جراحی های مجاز و غیرمجاز در زمان اپیدمی کرونا

  • کد خبر : 33450
  • 18 فروردین 1399 - 19:37
جراحی های مجاز و غیرمجاز در زمان اپیدمی کرونا

ایسنا/ یک فوق تخصص جراحی غدد و سرطان با اشاره به اصول ضروری انجام جراحی در زمان اپیدمی ها، گفت: انجام جراحی جهت ارتقا و بهبود کیفیت بیمار و یا افزایش بقا و طول عمر بیمار در شرایط اپیدمی کرونا مجاز نیست.

دکتر محمد اسماعیل اکبری رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با اصولی که باید در رابطه با جراحی در زمان شیوع اپیدمی کرونا رعایت شود، اظهار کرد: تقریبا در ۲۵ درصد موارد امکان تشخیص بیماری کرونا وجود ندارد، به گونه ای که درصدی از افراد با علایم خفیف عاملین انتقال ویروس کرونا بوده و تفکیک آن از بیماری های مشابه ویروسی دشوار بوده و اشکالات تشخیصی هم به کیت و آزمایشگاه مجری بستگی دارد. بنابراین همیشه این خطر وجود دارد و در حقیقت ریسک ابتلا به کرونا باید همیشه در زمان اپیدمی در نظر گرفته شود.

این استادتمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه توصیه می شود که حتی المقدور جراحی ها در زمان شیوع بیماری و اپیدمی ها به روش های غیرجراحی مدیریت شود، تصریح کرد: این توصیه باید در مورد بیماری هایی که مقدور است مانند آپاندیسیت، شکستگی ها، زایمان ها و غیره رعایت شده و حتی المقدور از روش های غیرجراحی استفاده شود.

اکبری انجام جراحی در شرایط اپیدمی را در مواردی که جان بیمار در خطر بوده و تنها راه نجات جراحی است، مجاز دانست و ادامه داد: در غیر اینصورت هر مورد اورژانسی به اتاق عمل برده نمی شود.

وی ادامه داد: در زمان انجام جراحی باید ضمن رعایت تمام اصول و شرایط لازم برای حفظ ایمنی بیمار و کادر درمان، تشخیص لازم در رابطه با عدم ابتلای پزشک، کادر درمان و خود بیمار از باب بیماری کرونا داده شود و بعد از آن نسبت به انجام جراحی اقدام شود. البته باید مثل تمام بیماری های واگیر ریسک آن را هم قبول کنیم.

اکبری انجام جراحی در مواردی که منجر به بهبود و ارتقای کیفیت زندگی بیمار شده مانند جراحی های بازسازی و زیبایی را مجاز ندانست و ادامه داد: همچنین در شرایط اپیدمی انجام جراحی هایی که باعث افزایش طول عمر و افزایش بقای بیمار می شود مثل جراحی های مرتبط با سرطان نیز مجاز نیست، چراکه دوره اپیدمی محدودیت داشته و احتمالا طی چند ماه جمع می شود، ولی با انجام جراحی و ابتلای بیمار به کرونا، احتمال مرگ بیمار سرطانی بالاتر می رود.

مشاور وزیر بهداشت در خاتمه با بیان اینکه انجام جراحی در دو مورد مذکور را به هیچ عنوان به صلاح بیمار نمی دانیم، گفت: در سایر موارد نیز باید حتی المقدور از روش های غیرجراحی استفاده شود. چراکه اگر بیمار به اتاق عمل برود، حتی در صورت رعایت کلیه مراحل استریلیزاسیون، بازهم احتمال انتقال ویروس از سطوح، دیواره های اتاق عمل، سقف، چراغ و غیره که دست هم نمی زنیم وجود دارد، به عبارتی با جریان هوای اتاق عمل، امکان جابجایی ویروس وجود دارد. بنابراین درصورت رعایت کلیه اصول ایمنی و استریلیزاسیون باز خطر انتقال ویروس وجود دارد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=33450

برچسب ها

ثبت نظر

-