راهکار نجات بازار نفت

  • کد خبر : 33258
  • 18 فروردین 1399 - 11:31
راهکار نجات بازار نفت
به گزارش نیوز،

اوپک پلاس سرگرم مذاکره روی کاهش تولید نفت معادل ۱۰ درصد از تقاضای جهانی یا ۱۰ میلیون بشکه در روز است و تولیدکنندگان عضو این گروه با توجه به بی سابقه بودن این اقدام، انتظار دارند تولیدکنندگان خارج از اوپک پلاس نظیر آمریکا هم مشارکت کنند.

اخبار اقتصادی- اما واشنگتن هنوز وعده ای برای پیوستن به این تلاش‌ها نداده و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز جمعه عربستان سعودی را عامل ریزش قیمت‌های نفت معرفی کرد و باعث واکنش فوری ریاض در روز شنبه شد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی به اظهارات روز جمعه همتای روسی خود واکنش نشان داد و در بیانیهای که از سوی خبرگزاری SPA منتشر شد، اعلام کرد که وزیر انرژی روسیه نخستین کسی بود که به رسانهها اعلام کرد تمامی کشورهای مشارکت کننده در پیمان محدودیت عرضه اوپک پلاس از اول آوریل از تمامی تعهداتشان آزاد خواهند شد و باعث شد کشورها برای جبران کاهش قیمت‌ها و سودشان، به افزایش تولید اقدام کنند.

پوتین روز جمعه در کنفرانس ویدیویی با مقامات دولت و مدیران تولیدکنندگان بزرگ نفت روسی اظهار کرده بود نخستین عامل ریزش قیمت‌های نفت، تاثیر شیوع ویروس کرونا روی تقاضا و دلیل دوم، خروج عربستان سعودی از توافق کاهش تولید اوپک پلاس و افزایش تولید آنها و اعلام تخفیف‌های گسترده برای فروش نفت بود.

شاهزاده فصیل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی هم روز شنبه به اظهارات پوتین مبنی بر این که خروج عربستان سعودی از توافق اوپک پلاس اقدام درستی نبود واکنش نشان داد و گفت این روسیه بوده که از این پیمان خارج شده است و اظهارات مطرح شده درباره خروج عربستان از پیمان اوپک پلاس عاری از حقیقت است.

اما منابع آگاه در اوپک که مایل نبودند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند: کنفرانس مجازی اضطراری اوپک پلاس که قرار بود روز دوشنبه برگزار شود، اکنون تا نهم آوریل به تاخیر خواهد افتاد تا زمان بیشتری برای مذاکرات فراهم شود.

منابع آگاه اوپک همچنین اندکی بعد اختلاف میان عربستان سعودی و روسیه را کم اهمیت شمرده و اظهار کردند که فضا همچنان مثبت است اما هنوز توافق طراحی نشده و توافقی روی جزییات مانند سطح تولید مبنای محدودیت عرضه وجود ندارد. یکی از منابع آگاه اوپک گفت: مشکل این است که ما باید از سطح فعلی تولید، عرضه را محدود کنیم و دیگر سطح تولید پیش از بحران کرونا مورد استناد نیست. همچنین مسئله دوم آمریکایی‌ها هستند که باید در این توافق مشارکت کنند.

بر اساس گزارش رویترز، بهای نفت تحت تاثیر چشم انداز توافق کاهش تولید اوپک پلاس از رکورد ۲۰ دلار در اوایل هفته گذشته بهبود یافت و نفت برنت روز جمعه در ۳۴ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه بسته شد اما با قیمت ۶۶ دلار در پایان سال ۲۰۱۹ فاصله زیادی دارد. اظهارات ترامپ درباره توافق نفتی در آینده نزدیک و چشم انداز توافق تحت حمایت آمریکا برای محدودیت عرضه جهانی نفت، باعث شد نفت روز پنج شنبه بزرگترین افزایش روزانه تاکنون را رقم بزند.

می توان نسبت به بهبود شرایط امیدوار بود

در این رابطه محمد خطیبی – کارشناس ارشد حوزه انرژی – به ایسنا گفت: بازار نفت در دو مقطع قابل بررسی است، در شرایط فعلی ویروس کرونا موجب شده تا تقاضا برای نفت کاهش یابد و اگر این شرایط ادامه یابد، بسیاری از مبادلات اقتصادی انجام نمیشود و این مساله به معنی آن است که تقاضا بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است و تا زمانی که این وضعیت ادامه داشته باشد، نمی توان انتظار تحول در بازار نفت را داشت.

وی با بیان این‌که اگر اوپک پلاس به علاوه دیگر کشورها مثل آمریکا و کشورهایی که تولید کننند گان بزرگ نفت هستند، وارد دایره همکاری کاهش تولید شوند، میتوان نسبت به بهبود شرایط امیدوار بود، گفت: در این شرایط همکاری اوپک پلاس کافی نیست و باید کشورهای دیگر نیز وارد شوند و تنها در این صورت است که می‌توانیم به قیمت‌های ۴۰ تا ۵۰ دلار امیدوار باشیم.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی افزود: فرض کنید اگر دو تا سه ماه دیگر مساله کرونا به پایان برسد و بازار به وضعیت قبلی خود بازگردد، مجددا اوپک و اوپک پلاس باید روی قرارهای خود توافق کنند. اوپک پلاس یک برنامه کاهش تولید را مدنظر داشت و قرار بود یک و نیم میلیون بشکه نفت نیز به کاهش قبلی اضافه شود که در این صورت مجموع کاهش به حدود ۳ میلیون ۵۰۰ بشکه می رسید که این مساله به توافق نرسید اما اگر این موضوع به توافق برسد، در شرایط غیر کرونایی قیمت‌های ۶۰ تا ۷۰ دلار نیز  پیش‌بینی می‌شود.

خطیبی با تاکید بر این‌که لازمه این مهم این است که ابتدا شرایط کرونا را پشت سر گذاشته باشیم، یعنی کاهش ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه در روز برطرف شده باشد و فعالیت‌ها مانند سابق شود، تصریح کرد: در آن شرایط اگر اوپک و اوپک پلاس بر سر افزایش بیشتر  کاهش تولید توافق کنند، قیمت‌ها به ۶۰ تا ۷۰ دلار خواهد رسید. بنده نسبت به بازار نفت امیدوارم به شرطی که تصمیماتی که قرار است اتخاذ شود، زودتر به نتیجه برسد و این موضوع بستگی به نوع تصمیمات و کیفیت مدیریت عرضه دارد.

وی با بیان این‌که اما اگر مدیریت عرضه اعمال نشود به هیچ وجه نمیتوان امیدوار بود حتی ممکن است شرایط از وضعیت فعلی نیز بدتر و قیمت‌ها باز هم نزول پیدا کند، گفت: به یاد ندارم از دهه ۵۰ میلادی تاکنون هیچ برهه‌ای تا این میزان به مدیریت عرضه نیاز داشته باشد؛ اکنون مدیریت عرضه مورد نیاز همه حتی مصرف کنندگان است لذا  اگر مدیریت عرضه که اکنون یک نیاز بسیار مهم است، مورد توجه قرار گیرد، میتوان نسبت به آینده بازار نفت امیدوار بود اما اگر مدیریت عرضه اعمال نشود و قول‌های داده شده عمل نشود و کیفیت مدیریت عرضه مطلوب نباشد، در آن شرایط خیلی نمی‌توان نسبت به آینده بازار نفت امیدوار بود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=33258

ثبت نظر

-