اتهام جدید به فیفا بابت میزبانی قطر در جام جهانی

  • کد خبر : 33919
  • 19 فروردین 1399 - 19:47
اتهام جدید به فیفا بابت میزبانی قطر در جام جهانی

اتهام جدید به فیفا بابت میزبانی قطر در جام جهانی

به گزارش نیوز، قطر، همواره شک و تردید و شایعات پیرامون این موضوع گوش به گوش شده است. اما حالا برای نخستین بار دادستانی‌ها به طور مستقیم و رسمی اتهاماتی را به طور نوشتاری منتشر کرده‌اند.

براساس اظهارات دادستان‌ها، نمایندگان روسیه و قطر برای اخذ رای به منظور کسب میزبانی، به مقامات کمیته اجرایی فیفا رشوه داده‌اند.

اگرچه فیفا پیش‌تر در پاسخ به اتهامات رسانه‌ای مطرح شده در خصوص پیشنهاد میزبانی قطر، تاکید کرده بود که این تورنمنت بدون تغییر برگزار خواهد شد، اما اتهامات جدید مطرح شده از سوی آمریکا میزبانی قطر را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

اتهامات وارد شده از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده حاکی از آن است که «جک وارنر» رییس وقت فیفا از طریق چندین شرکت کاغذی، برای رای دادن به روسیه به منظور میزبانی از جام جهانی ۲۰۱۸، مبلغ ۴ میلیون دلار دریافت کرده است.

وارنر در تحقیقات طولانی مدت آمریکا، به چند فقره جرم متهم است.

در اعلام جرم مطرح شده از سوی آمریکا همچنین اشاره شده است که عضو اهل آمریکای جنوبی کمیته اجرایی فیفا در سال ۲۰۱۰، (ریکاردو تکسیرا برزیل، نیکولاس لوئز فقید از پاراگوئه و یک شریک جرم مشترک که نامی از وی برده نشده است)، برای رای دادن به قطر به منظور کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، رشوه گرفته‌اند.

دوحه و مسکو همواره هرگونه اقدام خلاف قانونی را تکذیب کرده‌اند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در پاسخ به این پرسش که آیا مسکو از اعلام جرم آمریکا مطلع بوده یا خیر، گفت: ما خبر رسانه‌ها را خواندیم و نمی‌دانیم آن‌ها به چه چیزی استناد کرده‌اند. روسیه به طور کاملا قانونی امتیاز میزبانی جام جهانی را به دست آورد. به هیچ وجه هیچ ارتباطی با رشوه دادن وجود ندارد. ما تکذیب می‌کنیم و اینکه مسکو بهترین میزبانی تاریخ جام جهانی را داشت و ما به آن افتخار می‌کنیم.

فیفا در سال ۲۰۱۴ که ریاست وقت آن را «سپ بلاتر» برعهده داشت، از روسیه و قطر در خصوص انجام اعمال خلاف قانون در کسب میزبانی، رفع اتهام کرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=33919

ثبت نظر

-