پای ارزانی وام مسکن از پاییز به زمستان باز شد

  • کد خبر : 333233
  • 02 دی 1399 - 23:43
پای ارزانی وام مسکن از پاییز به زمستان باز شد

 

 

 

 

پای ارزانی وام مسکن از پاییز به زمستان باز شد

به گزارش نیوز، در راستای روند نزولی قیمت اوراق در هفته گذشته رکورد دیگری در این بازار به ثبت رسید. در دومین روز زمستان با کاهش هزار و ۸۰۰ تومانی قیمت اوراق نسبت به روز گذشته رکورد دیگری را در ارزانی وام مسکن به ثبت رساند.

کاهش این مبلغ سبب شد تا هزینه وام مسکن برای مجردین متقاضی وام نسبت به موقعیت مشابه خود در ماه گذشته ۲۸٫۲ درصد کاهش پیدا کرده و پایین تر از محدوده ۱۶ میلین تومان قرار بگیرد. اما این کاهش برای متاهلین چه تاثیراتی داشته و نرخ سود را دستخوش چه تغییراتی کرده است؟

اوراق بانک مسکن در جهت اخذ وام مسکن بین متاهلین و مجردین توزیع می شود. ارزش هر کدام از اوراق در بازار خرید و فروش وام مسکن کشف شده و اعتبار هرکدام از آنها ۵۰۰ هزار تومان است. اما این قیمت در روز جاری چه محدوده ای را به ثبت رسانده است؟

 

 هزینه وام مسکن

قیمت این اوراق در روز جاری نسبت به روز گذشته هزار و ۸۰۰ تومان کاهش داشته و به ۵۶ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود

بر این اساس هزینه وام مسکن برای مجردین در روز جاری  ۱۵ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان و برای متاهلین ۲۷ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان ثبت شد.

روند نزولی هزینه وام مسکن سبب شد تا این مبلغ برای متاهلین از حد ۲۸ میلیون تومان پایین تر آمده و رکورد ارزانی وام مسکن را از ابتدای پاییز تاکنون به ثبت برساند. این رقم برای مجردین نیز در دومین روز دی ماه به حدی کمتر از ۱۶ میلیون تومان رسید.

مقایسه هزینه وام مسکن برای مجردین و متاهلین نشان می دهد که این هزنیه نسبت به موقعیت مشابه خود در ماه قبل ۲۸ درصد افت داشته است. این تغییرات در هزینه وام مسکن نرخ سود را به کمتر از ۲۱ درصد کشاند.

 

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها دیگر ۱۷٫۵ درصد نخواهد بود.

در همین خصوص نرخ سود وام مسکن در دوم دی ماه برای مجردها ۲۰٫۶۱ درصد و برای متاهلین ۲۰٫۵۹ درصد ثبت شد. این رقم نیز مانند هزینه وام مسکن کمترین حد خود را از ابتدای پاییز تا کنون داشته است. مقایسه نرخ سود وام مسکن با موقعیت مشابه خود در ماه گذشته نشان می دهد این رقم بیش از ۱ واحد درصد تنزل پیدا کرده است.

 

پای ارزانی وام مسکن از پاییز به زمستان باز شد / هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

 

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز دوم دی ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با ۱۷۶ میلیون و ۲۸ هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین ۳۲۷ میلیون و ۲۱۴ هزار تومان برآورد شد.

مقایسه این هزینه ها با ارقام ثبت شده در روز گذشته نشان می دهد مبلغی که در نهایت مجردین بایستی در طول ۱۲ سال به بانک مسکن در قبال اخذ وام بپردازند نسبت به روز یکشنبه اول دی ، ۵۲۷ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. این افزایش برای متاهلین متقاضی وام تقریبا ۹۰۴ هزار تومان به ثبت رسیده است.

 

پای ارزانی وام مسکن از پاییز به زمستان باز شد / هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

 

 

با اخبار نیوز همراه باشید…

اقتصاد کلان بلای جان خریداران/ قیمت مسکن حباب دارد؟

اجاره مسکن لاکچری ؛ ماهی ۴۹ میلیون تومان

انفجار شدید در مسکن مهر / ۲ بامداد امروز رخ داد + عکس

 

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=333233

ثبت نظر

-