علت خشکی لب و روش هایی خانگی برای درمان آن

  • کد خبر : 33362
  • 24 تیر 1400 - 11:18
علت خشکی لب و روش هایی خانگی برای درمان آن

نیوز: داشتن لب هایی صاف و زیبا شما را در داشتن یک چهره ایده آل کمک خواهد کرد.لب های ترک خورده ظاهری ناپسند را برای شما به وجود خواهند آورد.علت خشکی لب و ترک خوردن لب ها  بسیار زیاد است. که با آگاهی از آنان می توانید برای درمان صحیح آن هم اقدام کنید.

تغییرات دمایی

این مورد بسیار قابل درک است، زیرا وقتی دما پایین می آید و باد سرد می وزد، رطوبت موجود در هوا بسیار کم می شود. این امر معمولا بر رطوبت طبیعی لب ها تأثیر میگذارد و مرطوب شدن طبیعی لب ها را امری غیرممکن می کند.

علت خشکی لب، عادت های فردی

بسیاری از افراد عادت دارند وقتی که احساس کردند لب ها کمی خشک شده آنها را لیس بزنند چرا که فکر می کنند این کار باعث جبران آب از دست رفته در سطح لب ها می شود. با این شرایط، تنها کاری که انجام داد وخیم کردن شرایط است، زیرا بزاق شما حاوی آنزیم گوارشی است که می تواند خوراکی های مصرفی را هضم کند. این نوع آنزیم به پوست لب نفوذ می کند و علاوه بر خشک شدن موجب آسیب پذیرتر شدن لب ها هم می شود. عادت مخرب دیگری که در مورد لب هایتان انجام می دهید این است که پوست آن را با دست می کنید. با وجود این که پوسته پوسته شدن لب ها، وسوسه کندن آن ها را بیشتر می کند، ولی باید بدانید این کار باید بدتر شدن شرایط یا حتی خونریزی می شود.

مسواک زدن

خمیر دندان

واقعا جای تعجب دارد چیزی که به صورت روزانه استفاده می کنید علت خشکی لب در ماه های سرد سال باشد. خمیر دندانی که استفاده می کنید حاوی مواد شیمیایی مضری از جمله سدیوم لورت سولفات است که موجب تحریک پوست لب می شود.

رژیم غذایی و هیدراته نگه داشتن بدن

تحقیقات علمی ثابت کرده اند که کمبود بعضی انواع ویتامین ها می تواند دلیل خشک شدن لب ها در ماه های سرد سال باشد. کمبود ویتامین ها و مواد معدنی و همینطور مصرف نکردن آب کافی بدترین کاری است که می توانید با پوست و به ویژه پوست لب انجام دهید.

آلرژی به یک سری محصولات مراقبت از پوست

بعضی محصولات زیبایی، به ویژه آنهایی که برای درمان آکنه استفاده می شوند، حاوی مواد شیمیایی مصنوعی هستند که می توانند رطوبت پوست را از بین ببرند و پوست تان را خشک کنند. اگر این محصولات با لب هایتان تماس داشته باشند موجب دردسر می شوند.

عادت های تنفسی

بسیاری از افراد عادت دارند به جای بینی از دهانشان نفس بکشند، به ویژه زمانی که در حال انجام فعالیت های بیرون از خانه هستند. با این شرایط، این تکنیک می تواند باعث خشکی شدید لب ها شود در حالی که نسبت به آن آگاهی ندارید. قرار گرفتن در معرض باد و هوای سرد از طریق دم و بازدم هم باعث ترک خوردن لب ها می شود.

علائم ترک خوردن لب ها

همان طور که از نامش معلوم است، در ماه های سرد سال، لب ها به شدت خشک می شوند و ترک می خورند. اطراف ناحیه لب ها هم پوسته می شود و هر خوراکی ترش یا تندی می تواند در زمان مصرف کردن ایجاد درد یا ناراحتی و حتی سوزش کند. علاوه بر اینها، در بعضی موارد شدید، امکان دارد موجب خونریزی لب ها و ناحیه اطراف لب ها نیز شود که کار ها و عادت های روزانه را مختل می کند. محققان ثابت کرده اند که هوای خشک زمستان و رطوبت کم آن موجب خشک شدن لب می شود.

علت خشکی لب

جلوگیری از خشکی لب در فصل زمستان

۱ – نوشیدن مقدار بسیار زیاد از مایعات به کم شدن این خشکی کمک می کند. افراد نباید مصرف مایعات را در فصل زمستان کم کنند. نوشیدن روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان مایعات در فصل تابستان و زمستان پیشنهاد می شود. هنگامی که بدن دچار کم آبی شود، اولین نشانه در لب دیده می شود.

۲ – استفاده از آلوئه ورا و پماد ویتامین E هم در بهبود ترک خوردگی لب اثر است.

>>>بیشتر بخوانید:

رنگ لب هایتان به شما چه می گویند؟

۳ – بهترین درمان خانگی برای تسکین این ترک خوردگی گذاشتن یک تکه خیار بر روی لب است، همینطور می توانید از روغن بادام، زیتون، نارگیل یا هر روغن طبیعی دیگر یا حتی عسل و شیر استفاده کنید.

۴ – پرهیز از استفاده از لوازم آرایشی هم در این مورد بسیار موثر است.

۵ – برای تسکین خشکی لب نیز نباید به هیچ وجه از مواد شیمیایی استفاده کرد.

۶ – ودر نهایت لب خود را با آب دهان خیس نکنید، این مورد باعث خشکی و سوزش بیش از حد آن می شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=33362