 20 فروردین 1399 - 0:48
مصاحبه جنجالی فونیکه سی: در ایران خیلی به من فحش دادند

به گزارش نیوز، درگذشت فونیکه‌سی مهاجم مالیایی شوک بزرگی به هواداران آبادانی‌ داد، هوادارانی که هنوز که هنوز است درخشش و گلزنی‌های او را برای کری‌خوانی با هواداران سرخابی پایتخت را یادآوری می‌کنند. فونیکه از آبادان رفت اما اسمش قطعا تا همیشه در این شهر می‌ماند.این مهاجم مالیایی پس از درخشش با پیراهن های نساجی و ایران‌جوان در لیگ آزادگان، در لیگ یازدهم به صنعت نفت آبادان پیوست تا نامش را در فوتبال ایران درخشان‌تر و پررنگ تر کند.

عملکرد ضعیف فونیکه سی در دیدار اول لیگ یازدهم مقابل داماش باعث شد که این مهاجم در دقیقه ۷۷ تعویض شود و در دیدار دوم مقابل فجرسپاسی در دقیقه ۷۷ به زمین بیاید اما در هیچ کدام از دو بازی موفق نبود تا دو تساوی برای نفتی‌ها کسب شود. اما دیدار سوم برابر سپاهان آغاز گلزنی‌های مهاجم مالیایی بود، او در دقیقه ۵۵ و در حالیکه تیمش با دو گل عقب بود، تک گب تیمش را به ثمر رساند اما این گل تنها یک شوک بود و نتوانست ادامه‌دار باشد تا در سه دیدار بعدی برزیلی‌ها برابر مس‌کرمان، پرسپولیس و فولاد پایش به گلزنی باز نشود و پس از شش هفته تنها یک گل زده باشد.

هفته هفتم اما وی در انزلی پیام‌آور شادی بود، او که در این دیدار برخلاف بازی‌های قبل که در میانه‌های بازی تعویض می‌شد، در زمین ماند تا در دقیقه ۹۵ گل برتری تیمش را بزند و دیداری که صنعت از ملوان عقب بود در نهایت با سه امتیاز برای برزیلی‌های ایران به پایان برسد.

فونیکه پس از این گل ارزشمند در دو دیدار دبل کرد، او ابتدا در آبادان دوبار دروازه تراکتور را در دیداری که ۳-۳ شد، باز کرد و سپس برابر راه‌آهن دو گل پیروزی بخش تیمش را زد تا در پایان هفته نهم با شش گل در جدول گلزنان قرار بگیرد. او تا پایان نیم‌فصل با زدن یک گل به نفت تهران، یک گل به صبای قم و دو گل به نفت تهران ده گله شد و به صدر جدول گلزنان رسید تا یک نیم‌فصل فوق‌العاده داشته باشد.

البته این نیم‌فصل بدون حاشیه برای فونیکه و صنعت نفت نبود، بعد از جدایی غلامحسین پیروانی و آمدن کاستا سرمربی پرتغالی که سابقه دستیاری کارلوس کی‌روش سرمربی وقت تیم‌ملی را داشت، به یکباره این مهاجم سیه‌چرده در تمرینات غیبت کرد. این در حالی بود که صنعت باید در هفته شانزدهم لیگ به مصاف استقلال در ورزشگاه آزادی می‌رفت اما فونیکه در مصاحبه‌ای عنوان کرد که به دلیل سرماخوردگی در تمرینات حاضر نمی‌شود.

او در همین مصاحبه اما به رفتار بعضی بازیکنان در زمین نیز اشاره کرد و گفت: سه سال است که در فوتبال ایران حضور دارم. طی این سه سال تا توانسته‌ام از بازیکنان فحش شنیده‌ایم. شاید گاهی اوقات حرف‌هایشان را نشنوم ولی کاملاً می‌فهمم که در حال فحاشی کردن هستند. از زمانی که در لیگ‌برتر بازی می‌کنم این توهین‌ها را بیشتر می‌شنوم و حالا که نسبت به گذشته فارسی را بهتر یاد گرفته‌ام، شنیدن این الفاظ آزارم می‌دهد. باور کنید طی این مدت بارها شنیده‌ام که بازیکن حریف به من گفته است که سیاهی و بو می‌دهی. آیا اینها نمی‌دانند که من هم مثل آنها مسلمان و شیعه هستم؟ از این رفتارهای تبعیض‌آمیز خسته شده‌ام و منتظرم تا لیگ به پایان برسد و از ایران بروم.خیلی دوست دارم آقای گل سوم و هر زمان که نماز می‌خوانم از خدا می‌خواهم تا در رسیدن به این هدف من را کمک کند.

صنعت نفت باید در آن هفته به دیدار برابر استقلال تهران می‌رفت و جدال این مهاجم خطرناک و سید مهدی رحمتی دروازه‌بان وقت تیم‌ملی در نوع خود جالب بود. وی در این‌باره هم گفته بود که می دانم رحمتی دروازه بان اول تیم ملی ایران است اما من هم بازیکن تیم ملی مالی هستم و فکر نکنم که نتوانم از عهده باز کردن دروازه استقلال برآیم.

اما آن دیدار سرنوشت دیگری داشت، دیداری‌که صنعت نفت موفق شد برابر تیم پرمهره استقلال به پیروزی برسد، فونیکه در دقیقه ۱۰ مسابقه بعد از کنترل، توپ را به سیامک کوهنورد سپرد تا وی پس از زدن یک سر توپ و شلیک ناگهانی دروازه رحمتی را باز کند، دقایقی بعد اما فرهاد مجیدی روی پاس فریدون زندی گل تساوی را زد اما این پایان ماجرا نبود. شوت ناگهانی و راه‌دور فونیکه در دقیقه ۳۲ را مهدی رحمتی دفع ناقص کرد تا هادی رمضانی با یک توپ‌ربایی آن‌را وارد دروازه استقلال کند. در نهایت دیدار با همین نتیجه به پایان رسید، درست بود که فونیکه نتوانست دروازه رحمتی را در این دیدار باز کند اما مرد اول دیدار لقب گرفت.

فونیکه پس از گلزنی برابر داماش و مس کرمان در دور برگشت رقابت‌ها برای دیدار مقابل پرسپولیس آماده می‌شد، صنعت نفت در دیدار رفت با نتیجه سه بر یک شکست خورده و هر سه گل قرمزپوشان را جواد کاظمیان به ثمر رسانده بود اما این دیدار سرنوشت عجیبی داشت.

شوت زیبا و زمینی فونیکه سی در دقیقه ۶ از زیر دستان میثاق معمارزاده وارد دروازه پرسپولیس شد، گلی که علی کریمی در دقیقه ۲۲ آن‌را با کمک اشتباه دروازه بان نفت جبران کرد که این پایان ماجرا نبود. پسرک مو زرد و شماره ۱۱ در دقیقه ۲۸ برای سومین بار پشت ضربه ایستگاهی ایستاد و این‌بار توپ را به طاق دروازه کوبید تا دوباره برزیلی‌ها جلو بیفتند. او در دقیقه ۳۲ دفع ناقص معمارزاده را با تیزهوشی و موقعیت شناسی به کل سوم تبدیل کرد، در دقیقه ۴۷ نیز با ضربه سر پاس زیبایی به لئون پاچاچیان داد تا او نیز بدست از یک کنترل سینه مناسب با یک ضربه و کمک گرفتن از اشتباه گلر پرسپولیس، گل چهارم برزیلی‌ها را به ثبت برساند تا فونیکه سی با این عملکرد دیدنی و شوت‌های سنگین مرد اول دیدار و محبوب شهر آبادان برای همیشه بشود. دیداری که نام‌خانوادگی‌اش را از سی به چهل تغییر داد و لقب فونیکه چهل را برای این بازیکن انتخاب کرد.

او البته در ادامه ۵ گل دیگر در دیدار مقابل ملوان ، تراکتور، راه‌آهن، نفت تهران و استقلال زد تا بیست گله شود و البته به قولش برای بازگردند دروازه رحمتی عمل کرده باشد. در دیدار نهایی اما دوئل وی با کرمی انصاری فرد دو مهاجم بیست گله دیدنی بود، دیداری که فونیکه اخراج شد و کریم موفق شد با گل دقیقه ده از روی نقطه پنالتی آقای گل لیگ برتر ایران شود.

فونیکه پس از آن از ایران رفت و هیچگاه بازنگشت اما همیشه نامش در ذهن هواداران فوتبال ایران به خصوص آبادانی‌ها باقی می‌ماند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=34153

ثبت نظر

-