طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس در ایستگاه آخر

  • کد خبر : 336598
  • 05 دی 1399 - 10:30
طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس در ایستگاه آخر

شفافیت آرای نمایندگان مجلس از موضوعاتی بود که نمایندگان مجلس یازدهم قول آن را به مردم دادند تا مشخص شود در طرح و لوایح مختلفی که به آرای نمایندگان ملت گذاشته می شود هر نماینده ای چه رایی داده است.

به گزارش افکارنیوز، طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس حالا به ایستگاه آخر رسیده و احتمالا در مجلس با امضای نمایندگان در صحن علنی بدون نوبت بررسی می شود.

محمد حسین فرهنگی در خصوص طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، گفت: نظرات و پیشنهادات نمایندگان برای طرح مذکور، دریافت و پس از بررسی در کمیسیون آیین نامه داخلی مورد تصویب قرار گرفت.

نماینده مردم تبریز، آذرشهرو اسکو در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هم چنین بیش از ۵۰ امضا جمع آوری شده تا این طرح بدون نوبت مورد بررسی قرار بگیرد؛ در واقع مطابق ماده ۱۰۰ قانون آیین نامه داخلی مجلس، اگر ۵۰ نفر از نمایندگان برای بررسی بدون نوبت امضا جمع آوری کنند و نمایندگان در صحن به این مهم رای دهند، بدون نوبت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه جمع بندی خوبی در خصوص این طرح صورت گرفته است، ادامه داد: البته برخی از افراد اعتقاد دارند این طرح تعارض منافع و طبقه بندی مسائل از حیث امنیتی را دچار آسیب می کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: بر این اساس باید اذعان کرد برخی از موارد وجود دارد که شفافیت در خصوص آنها می تواند موجب دلخوری اجتماعی از نمایندگان شود که مسائل قشری و صنفی از این دست تلقی می شود.

وی افزود: البته باید یادآور شد میزان طرح چنین مسائلی خیلی کم است؛ به عنوان مثال از ۲۷ موردی که در این مجلس نهایی شده، فقط ۲ مورد جنبه صنفی و قشری داشته است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهرو اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شفافیت در خصوص رای اعتماد به وزراء نیازی نیست، اظهار کرد: در واقع این امر می تواند سبب شکل گیری برخی ذهنیت ها میان نمایندگان و وزراء شود.

عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شفافیت هیچ آسیبی ندارد اما باید توجه داشت که حریت نمایندگان قوه مقننه دچار خدشه نشود، خاطرنشان کرد: به عبارتی مردم انتظار دارند آرای نمایندگان شان در مسائلی مانند برجام، اف ای تی اف، رفع تحریم ها و غیره شفاف شود تا مشخص باشد چه کسی چه آرایی داشته است.

جلیل رحیمی جهان آبادی از دیگر نمایندگان مجلس نیز درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان معتقد است که شفافیت تصمیم گیری به طور عام در نظام های دموکراتیک یک اصل است؛ یعنی مردم حق دارند وقتی مسئولی را برای هدایت امور انتخاب می کنند، بدانند به چه سمت و سویی حرکت می کند.

وی ادامه داد: همچنین باید اذعان کرد اینکه بخواهیم مجلس شورای اسلامی و فعالیت های کارشناسی که امنیت ملی را تامین می کند را از طریق شفافیت آراء تحت فشار افکار عمومی و رسانه ای قرار دهیم، بدون شک در دراز مدت به کشور آسیب می زند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: یکسری امور در همه کشورها شفاف اعلام نمی شود زیرا می تواند شامل مسائل امنیتی و سری باشد که در این طرح موضوع طبقه بندی لحاظ نشده است.

 رحیمی جهان آبادی افزود: نماینده ها بخشی از حاکمیت هستند و شفافیت برای سلامت نمایندگان خوب است زیرا افراد می دانند که مردم رصدشان می‌کنند و باید منافع مردم را رعایت کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین شفافیت آراء موجب می شود نمیاندگان بدانند تحت قضاوت مردم قرار دارند لذا اهرم مثبتی است اما باید جنبه محرمانه و سری تصمیم گیری ها لحاظ شو

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=336598