ربیعی: بودجه‌ای برای اجرای سند ۲۰۳۰ اختصاص ندادیم

  • کد خبر : 332795
  • 02 دی 1399 - 18:40

 علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست هفتگی خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: در جلسه گذشته هیئت دولت به یک نگرانی دیرین جامعه هنری پاسخ داده شد و اصحاب فرهنگ – هنر و رسانه صاحب صندوق بیمه بیکاری شدند.

او افزود: برابر با این مصوبه، شاغلان فرهنگی، هنری و رسانه ای که درآمد اصلی خود را از این فعالیت ها دریافت می کنند. در صورتی که یکسال حق بیمه خود را پرداخت کرده باشند، از بیمه بیکاری در شرایط از دست دادن شغل و فعالیت برخوردار خواهند بود.

ربیعی بیان کرد: منابع مالی مقرری بیکاری در بودجه سنواتی دولت دیده خواهد شد. طبق این مصوبه، شورایی با نمایندگی دستگاههای اجرایی ذیربط و نمایندگان صنوف فرهنگی – هنری و رسانه ای با مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل خواهد شد که بررسی و تصویب سیاست ها، ضوابط و شرایط عمومی و نیز بررسی و تایید واجدین شرایط دریافت مقرری بیکاری را برعهده خواهد داشت.

سخنگوی ادامه داد: به موجب این تصویب‌نامه هر یک از حوزه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند یک کانون سراسری تشکیل دهند. تصمیم دیگر در هیئت دولت افزایش ضریب فوق العاده ویژه قضات شریف که پس از پیشنهاد شورای حقوق و دستمزد، مورد تصویب هیات دولت قرار گرفت.

او تصریح کرد: قابل ذکر است آخرین باری که فوق العاده ویژه مذکور اعمال شده است. مربوط به حدود ده سال قبل است؛ بدیهی است این اقدام گامی کوچک در جهت بهبود معیشت قضات شریف خواهد بود . این افزایش شامل گروه‌های دوازده‌گانه مشاغل قضایی می‌گردد.

ربیعی با بیان اینکه اختصاص اعتبار و نیز تسهیلات بانکی برای دو استان سیل زده کشور مصوبه دیگر دولت بود، افزود: مبلغ ۱۲۵ میلیارد و ۸۴۳میلیون تومان برای کمک بلاعوض جهت واحدهای مسکونی شهری و روستایی و تامین لوازم واحد مسکونی و همچنین ۱۴۳ میلیارد و ۷۹۰میلیون تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای جبران خسارات واحدهای مسکونی برای این دو استان اختصاص یافت.

سخنگوی دولت اظهار کرد: به منظور تشویق خیرین مدرسه ساز دولت در هفته گذشته تصویب کرد هزینه اشخاص غیردولتی برای احداث فضای آموزشی و پرورشی بعنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی احتساب گردد. هزینه های مذکور شامل وجوه واریزی مودیان مالیاتی پس از تایید سازمان نوسازی توسعه و مدارس کشور می باشد.

او افزود: در هفته گذشته استخدام ۱۲ هزار نفر از فرزندان معزز شهدا و جانبازان بالای ۷۰ درصد و بالاتر مورد موافقت رئیس جمهور قرار گرفت؛ همچنین رئیس جمهور بر ضرورت اهتمام دستگاه‌های اجرایی بر جذب این فرزندان تایید کردند.

ربیعی با بیان اینکه عصر دیروز جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی سران قوا تشکیل شد، افزود: در ابتدای جلسه ترتیبات برگزاری جلسات به طور منظم مورد توافق اعضا قرار گرفت؛ سپس محورهای مورد نظر مقام معظم رهبری در جلسه پیشین ستاد مطرح و در جلسه در مورد چگونگی اجرایی کردن آنها بحث و بررسی صورت گرفت. در این راستا گزارشی از اقدامات دولت برای انتشار اوراق مالی، فروش دارایی های دولت و نیز فروش سهام شرکت‌های دولتی، بعلاوه چگونگی افزایش سرمایه گذاری و برخی موانع آن و نیز جهش تولید و رفع مشکل آن ارائه شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: موضوع حمایت از اقشار ضعیف جامعه در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مطرح شد؛ رئیس مجلس نیز به هماهنگی ایجاد شده برای ادغام دو طرح معیشتی کرونای دولت و طرح حمایتی معیشتی مجلس اشاره و این هماهنگی و ادغام را برای جامعه مفید دانست.

او ادامه داد: در بخش دیگر جلسه پیرامون امنیت سرمایه گذاری و ضرورت ایجاد اعتماد برای سرمایه گذاری های اقتصادی مطرح و مورد بحث قرار گرفت؛ رئیس جمهور نیز شرط موفقیت سرمایه گذاری و امنیت آن را منوط به تلاش هماهنگ هر سه قوه در جامعه دانست؛ همچنین درباره اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی مبتنی بر کوچک کردن دولت و چگونگی اجرای خصوصی سازی و واگذاری شرکتهای دولتی و موانع اجرا شدن آن و اقدامات حمایت های همه جانبه از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ربیعی افزود: در این ارتباط رئیس قوه قضاییه معتقد بودند با اصلاح صورت گرفته در ساختار واگذاری ها و طی شدن روند قانونی این فرآیندها می توانیم امیدوار باشیم که اعتمادسازی موثری در میان صاحبان سرمایه و علاقمندان به تولید ایجاد شود.

کاهش ۵۰ درصد فوتی‌های کرونایی در یک ماه گذشته

سخنگوی دولت افزود: سران سه قوه بطور مشترک بر تداوم اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و تداوم خصوصی سازی ها و واگذاری ها و رفع موانع آن تاکید کردند؛ با همراهی و تلاش مردم در یک ماه گذشته، ما شاهد کاهش تلفات ناشی از کرونا در روزهای اخیر هستیم؛ در این مدت ۴۰درصد از بستری‌ها و ۵۰ درصد فوتی‌های کرونایی کاهش یافته است.

او بیان کرد: رعایت دستورالعمل‌ها فقط در کاهش مرگ و میر افراد مبتلایان به کرونا تاثیر نداشته است. آمارها نشان می دهد که بر اثر رعایت مردم و کاهش ترددهای جاده ای و درون شهری، آمار تصادفات ۳۸، تعداد متوفیان تصادفات ۳۹ درصد و مجروحین ۲۸درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

ربیعی در ادامه اظهار کرد: در مدت اجرای دستورالعمل‌های جدید، ترددهای درون مرزی شبانه در تهران ۸۰درصد کاهش یافته است و ۲۵ هزار و ۸۱۱ واحد صنفی متخلف در سطح کشور پلمب شده‌اند؛ ضمن تشکر مجدد از رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم عزیز، باید همگان این موضوع را به نحوی نهادینه کنیم و در رفتارهای خود آن را منعکس سازیم و تا آخر از شیوع کرونا باید جلوگیری کنیم.

سخنگوی دولت گفت: مراقبت بهداشتی، مداومت در رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حمایت اجتماعی از یکدیگر و به خصوص از کادر سلامت اصولی است که تا پایان کرونا باید به نحو شایسته استمرار یابد.

او ادامه داد: متاسفانه این روز‌ها با مشکل جدیدی در پیشگیری از شیوع مواجه شده ایم، وقتی تیم غربالگری و نیرو‌های بهداشتی به روستا‌ها و محله‌ها مراجعه می‌کنند برخی مخالفت می‌کنند و اجازه نمی‌دهند و می‌گویند آبروی ما پیش دیگران می‌رود اگر که نتیجه تست مثبت باشد و کرونا گرفته باشیم. اگر مردم اجازه ندهند از آن‌ها تست گرفته شود نتیجه این می‌شود که ویروس بین مردم همچنان می‌چرخد و زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع نمی‌شود.

ربیعی تاکید کرد: مردم عزیز توجه داشته باشند کرونا انگ و برچسب نیست و اگر فردی به هر دلیلی کرونا بگیرد، گناهکار نیست بلکه یک فردی است که دچار یک بیماری شده و که باید مثل بقیه بیماران درمان شود؛ اگر دچار بیماری دیگری به جز کرونا هستند، نگران نباشند و با خیال راحت به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه کنند و مطمئن باشند که تمهیداتی اتخاذ شده است که کرونا آن‌ها را تهدید نمی‌کند؛ مردم مطمئن باشند کادر بهداشت و درمان ما، مراکز کووید ۱۹ را از مراکز خدمات برای سایر بیماری‌ها جدا کرده اند.

سخنگوی دولت افزود: در واقع در بیمارستان‌ها، مسیر‌های کرونا و بقیه بیماری‌ها جدا از هم هستند؛ بنابراین هر کسی که به هر بیماری دچار است، با خیال راحت برای درمان مشکلش مراجعه کند و پیگیر درمان بیماری‌اش باشد، ما نباید شاهد افزایش مرگ و میر‌های ناشی از بیماری‌های دیگر بخصوص بیماری‌های زمینه‌ای باشیم.

او در ادامه سخنان خود گفت: پیشاپیش در نهایت مسرت میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) بشارت دهنده توحید، صلح، مدارا و نوع دوستی و منادی رهایی انسان از اسارت نفس را خدمت همه مسیحیان جهان و مسحیان کشور‌مان تبریک می‌گوییم.

ربیعی اظهار کرد: ایران در همه قرون تمدنی و اسلامی خود همواره کانون همزیستی مسلمانان و مسحیان و همه موحدین و یکتاپرستان وهمه پیروان ادیان ابراهیمی بوده است؛ فراخوان سازمان مللی ایران برای جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری تکیه بر ارزش‌های عموم بشری دارد که پیامبران بزرگ نخستین منادی آن بودند.

سخنگوی دولت درباره برخی انتقادات به بودجه ۱۴۰۰ و برنامه دولت برای اصلاحات آن گفت: مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه رئیس جمهور فرمودند که سهم صندوق توسعه ملی مازاد بر فروش یک میلیون بشکه نفت همان ۳۸ درصد قانون باشد؛ ولی یک میلیون بشکه این سهم با ۲۹ درصد محاسبه می شود؛ همچنین تسهیلات سررسید شده صندوق از محل سهم دولت از مازاد مذکور پرداخت گردد و نیز تبصره ۴ از بودجه عمومی تامین شود و همین طور برداشت از منابع صندوق برای مصارف بودجه ۱۴۰۰ را مجاز ندانستند.

ربیعی با بیان اینکه با این نظر ناترازی و کسری بودجه منابع نسبت به مصارف به میزان ۹۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود؛ گفت: دولت برای جبران تراز نبودن بودجه مجموعه اقداماتی شامل کاهش هزینه‌ها، افزایش سهم مالیات و فروش اوراق و سهام دنبال خواهد کرد؛ بنابر بر تصمیم ستاد اقتصادی کاهش هزینه‌های دولت شامل افزایش حقوق در نظر گرفته برای سال آینده و برنامه های حمایت معیتشی نخواهد بود.

سند ۲۰۳۰ هیچ جایگاهی در اقدامات وزارت آموزش و پرورش ندارد

سخنگوی دولت در پاسخ به ادعایی درباره در نظر گرفتن اعتبار برای اجرای سند ۲۰۳۰ در بودجه سال آینده گفت: متاسفانه عده‌ای این روز‌ها بدون هیچ سوال و مذاکره‌ای براساس یک برداشت، اقدام به قضاوت عجولانه می‌کنند و در این مورد هم یک برداشت اشتباه صورت گرفته است. بودجه شامل یک ماده واحد با ۵ جلد پیوست جداول کلان می‌باشد که در هیچ جای این ۵ جلد پیوستی بحثی از ۲۰۳۰ نشده است و اصل بودجه هم همین لایحه و ۵ جلد پیوستی است.

او گفت: به لحاظ ایجاد شفافیت و آگاهی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، ۱۰ جلد از مطالعات پیرامون قانون برنامه ششم توسعه صرفا جهت اطلاع نه اثرگذاری در بودجه ارسال شده است که بند مورد استناد، در پیوست‌هایی است که شامل سوابق بوده است که این سوابق هم مربوط به مطالب از سال ۹۵ به بعد بوده است.

ربیعی افزود: اساسا سند ۲۰۳۰ هیچ جایگاهی در برنامه‌ها و اقدامات وزارت آموزش و پرورش ندارد و با وجود سند بنیادین آموزش و پرورش کلیه برنامه‌ها و اقدامات آموزش و پرورش بر مبنای سند بنیادین انجام می‌شود؛ وزارت آموزش و پرورش سند ۲۰۳۰ را مغایر با اهداف، آرمان‌ها و ارزش‌ها اسلامی مورد پذیرش سند تحول بنیادین می‌داند و خود را متعهد می‌داند که در هیچ سطحی از آموزش و پرورش برنامه و اقدامی براساس آن انجام نشود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: اساسا دولت موضوعی به نام سند ۲۰۳۰ را به رسمیت نمی‌شناسد و اختصاص بودجه برای اجرایی کردن، پیگیری یا هر آنچه مربوط به ۲۰۳۰ باشد را تکذیب می‌کنم، تعجب می‌کنم یکی از اقایان مصاحبه کرده بود که ردیف ۲۰۳۰ را از بودجه حذف می‌کنیم و متاسفانه نگاهی به بودجه نکرده است. این ردیف کجاست که می‌خواهید حذف کنید؟ چه خوب است قبل از هرگونه ایجاد ذهنیت در افکار عمومی یک سوال یا تماس با سازمان برنامه و بودجه صورت می‌گرفت.

او درباره همراهی دولت با مجلس برای اصلاحات بودجه ۱۴۰۰ گفت: دولت بودجه را براساس واقعیت های اقتصادی و اجتماعی موجود و با پیش بیینی از شرایط آینده نزدیک تنظیم کرده است و تلاش نموده که در بودجه های سالانه اصلاحات ساختاری را در قالب تبصره ها نیز مدنظر قرار دهد.

ربیعی افزود: البته ارقام پیش بینی شده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ براساس واقعیات پیش رو تنظیم شده است و نحوه تنظیم بودجه هم براساس قانون اساسی از اختیارات قوه مجریه و شخص رییس جمهور است. همان گونه که تصویب بودجه از اختیارات و وظایف قوه مقننه است و حق هر گونه اعمال نظر و حق اصلاح برای مجلس محفوظ است.

سخنگوی دولت تصریح کرد:  از سنوات قبل به یاد داریم براساس سنت بعد از ارائه بودجه، اصلاحات در جریان بوده است؛ در هر حال دولت به لحاظ بحث کارشناسی کاملا با مجلس همراهی خواهد کرد و از تمام توان کارشناسی خود برای داشتن یک بودجه موثر و مناسب دریغ نخواهد کرد. امیدواریم در نهایت هزینه های دولت افزایش نیابد و درآمدهای واهی به آن نیز افزایش نیابد؛ این مشکلی است که در سالهای گذشته ما همواره داشته ایم.

او افزود: امروز عصر به منظور هم اندیشی وگفت‌و‌گو در خصوص لایحه بودجه، جلسه‌ای مشترک بین رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی و باحضور تعدادی از نمایندگان مجلس و برخی از اعضای هیئت دولت برگزار می‌شود.

دولت کانادا روند همکاری‌های دو جانبه ایران و اوکراین را مختل نکند

سخنگوی دولت درباره اظهارات وزیر خارجه کانادا که «خطای انسانی نمی‌تواند دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی باشد» گفت: دولت معتقد است که علل سانحه طبق قوانین و مقررات داخلی خود و وفق تعهدات بین المللی و با پرهیز از هرگونه سیاسی کاری و در فضایی کاملا حرفه‌ای انجام بگیرد. کمیته تعیین شده در دولت با اهتمام زیاد همه جوانب را بررسی کرده و تمام کارشناسان و معطلین مورد مصاحبه قرار گرفتن و گزارشی نیز تهیه شده است؛ مقامات وزارت راه و شهرسازی این نتایج را به اطلاع طرف‌های ذیربط می‌رساند.

ربیعی افزود: ما تاکنون در قالب دو دور مذاکرات، تمامی یافته‌های خود را در اختیار طرف اوکراینی قرار داده‌ایم، اما متاسفانه رویکرد دولت کانادا نسبت به موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی کاملا رویکردی سیاسی و غیرحقوقی است. مدام هم اظهارات سیاسی می‌کنند. ما از ابتدای این سانحه همکاری و تحقیقات لازم را برای روشن شدن ابعاد حادثه و نیز اطلاع رسانی شفاف به طرف‌های ذینفع بعمل آورده ایم و تلاش‌ها و همکاری‌های خود را با حسن نیت ادامه خواهیم داد.

او بیان کرد: در عین حال، طرح درخواست‌های غیرقانونی از سوی کانادا را اقدامی غیرحرفه‌ای، غیرسازنده و زیاده خواهانه در روند این همکاری‌ها می‌دانیم. اینکه دولت کانادا بدون تحقیقات فنی و حقوقی چنین ادعا‌هایی طرح کرده، تاسف انگیز است.

ربیعی ادامه داد: معتقدیم چنین اظهارات و مواضعی در روند رسیدگی آثار سوء می‌گذارد، در راستای التیام آلام بازماندگان نیست. به دولت کانادا توصیه می‌کنیم که بدون دخالت در امور داخلی کشورمان، روند همکاری‌های دو جانبه ایران و اوکراین، به عنوان دو دولت ذیربط، مختل نکند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما به شفافیت و اطلاع رسانی دقیق همه جزییات سانحه هواپیمایی اوکراین و جلوگیری از تضییع حقوق خانواده‌های جانباختگان متعهدیم. به خانواده‌های جانباختگان این سانحه اطمینان می‌دهیم که کلیه دستگاه‌ها با هماهنگی و همکاری تمام ظرفیت‌ها و تلاش خود را جهت پیگیری حقوق قربانیان به کار خواهند بست.

او تصریح کرد: همانطور که قبلا گفته شد رسیدگی کیفری در مورد مسئولیت کیفری در دادسرا و دادگاه نظامی انجام می‌شود و باید بر پایه اصول حقوقی و جزییات دقیق مقرر در آیین دادرسی باشد. امیدواریم که مرجع قضایی “دادگاه نظامی” بتواند زودتر نتیجه رسیدگی‌ها را اعلام کند. در مورد مسئولیت مدنی هم قبلا اعلام شده و معاونت حقوقی ریاست جمهوری تصریح کرد که براساس عرف‌ها و معیار‌های بین المللی و بدون تبعیض براساس تابعیت و با برخورد برابر با اتباع ایران و اتباع خارجی خسارت جان باختگان باید پرداخت شود. حتما پیگیری می‌شود که منابع لازم تامین شود.

ربیعی افزود: در هر حال، مسئولیت مدنی و جبران خسارت، جایگزین رسیدگی قضایی و مسئولیت کیفری نیست؛ ما ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده‌های بازماندگان، امیدواریم نشست میان خانواده‌های جانباختگان و مسئولین محترم قضایی کشور جهت اطلاع خانواده‌های جانباختگان از روند قضایی حادثه و پاسخ به سوالات و ابهامات احتمالی پیرامون سانحه برگزار شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=332795

ثبت نظر

-