رفتار و عادهای که باعث ابتلا به کبد چرب می شود

  • کد خبر : 33631
  • 28 تیر 1400 - 10:54
رفتار و عادهای که باعث ابتلا به کبد چرب می شود

به گزارش نیوز: امروزه بیشتر افراد مبتلا به کبد چرب هستند. در بسیاری از موارد کبد چرب علائم قابل توجهی ندارد. اما ممکن است احساس خستگی و یا احساس ناراحتی یا درد در سمت راست بالای شکم داشته باشید. عادات های غلط در سبک زندگی باعث ابتلا به کبد چرب می شود.

برای افرادی مشکوک به کبد چرب آزمایش هایی مانند قند خون، چربی خون، شمارش گلبول قرمز و سفید، شمارش پلاکت و بررسی آنزیم های کبد تجویز می شود؛ اگر قند خون بالا باشد، درمان می شود همینطور اگر چربی خون بالا باشد قابل درمان است.

>>>بیشتر بخوانید:

کبد چرب شایع‌ترین بیماری روز و راه‌های مقابله با آن

ابتلا به کبد چرب

کسی که آنزیم های کبدی اش بالا است احتمال خطر بیشتر از زمانی است که آنزیم ها بالا نیست؛ در ادامه باید گفت که اگر آنزیم ها نرمال باشد هم نباید بیماری را رها کرد.

عملکرد های مختلف کبد چیست؟

کبد در ساخت هورمون، آلبومین و دخالت در ایمنی موثر است همچنین تغییر در متابولیسم موادغذایی و دارو ها و دفع سموم بدن را انجام می دهد.

چه عواملی سلامت کبد را به خطر می اندازد؟

کبد در جریان بعضی بیماری های عمومی تحت تاثیر قرار می گیرد؛ اگر میزان چربی ها یا تری گلیسیرید در کبد حداقل ۵درصد باشد، کبد چرب است؛ علاوه بر آن وقتی سوخت و ساز چربی در کبد مختل شود، کبد چرب به وجود می آید. علت مقاومت به انسولین، وزن بالا، بی تحرکی، تری گلیسیرید بالا، افزایش سایز دورکمر وکاهش اچ ـ دی ـ ال خون هم همین عامل است.

مقاوم بودن نسبت به انسولین باعث می شود چربی که باید از خون خارج شود در کبد ذخیره شود؛ در ادامه، پدیده التهاب در کبد ایجاد می شود که اگر فرد درمان نشود به دنبال التهاب و تجمع سلول های التهابی فیبروز ایجاد می شود و در اینجاست که کبد آسیب می بیند که ممکن است فرد به سرطان مبتلا شود.

حدود ۷تا۸ درصد افراد مبتلا به کبد چرب چاق نیستند؛ ورزش منظم روزانه که حداقل نیم ساعت در روز باشد بسیار مفید است. پیاده روی باید تند باشد، طوری که فرد تعریق داشته باشد و ضربان قلب او بالا برود البته پیاده روی معمولی گرچه موثر است، اما کافی نیست.

آیا افرادی که سابقه اعتیاد دارند، به ابتلا به کبد چرب می شوند؟

اگر بیماری هپاتیت ویروسی نگرفته باشد به کبد چرب هم مبتلا نخواهد شد، مگر این که چاق باشند اما ارتباط مستقیم بین کبد چرب و اعتیاد وجود ندارد.

آیا فرد مبتلا به ام اس به ابتلا به کبد چرب می شود؟

خیر ارتباطی مستقیم بین این دونیست اما اگر بیمار داروی استروئیدی مصرف کند و دچار افزایش وزن و بی تحرکی هم باشد، مستعد کبد چرب می شود.

آیا مصرف سیر، روغن گیاهی و استفاده از طب سنتی به درمان کبد چرب کمک می کند؟

مصرف سیر، روغن گیاهی برای درمان کبد چرب

بله این موادغذایی کمک کننده است؛ اما تا به الان دارویی که ۱۰۰درصد موثر باشد، شناخته نشده است.

آیا ویتامین E در درمان کبد چرب مفید است؟

بله، اما شرایط خاصی برای مصرف آن وجود دارد؛ این که نمونه برداری از کبد انجام شود، بیماری پیشرفته باشد و فرد هم مبتلا به دیابت نباشد. در این صورت فقط با تجویز پزشک باید مصرف شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=33631